14 grudnia 2016 By RUNSTYLE, Slider, WYDARZENIA With 5648 Views

Breaking2. Czy zespół Nike złamie 2 godziny w maratonie?

Breaking2 to projekt Nike, w ramach którego planowane jest złamanie 2 godzin na dystansie maratońskim. Nike stworzyło zespół składający się z ekspertów różnych dziedzin nauki i sportu. Datę i miejsce zawodów, na których może paść rekord poniżej dwóch godzin, poznamy już w przyszłym roku.

W 1954 r. Sir Roger Bannister jako pierwszy przebiegł jedną milę w czasie poniżej czterech minut. Nie tylko pobił rekord świata, ale też na nowo zdefiniował możliwości drzemiące w sportowcach – był inspiracją i zarażał pewnością siebie. W następnym roku jego wyczyn powtórzyło aż 24 innych biegaczy. Historia ta pokazuje nam, jak inspiracja jest jednym z kluczowych elementów uwalniania ludzkiego potencjału.

Bill Bowerman, założyciel Nike oraz legendarny trener drużyny lekkoatletycznej, powiedział kiedyś: ‒ Prawdziwym celem zawodów nie jest wygranie biegu, ale poznanie możliwości ludzkiego serca. W rzeczywistości Breaking2 to jest więc czymś więcej niż pobiciem rekordu
na 42,195 kilometra.

Próba zejścia poniżej dwóch godzin na królewskim dystansie to rzucenie wyzwania dotychczasowym ograniczeniom w sporcie. To postawienie zupełnie nowych oczekiwań produktom, ale też szansa na zdobycie unikalnej wiedzy o istocie biegania. Marka wykorzysta ją we wszystkim, co robi – zarówno w swoich produktach, jak i usługach ‒ tak, aby możliwie najlepiej służyć każdemu biegaczowi.

Sportowcy

Czas poniżej 2 godzin w maratonie wymaga przyspieszenia o 7 sekund na każdym z 42,195 kilometrów. Nawet dla najlepszych biegaczy świata jest to ogromna różnica. Nike wybrało trzech sportowców, reprezentujących najwyższy światowy poziom, którzy mają idealne predyspozycje i wystarczająco dużo odwagi, aby podjąć wyzwanie.  Eliud Kipchoge z Kenii, Lelisa Desisa z Etiopii oraz Zersenay Tadese z Erytreii to śmiałkowie, którzy spróbują dokonać niemożliwego i przebiec maraton poniżej dwóch godzin.

Eliud Kipchoge

32-letni sportowiec, urodzony 5 listopada w Kapsisiywa w Kenii, ma na swoim koncie medale olimpijskie i z mistrzostw świata. Zaczął biegać już po ukończeniu liceum, przez lata obserwował swojego trenera i mentora Patricka Sanga, który dziś jest jego trenerem.

W 2003 r., po ustanowieniu rekordu świata juniorów w biegu na 5000 metrów podczas mistrzostw świata w biegach przełajowych, Eliud zadebiutował na dystansie maratońskim i zdobył złoto na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce. Natomiast w 2012 r. ustanowił nowy rekord w półmaratonie – dystans ten pokonał z czasem 59:25.

Na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (2004 r.) zdobył brązowy medal w biegu na 5000 metrów, a cztery lata później w Pekinie wywalczył na tym dystansie srebro. Z kolei podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio stanął na samym szczycie podium w maratonie mężczyzn. Swoją życiówkę na dystansie 42,195 kilometra poprawił o 5 sekund, wygrywając tym samym Maraton Berliński z czasem 2:04:00. W tym roku był jeszcze szybszy – ustanowił nowy rekord Maratonu Londyńskiego, przybiegając na metę po 2:03:05.

Zersenay Tadese

34-letni sportowiec, urodzony 8 lutego w Adi Bana w Erytrei, był pierwszym reprezentantem tego kraju, który stanął na olimpijskim podium. W 2004 r. podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach Zersenay zdobył brązowy medal w biegu na 10 000 m. Był także pierwszym zawodnikiem z Erytrei, który wygrał mistrzostwa na poziomie światowym – w 2006 r. podczas Mistrzostw Świata w Biegach Ulicznych był najlepszy na dystansie 20 km.

Zersenay jest również zwycięzcą 4 kolejnych Mistrzostw Świata w Półmaratonie – był niepokonany w latach 2006 – 2009. Ponownie wywalczył ten tytuł w 2012 r. Dwa lata wcześniej ustanowił na tym dystansie rekord świata, wygrywając Półmaraton Lizboński. W 2010 r. zdobył również złoty, srebrny i dwa brązowe medale na Mistrzostw Świata w Biegach Przełajowych. Co więcej, stawał do rywalizacji w aż czterech ostatnich Igrzyskach Olimpijskich: poczynając od Aten, na Rio kończąc. W 2009 r., jako drugi mężczyzna na świecie, zdobył w jednym roku trzy medale mistrzostw świata, startując na trzech różnych nawierzchniach. Zersenaya jest również aktualnym rekordzistą świata w półmaratonie mężczyzn. Dotychczas nikomu nie udało się pobić jego wyniku 58:23. Brat Tadese – Kidane – również jest zawodowym biegaczem.

Lelisa Desisa

26-letni sportowiec, urodzony 14 stycznia w Shewa w Etiopii, w pierwszych etapach swojej kariery skupiał się na biegach ulicznych. Przełomem był dla niego czas poniżej godziny i trzecia pozycja na Międzynarodowym Półmaratonie Zayed. Od tamtego czasu wygrał wiele prestiżowych biegów, m.in. Boilermaker na 15 km, Cherry Blossom na 10 mil, Bolder Boulder na 10 km czy Półmaraton w Delhi.

Lelisa swój pierwszy maraton pobiegł w 2013 r. w Dubaju, dystans pokonał z czasem 2:04:05. Jeszcze w tym samym roku wygrał Maraton Bostoński – ten sam, podczas którego miał miejsce zamach terrorystyczny. Dla uhonorowania pamięci ofiar, medal przekazał władzom miasta. Ponownie na podium tego biegu stanął w 2015 r., kiedy z czasem 2:09:17 wywalczył złoto oraz w 2016 r., zdobywając srebro.

Zespół Breaking2

Nike stale poszukuje nowych barier, które może pokonać. Pomysł zejścia poniżej dwóch godzin na dystansie 42,195 kilometra pojawiał się już wiele razy. Już w 2013 r. rozpoczęto prace nad rozwiązaniami dedykowanymi butom do biegu maratońskiego. Latem następnego roku postawiono jasny cel – pobicie dwugodzinnej bariery biegu maratońskiego. W ten sposób powstał zespół Breaking2. Jest to grupa nie tylko pasjonatów, ale też światowej klasy ekspertów z wielu dziedzin: trenerów, inżynierów, specjalistów od designu, żywienia, psychologii sportu i fizjologii wysiłku sportowego, a także ekspertów rozwoju materiałów i biomechaniki. Ich umiejętności i wiedza pozwolą na analizę istoty sportowych osiągnieć w najdrobniejszych szczegółach. Grupa przykłada obsesyjną uwagę do każdego elementu projektu Breaking2: od warunków pogodowych, po rodzaj koszulki, jaki ma na sobie biegacz. A wszystko po to, by zmaksymalizować potencjał drzemiący w Eliudzie, Lelisie i Zersenay’u.

Chcąc pobiec szybciej niż kiedykolwiek, istotne jest otoczenie, w którym odbywa się bieg. Dokładna analiza trasy biegu i panujących warunków ma wpływ na każdą sekundę wyniku końcowego. Już w przyszłym roku poznamy datę i miejsce zawodów, na których może paść rekord poniżej dwóch godzin.

Postęp prac w projekcie Breaking2 można śledzić tutaj.