21 maja 2014 By RUNSTYLE, RZECZY, Slider With 10398 Views

Active… Life… Energy…

Z Jakubem Czają, sportowcem, entuzjastą i propagatorem biegania, konsultantem żywieniowym, ambasadorem marki ALE Active Life Energy rozmawia Monika Bartnik.

Jak narodził się pomysł stworzenia marki ALE Active Life Energy?
Pomysł stworzenia marki ALE jest wynikiem pasji oraz zapotrzebowania rynku na produkty dla osób aktywnych. To sportowa pasja była czynnikiem inicjującym dla stworzenia nowej marki ALE, marki zarówno dla ludzi aktywnych, ale i tych trochę mniej lubiących ruch. Zauważyliśmy bowiem, iż pomimo szerokiej gamy odżywek i suplementów, wciąż jest wiele do zrobienia. Wiele istniejących odżywek nie spełnia bowiem oczekiwań konsumenta. Stąd też bazując na doświadczeniach sportowców (w tym i własnych) oraz badaniach naukowych tworzymy takie produkty, które będą odpowiadały w jak najwyższym stopniu na zapotrzebowanie sportowego rynku.

Czym odróżniają się suplementy ALE Active Life Energy od innych dostępnych na rynku?
Wprowadzenie każdego produktu marki ALE jest poprzedzone nie tylko badaniami zapotrzebowania rynku, ale również testami na sportowcach, zarówno profesjonalistach, jak również amatorach. Dzięki ich opinii jesteśmy w stanie wprowadzić produkty, które spełniają w najwyższym stopniu ich oczekiwania oraz wymogi. Ponadto, przy opracowywaniu receptury zostały uwzględnione wyniki badań naukowych z ostatnich lat. Dzięki temu wiemy, iż na obecny stan wiedzy z zakresu żywienia osób aktywnych, skuteczność zastosowanych przez nas formuł jest najwyższa z możliwych.

Jaki wpływ na jakość produktów ma fakt, że suplementy ALE produkowane są w rodzimym laboratorium?
Produkcja w rodzimym laboratorium farmaceutycznym zapewnia najwyższą jakość suplementów ALE. Każdy surowiec, z którego korzystamy w procesie produkcji przechodzi wstępne badania jakościowe, w tym badania mikrobiologiczne. W taki sam sposób badany jest wytworzony produkt ostateczny, dzięki czemu mamy pewność, że produkowane przez nas odżywki i suplementy spełniają kryteria najwyższej jakości. Ponadto, przy produkcji napoi ALE Race wykonany został szereg badań osmolalności, dzięki czemu mamy pewność, że zastosowane formuły zapewniają izotoniczność lub hipotoniczność napoju w zalecanych proporcjach.
Czy można prosić o przedstawienie poszczególnych produktów dostępnych w Państwa ofercie i komu szczególnie poleciliby Państwo ich zażywanie?
W ofercie mamy obecnie 2 rodzaje żeli energetycznych (ALE Gel i ALE Thunder Gel), napój izotoniczny (ALE Race) oraz suplementy z magnezem (ALE MagneUp), witaminą D (ALE D-Vit 1000) oraz żelazem (ALE HemoUp).
ALE Gel i ALE Thunder Gel są żelami energetycznymi, z tym że ten drugi wzbogacony został o kofeinę. Nasze żele charakteryzują się jedną z najwyższych kaloryczności na rynku, a półpłynna konsystencja umożliwia ich spożycie bez popijania. Co ważne, żele nie są za słodkie, przez co nawet po kilku godzinach wysiłku można je spokojnie spożywać bez obawy, że nas „zakleją” i „zasłodzą”. Zalecane są podczas i przed każdym rodzajem wysiłku, gdyż ich zadaniem jest dostarczenie energii niezbędnej do pracy mięśniowej.
ALE Race to napój węglowodanowy, z którego można uzyskać w zależności od rozcieńczenia, albo napój izotoniczny, albo napój hipotoniczny. To co wyróżnia ALE Race spośród innych napoi izotonicznych to specjalna formuła węglowodanowa oraz optymalna zawartość elektrolitów. Mieszanka węglowodanów zastosowana w ALE Race oparta o najnowsze badania naukowe zapewnia optymalne wysokie wykorzystanie przez organizm. Natomiast ilość elektrolitów w każdej porcji napoju odpowiada ilości elektrolitów traconych wraz z potem. Stąd też napój może być wykorzystywany przed, w trakcie, jak i po zakończeniu wysiłku, zarówno jako źródło energii, jak również jako źródło elektrolitów.
Suplementy w kapsułkach zostały wprowadzone dlatego, że mają za zadanie uzupełniać najczęściej występujące niedobory w organizmie ludzi aktywnych. Obecnie dotyczą one w szczególności niedoborów magnezu, witaminy D czy żelaza. Stąd też ALE MagneUp zawiera dobrze przyswajalny cytrynian magnezu wzbogacony o witaminę B1 oraz B6, które współdziałając z magnezem wspomagają pracę mięśni czy układu nerwowego. ALE D-Vit 1000, jest natomiast suplementem dostarczającym witaminę D, gdyż okazuje się, że ponad połowa Polaków cierpi na jej niedobory. ALE HemoUp jest z kolei suplementem wspomagającym pracę układu krwionośnego, gdyż dostarcza żelazo i witaminy z grupy B wraz z substancjami zwiększającymi ich wchłanianie. Co więcej, nasze kapsułki są kapsułkami dojelitowymi, co oznacza, iż dostarczane przez nie składniki odżywcze trafiają prosto do ich miejsca wchłaniania w naszym organizmie.

Czy możemy spodziewać się jakiś nowości w ofercie ALE Active Life Energy? Czy mają Państwa zamiar systematycznie rozbudowywać ofertę?
Oczywiście mamy zamiar systematycznie poszerzać naszą ofertą, aby marka ALE zapewniała optymalne wspomagania podczas całego dnia. Już wkrótce powinny pojawić się nowe produkty. Ponadto, jesteśmy bardzo otwarci na odzew z rynku, tak aby udoskonalać nasze formuły zgodnie z zapotrzebowaniem i oczekiwaniami użytkowników ALE. Stąd też cenny jest dla nas każdy głos i każda opinia.

Co nam daje stosowanie suplementacji? Jaką rolę odgrywa suplementacja w osiąganych przez biegaczy wynikach?
Suplementacja, jak samo słowo wskazuje, ma suplementować, czyli uzupełniać powstałe niedobory żywieniowe. W optymalnym przypadku tj. gdy dieta jest bardzo dobrze zbilansowana, nie dochodzi do niedoborów żywieniowych, a więc nie ma potrzeby suplementacji. W każdym innym przypadku może dochodzić do niedoborów. Wówczas suplementacja może być wskazana. Jak wspomniałem, obecnie wśród biegaczy niedobory żywieniowe dotyczą przede wszystkim magnezu, żelaza oraz witaminy D, stąd też szczególnie te składniki odżywcze warto monitorować.
Odnośnie roli samego wspomagania, to w zależności od rodzaju uprawianego sportu i stanu zdrowia szacuje się, iż suplementacja może stanowić 1-5% ostatecznego wyniku. Oczywiście wyższa zależność od wspomagania będzie przede wszystkim wynikiem zastosowania bądź też braku odżywek węglowodanowych (żele, napoje), a trochę niższa, jeżeli chodzi o mikroelementy czy witaminy. 1-2% może wydawać się niewiele, ale na przykład na dystansie maratonu oznacza to dobrych kilka minut. Warto więc rozsądnie zaplanować wspomaganie, tak aby rzeczywiście skutecznie wspierało nasz organizm szczególnie w okresie intensywnych treningów czy zawodów.

Czy wspomagając się suplementami możemy sobie zaszkodzić? Na co biegacze powinni szczególnie zwracać uwagę uzupełniając swoją dietę suplementami?
Proces produkcji w laboratorium farmaceutycznym zapewnia najwyższą jakość produktów. Ponadto, nasze formuły (mowa tu o żelach i napojach) nie wywołują problemów żołądkowo-jelitowych po ich spożyciu, co jest częstym problemem dla osób stosujących suplementację, zwłaszcza podczas wysiłku. W przypadku produktów ALE zamieściliśmy również informację, jak najskuteczniej spożywać odżywki i suplementy, jak również jakie są ewentualne przeciwskazania do ich zastosowania. Są to wybrane przypadki schorzeń, które dotyczą praktycznie każdego suplementu żelaza, magnezu czy witaminy D dostępnego na rynku. Nam zależy jednak na tym, aby osoby stosujące produkty ALE były jak najbardziej wyedukowane z zakresu bezpiecznej i skutecznej suplementacji produktami ALE.
Odnośnie uzupełniania diety w oparciu o suplementy ALE, to zastosowanie ich zależy przede wszystkim od aktualnego stanu zdrowia. W przypadkach stwierdzonego niedoboru magnezu, żelaza czy witaminy D, wspomaganie za pomocą ALE MagneUp, ALE HemoUp czy ALE D Vit-1000 pozwala na szybsze „postawienie na nogi”, ale musi być również wspomagane odpowiednią dietą. Wówczas takie postępowanie będzie najskuteczniejsze. Warto więc okresowo kontrolować swój stan odżywienia poprzez regularne wykonywanie badań krwi, takich jak określenie morfologii, czy badanie poziomu żelaza, ferrytyny, elektrolitów oraz witaminy D.

Zapraszamy na stronę www.alenergy.eu

Jakub Czaja

Jakub Czaja

 

Jakub Czaja od ponad 20 lat jest związany ze środowiskiem sportowym, zarówno w  wymiarze profesjonalnym, jak i amatorskim. Trenował zawodowo biegi długodystansowe,  specjalizując się w biegu na 3000 m z przeszkodami oraz na 5000 m, a w latach 1998-2005  reprezentował Polskę na Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Świata, Pucharach Europy, Uniwersjadzie oraz Igrzyskach Olimpijskich. Po zakończeniu kariery sportowej w 2006 roku  pozostał aktywny, uczestnicząc amatorsko w triathlonie i biegach lekkoatletycznych.

Ma tytuł magistra Wydziału Farmaceutycznego na Gdańskim Uniwersytetu Medycznego oraz doktora farmacji ze specjalizacją w dziedzinie bromatologii (nauki poświęconej badaniu  żywności). W latach 2007-2011 pracował w Katedrze i Zakładzie Bromatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie pełni funkcję konsultanta z zakresu żywienia i suplementacji dla czołowych polskich sportowców. Zajmuje się także poradnictwem z zakresu treningu sportowego dla osób aktywnych, ludzi z nadwagą, cukrzycą, zespołem metabolicznym i szeregiem innych jednostek chorobowych. Pracę zawodową nieprzerwanie łączy z amatorskim uprawianiem triathlonu.

Tags : , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *