13 września 2021 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2334 Views

Canfranc-Canfranc 2021. Podsumowanie biegów WMRA

11 i 12 września 2021 r. w Canfranc w Hiszpanii odbył się 9. i 10. etap Pucharu Świata World Mountain Running Association. Sobotni bieg to „long mountain race”, odbywający się na dystansie 45 km, niedzielny to z kolei „classic montain race” na dystansie 16 km.


13.09.2021 r.

Canfranc – Canfranc 45 km / 11 września 2021 r.

Canfranc – Canfranc 45 km to jeden z najdłuższych biegów Pucharu Świata WMRA. Bieg odbywa się na dystansie 45 km z przewyższeniem 4000 m+. Znany jest ze swojej wymagającej technicznej trasy, na której mamy cztery solidne podejścia. Najwyższy punkt na trasie dochodzi do 2900 m n.p.m., a ponad 70% tej trasy prowadzonych jest na wysokości ponad 2000 m n.p.m.

Faworyci Canfranc – Canfranc 45 km

Wśród mężczyzn do grona faworytów zaliczani byli: Słowak Peter Frano, tegoroczny zwycięzca Tatra SkyMarathon, Raul Criado z Hiszpanii, który był trzeci w Tatra SkyMarathon oraz baskijski biegacz Ugaitz Artola.

Faworytkami w kobiecej rywalizacji były: Charlotte Morgan z Wielkiej Brytanii, Mistrzyni Świata WMRA 2018, która obecnie jest trzecia w klasyfikacji Pucharu Świata WMRA, Eva Mesado z Hiszpanii czy Olivia Magnone z Francji.

Rywalizacja na trasie Canfranc – Canfranc 45 km

W związku z tym, że w Canfranc obowiązywały nadal ograniczenia covidowe, start odbywał się falowo, w odstępach 1-minutowych. Odstępy pomiędzy zawodnikami zaczęły powiększać się jeszcze bardziej, gdy niedługo po starcie rozpoczęło się pierwsze podejście na Pico de la Moleta, gdzie na odcinku 6 km do zrobienia było 1400 m w pionie. Na szczycie jako pierwszy zameldował się Fran Naval z Hiszpanii, który miał 3-minutową przewagę nad Peterem Frano. 30 sekund za Frano biegli Raul Criado i Inigo Macias. Pierwszą kobieta była Charlotte Morgan z 4-minutową przewagą nad Olivią Magnone.

Długi zbieg, kolejne podejście, kolejny zbieg… Do punktu kontrolnego Candanchu, zlokalizowanym na 28 km, zmieniło się dużo. Na prowadzenie wyszedł Peter Frano, a Raul Criado był drugi z 30-sekundową stratą. 3 minuty w tyle był trzeci Fran Naval. Macias zaś kolejną minutę za nimi.

Zwycięzcy Canfranc – Canfranc 45 km

Jak wyglądała sytuacja na mecie? Peter Frano utrzymał swoje prowadzenie do końca i rywalizację, dobiegając na metę w czasie 5:38:16. Criado niestety nie utrzymał drugiej pozycji, choć walczył długo. Na trasie uległ Inignio Maciasowi (54:42:48) i ostatecznie na mecie był trzeci (5:43:23).

Podczas rywalizacji kobiet, z każdym kilometrem Morgan zwiększała swoją przewagę nad Magnone i Mesado. Wydawało się już mało prawdopodobne, aby Brytyjka mogła zostać pokonana. Na metę Charlotte Morgan przybiegła pierwsza z czasem 6:38:09, co dało jej też 8. miejsce w klasyfikacji generalnej biegu. Druga była Olivia Magnone (6:57:14), a trzecia Eva Masado (7:01:37).


Canfranc – Canfranc 16 km / 12 września 2021 r.

Po sobotnim biegu długodystansowym niedziela była dniem klasyka, czyli „classic mountain race” na dystansie 16 km i przewyższeniu 1600 m+.

Faworyci Canfranc – Canfranc 16 km

Na starcie przed dworcem Canfranc Estacion zobaczyliśmy mistrzynię świata WMRA z 2019 – Grayson Murphy z USA, która tydzień wcześniej wygrała we włoskim Trofeo Nasego, rekordzistkę trasy Nadege Servant, a także mistrzynię Hiszpanii Nurię Gil i wicemistrzynię Hiszpanii Yolandę Martin.

W wyścigi mężczyzn wszystkie oczy były zwrócone w kierunku zwycięzcy z 2020 roku – Antonio Martineza z Hiszpanii. Do faworytów zaliczani byli też Węgier Sandor Szabo oraz Hiszpanie Iñigo Aranzamendi, Roger Comellas i Ion Sola. Na starcie był też Raul Criado, który dzień wcześniej był trzeci na dystansie 45 km.

Rywalizacja na trasie Canfranc – Canfranc 16 km

O godz. 9:00 wystartowali pierwsi zawodnicy, po nich kolejni w odstępach 1-minutowych. Na trasie czekało na nich jedno 6-kilometrowe podejście z 1400 m+, a po osiągnięciu szczytu La Moleta, 10-kilometrowy techniczny zbieg do mety. Pierwszy na szczycie La Moleta (2572 m n.p.m) był Sandor Szabo, a za nim w około minutowych odstępach Daniel Casillo i Antonio Martinez.

W wyścigu kobiet prowadziła Murphy, która na szczycie zameldowała się 10 minut przed Nurią Gil. Servant była 90 sekund za Gil. Wydawało się już mało prawdopodobne, że Murphy może stracić swoje prowadzenie, choć podczas długiego zbiegu jeszcze wszystko mogło się zdarzyć.

Zwycięzcy Canfranc – Canfranc 16 km

Ostatecznie na jako pierwszy na metę wbiegł Antonio Martinez (1:52:26) i odniósł drugie zwycięstwo z rzędu. Drugi był Węgier Sandor Szabo (1:53:52), a trzeci Daniel Castillo.

Pierwsze miejsce wśród kobiet zajęła Grayson Murphy (1:57:43), poprawiając jednocześnie dotychczasowy rekord trasy o 10 minut. Druga była Nuria Gil (2:15:28), a trzecia Nadege Servant (2:17:16).

Canfranc-Canfranc to 5 biegów: 100 km / 70 km / 45 km / 16 km / 5 km. Z tego dwa wyżej opisane 45 km i 16 km wchodzą w skład biegów o Puchar Świata WMRA.

Pełne wyniki biegów znajdziesz TU


World Cup

Wyścigi w ramach World Cup odbywają się od czerwca do października 2021 roku w 8 krajach.

  • Do wyboru jest 12 lokalizacji zawodów i 16 wyścigów w 3 kategoriach: short uphill; classic mountain race; long mountain race.
  • Biegacze mogą brać udział w dowolnej liczbie wyścigów, a za swoje pozycje końcowe otrzymują punkty. Ich 7 najlepszych wyników w wyścigach Pucharu Świata liczy się do ostatecznego rankingu.
  • Format punktacji ma charakter kumulacyjny. Pozycje końcowe w wyścigu Pucharu Świata WMRA wahają się od 100 punktów za pierwszy do 1 punktu za 30. miejsce. Istnieją oddzielne zawody dla mężczyzn i kobiet, a zawodnicy muszą wziąć udział w co najmniej dwóch wyścigach, aby zostać uwzględnieni w ostatecznych rankingach.
  • Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.wmra.info
  • Kalendarz biegów organizowanych w ramach World Cup znajdziecie na stronie: https://www.wmra.info/calendar/2021-major-events
  • Więcej informacji o każdym biegu znajdziecie na stronie https://www.wmra.info/news/latest-news-from-the-wmra/847-world-cup-2021-races

Aktualnymi mistrzami świata są Sarah McCormack i Andrew Douglas.


World Mountain Running Ranking

World Mountain Running Association stworzył World Mountain Running Ranking. To przejrzysty i łatwy do zrozumienia system klasyfikacji, który dostarcza sportowcom, organizatorom biegów, sponsorom i wszystkim zainteresowanym fanom biegów terenowych informacje o tym, kto jest w danym momencie najlepszym biegaczem górskim.


World Mountain Running Association

World Mountain Running Association (dawniej ICMR) powstała w 1984 roku. Od tego czasu corocznie odbywają się międzynarodowe zawody, w których startują najlepsi biegacze górscy na świecie, zarówno w kategorii seniorów, jak i juniorów (U20). Od 1985 do 2008 roku odbywały się one pod jurysdykcją IAAF.

Dziś WMRA organizuje również zawody dla biegaczy Masters / Veteren oraz dla zawodników poniżej 18 roku życia. Odbywają się Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich (World Cup of Mountain Running) oraz Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich Długodystansowych (World Cup of Mountain Running). Począwszy od 2021 roku we współpracy z IAAF, Trail Runnings International Association (ITRA) i International Association of Ultra Running (IAU) odbędą się połączone Mistrzostwa Świata, zapowiadające nową erę dla WMRA. Celem WMRA jest promowanie zawodów biegowych organizowanych w miejscach z piękną naturą w tle oraz sportowców w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności.

Począwszy od swoich pierwszych dużych międzynarodowych zawodów w 1985 roku, WMRA zorganizował do tej pory 37 mistrzostw świata i 22 puchary świata.


Portal runandtravel.pl jest oficjalnym polskim partnerem mediowym cyklu Pucharu Świata w biegach górskich WMRA World Cup 2021

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *