6 lipca 2017 By GÓRY & ULTRA, RUNSTYLE, Slider, WYDARZENIA With 1903 Views

„Chasing the Breath / W pogoni za oddechem” – trzy szybkie pytania do Roberta Celińskiego, bohatera filmu.

8 lipca w Wejherowie, dzień przed zawodami TriCityTrail, odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego o przygotowaniach Roberta Celińskiego do jednego z najtrudniejszych maratonów na świecie – Tenzing Hillary Everest Marathon.

Jak narodził się pomysł na dokument „Chasing the Breath / W pogoni za oddechem”?
Pomysł na powstanie tego dokumentu narodził się podczas jednej z moich wypraw w Himalaje, gdzie biegłem Tenzing Hillary Everest Marathon. Jak człowiek trenuje na takich wysokościach, w takich okolicznościach przyrody, to różne rzeczy przychodzą do głowy… Dużo się myśli, tęskni i marzy… A moim marzeniem jest stanąć na podium Tenzing Hillary Everst Marathon, załapać się do pierwszej trójki open, bo jeszcze nigdy na podium w klasyfikacji open nie stanęła osoba spoza Nepalu. W tym roku nie udało się powalczyć, bo biegłem po kontuzji. Ale i tak byłem drugim obcokrajowcem z czasem 4:48:58. W dokumencie chciałem pokazać jak realizuję swoje marzenia, ale też, w jaki sposób przygotowuję się do najwyżej rozgrywanego maratonu na świecie.

Robert Celiński / fot. Adrian Dmoch

Robert Celiński / fot. Adrian Dmoch

Czy w takim razie jest to dokument o Tobie czy bardziej film instruktażowy?
To bardziej dokument o mnie. Nie oznacza to jednak, że nie ma w nim wskazówek jak się przygotować do takiego wyzwania. Jest dużo porad, którymi można się inspirować. Moja historia przedstawiona jest w sposób chronologiczny, więc krok po kroku można obserwować moje przygotowania.

Kto stoi za realizacją filmu?
Adrian Dmoch, który na co dzień zajmuje się reklamą, filmem i fotografią.

Najbliższy pokaz filmu odbędzie się 8 lipca w Wejherowie w ramach TriCity Trail. Gdzie planujecie kolejne pokazy?
Film został zgłoszony do dwóch festiwali podróżniczych – w Zakopanem i Lądku Zdroju. Czekamy na szczegóły i jak tylko będzie znać terminy kolejnych pokazów, dam znać na moim fan page Chasing the Breath / W pogoni za oddechem.

Prezentacja filmu „Chasing the Breath / W pogoni za oddechem” połączona ze spotkaniem z Robertem odbędzie się 8 lipca 2017 r. dzień przed zawodami TriCityTrail.

  • Miejsce: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Wejherowie (ul. Sobieskiego 344). To również baza zawodów.
  • Początek: godz. 18.30
  • Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich i bezpłatne.
Robert Celiński_2

Robert Celiński / fot. Adrian Dmoch

Zapraszamy na fan page Chasing the Breath / W pogoni za oddechem
Zapraszamy na fan page Robert Celiński – extreme runner
Zapraszamy na stronę Roberta – TU

Tenzing Hillary Everest Marathon to najwyżej rozgrywany maraton na świecie. 42-kilometrowa trasa wiedzie spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m). Pomimo, że trasa Everest Marathonu generalnie wiedzie w dół to jednak zawodników czekają trzy wymagające podbiegi. Całość przewyższeń to około 4500 metrów, przy czym średnia wysokość to około 4600 metrów n.p.m. Tenzing Hillary Everest Marathon organizowany jest od 2003 roku, w rocznicę pierwszego wejścia na Mount Everest przez Nowozelandczyka Edmunda Percivala Hillary’ego i Nepalczyka Tenzinga Norgaya. Himalaiści stanęli na szczycie najwyższej góry świata właśnie 29 maja 1953 roku.

Robert Celiński / fot. Adrian Dmoch

Robert Celiński / fot. Adrian Dmoch

Robert Celiński przez trzy ostatnie edycje był pierwszym obcokrajowcem na mecie. W tym roku Robert zajął drugie miejsce z czasem 4:48:58.

  • 2014 r. – 04:39:41 – 9 miejsce w kategorii generalnej
  • 2015 r. – 4:34:28 – 5 miejsce w kategorii generalnej
  • 2016 – 04:24:02 – 5 miejsce w kategorii generalnej
  • 2017 r. – 5 miejsce w kategorii generalnej
Robert Celiński / fot. Adrian Dmoch

Robert Celiński / fot. Adrian Dmoch

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *