20 października 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1648 Views

Belg Karl Sabbe „ostatnim” zawodnikiem w Big’s Backyard Ultra 2020!

17 października 2020 rozpoczęła się kolejna edycja Big’s Backyard Ultra. Jej organizatorem jest Gary „Lazarus Lake”, twórca jednego z najtrudniejszych i najbardziej oryginalnych biegów na świecie The Barkley Marathon. Zwycięzcą Big’s Backyard Ultra 2020 został Belg Karl Sabbe, a w USA, gdzie oryginalnie zawody są organizowane, już po raz drugi wygrała Courtney Dauwalter.

————————————————–

20.10.2020 r.

17 października 2020 roku wystartowała kolejna edycja Big’s Backyard Ultra. Organizatorem biegu jest Gary „Lazarus Lake”, twórca jednego z najtrudniejszych i najbardziej oryginalnych biegów na świecie The Barkley Marathon.

Big’s Backyard Ultra to, jak w przypadku każdej imprezy stworzonej przez Gary’ego „Lazarus Lake”, bieg nietypowy, ale jego koncepcja jest prosta. Biegacze pokonują pętlę o długości 4,166667 mili. Startują co godzinę, dopóki nie zostanie tylko jedna osoba – lub nikt. Impreza co roku przyciąga najwytrwalszych biegaczy ultra na świecie, którzy walczą o to, aby być ostatnią osobą podczas biegu.

W tym roku – ze względu na pandemię – bieg miał wyjątkową formułę. W Tennesse w USA wystartowało tylko 15 biegaczy. Lazy – zainspirowany kwietniowym Quarantine Backyard Ultra – pozostałym zawodnikom zaproponował bieg wirtualny. Tym samym ponad 20 krajów stało się gospodarzami własnych podwórkowych zawodów ultra. Zasady zawodów pozostały jednak takie same jak zwykle: zwycięzcą zostaje biegacz, który jest w stanie przebiec o jedno okrążenie więcej niż ktokolwiek inny. Każdy biegacz musi znajdować się w strefie startowej i rozpoczynać swoją pętlę co 60 minut.

Biegi we wszystkich krajach odbywały się jednocześnie, w każdym mogło wziąć udział tylko 15 biegaczy. Każdy z wyścigów był jednak niejako oddzielny. Oznaczało to, że jeśli przedostatni biegacz zrezygnuje, ostatni biegacz może wykonać tylko jedno okrążenie więcej przed zakończeniem wyścigu w tym kraju, nawet jeśli wyścigi w innych krajach nadal się odbywają. Biegacze wystartowali – każdy w w swoim kraju – o 6.35 w sobotę 17 października. Limit czasu na pokonanie jednej pętli wynosił 1 h. O godz. 7.35 startowała kolejna pętla, i tak samo o 8.35 i 9.35…. itd. aż do momentu, kiedy na trasie został tylko jeden zawodnik.

Ostatnim zawodnikiem na trasie i jednocześnie zwycięzcą Big’s Backyard Ultra 2020 został Belg Karl Sabbe. Zrobił 75 pętle, co dało mu 502,92 km. Za każdym razem przebiegł 6,7 kilometra w ciągu średnio 46 minut, następnie spał przez 10 minut, kolejne 4 minuty poświęcał na jedzenie.
Karel Sabbe, dentysta z Belgii, otrzymał wyróżnienie KFT of The Year 2019 za rekord na trasie Appalachian Trail (2,189 mil), którą pokonał w 41 dni, 7 h i 39 minut.Karla mogliśmy poznać również podczas The Barkley Marathon 2019. Był ostatnim zawodnikiem – dotarł do 4 pętli – który został na trasie tego kultowego biegu

W USA już po raz drugi wygrała amerykańska biegaczka z teamu Salomona – Courntney Dauwalter. Była ostatnią zawodniczką, która została na trasie. W ciągu dokładnie 56 godzin, 52 minut i 29 sekund pokonała łącznie 283,33 mile.