Marek_Korus

1 kwietnia 2021 By POLSKIE DROGI With 3898 Views

Główny Szlak Beskidzki bez wsparcia | Marek Korus | Indywidualny Projekt Biegowy

22 czerwca 2021 roku Marek Korus – w ramach akcji Indywidualny Projekt Biegowy – wyruszy na Główny Szlak Beskidzki. Cel? Przebiegnięcie trasy poniżej 100 godzin.

——————————————————————————————————————————————-

Marek Korus | 1.04.2021 r.

Moim marzeniem jest móc przebiec Szlak Appalachów 3524 km z Maine do Georgii przez czternaście amerykańskich stanów. Trasa ta stanowi dla mnie inspirację dającą mi siłę do przebiegnięcia całego Głównego Szlaku Beskidzkiego, który pozwoli mi się poczuć jak w Appalachach. Przewyższenia wynoszą tam ponad 156 972 metrów! Karel Sabbe pokonał tę trasę w czterdzieści jeden dni. W Polsce mamy równie piękny szlak GSB, dlatego nie trzeba jechać daleko, aby móc doświadczyć wielkiej przygody i podjąć odważne wyzwanie, które pozwoli na sprawdzenie samego siebie.

Początek biegu zaplanowany jest na 22 czerwca 2021 roku o godzinie 6.00 rano, a jego trasa została wytyczona na GSB. Celem minimalnym nie będzie samo ukończenie biegu, ale również spełnienie narzuconych sobie wymogów czasowych, czyli przebiegnięcie trasy poniżej 100 godzin.

Główny Szlak Beskidzki imienia Kazimierza Sosnowskiego to najdłuższy górski szlak w naszym kraju – przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Jego trasa wiedzie przez trzy województwa: śląskie, małopolskie i podkarpackie. Ponadto, szlak przecina cztery parki narodowe: Babiogórski, Gorczański, Magurski i Bieszczadzki. Trasa po części przebiega również przez granicę Polski. Jego łączna długość to około 500 km, a przewyższenia sięgają prawie 22 000 m. Szlak można przebyć startując z Wołosatego do Ustronia lub odwrotnie, nie ma reguły.

Doświadczenie


Pierwsze biegi zaczynałem na asfalcie. Pamiętam swoje pierwsze 10 km w biegu „Biegnij Warszawo nocą”. Z kolei na pierwszy bieg w górach namówił mnie brat i przebiegliśmy go razem – biegiem tym był Rzeźniczek w Cisnej. To tam definitywnie rozpoczęło się moje zamiłowanie do biegów górskich. W kolejnych latach każdego roku wpadało jakieś biegowe doświadczenie, między innymi Transgrancanaria, Bieg 7 Dolin i inne. W październiku 2020 roku udało mi się zająć 6. miejsce na 110 km w biegu North Coast Ultra (wtedy pierwszy raz biegłem całą noc podczas sztormu) angielskim klifowym wybrzeżem. Ten bieg dużo mnie nauczył. W planach jest jeszcze kilka innych ciekawych projektów. Między innymi 27 sierpnia wezmę udział w festiwalu biegowym UTMB w Chamonix na dystansie CCC 100/6100 up (mam nadzieję, że w trwającym 2021 roku w końcu się odbędzie).

Trochę statystyk

Rekordzistą trasy GSB jest Roman Ficek, który przebiegł trasę bez wsparcia z zewnątrz w 107 godzin i 25 minut. W 2017 roku Rafał Bielawa przebiegł trasę GSB w 108 godzin 55 minut ze wsparciem.

Rafał Kot / 107 godzin, 19 minut / ze wsparciem
Roman Ficek /107 godzin, 25 minut/ bez wsparcia
Rafał Bielawa / 108 godzin, 55 minut / ze wsparciem
Maciej Więcek / 114 godzin 50 minut / bez wsparcia
Paweł Jachym i Kazimierz Chłopek / 144 godziny, 48 minut / bez wsparcia
Rafał Bielawa i Kamil Klich / 150 godzin, 50 minut / bez wsparcia

Jak wskazałem powyżej, moim planem jest przebiec całkowity dystans poniżej 100 godzin. Szlak podzieliłem – w moim mniemaniu – w najlepszy sposób, czyli na pięć następujących etapów po 100 km każdy. Pierwszy etap stanowi start w Wołosatem, pierwszy przystanek będzie w Komańczy, następnie Wołowiec, Krościenko i ostatnią bazą przed metą w Ustroniu stanowi Schronisko Markowe Szczawiny. Stadia zostały rozłożone w taki sposób, żeby po każdym z nich móc dobiec do schroniska.

Na każde 100 kilometrów przypadać będzie 19 godzin, na które składać się będą: odpoczynek, uzupełnienie zapasów, obiadek w schronisku w miarę możliwości i ewentualne 2-3 godziny snu. Po każdym etapie planowane jest nagranie krótkich relacji live na FB, jeśli tylko pozwolą na to siły.

Szczególne podziękowania ślę do Romana Ficka, który wspiera mnie swoim doświadczeniem w tym przedsięwzięciu. Jego cenne rady na pewno dużo pomogą mi w osiągnięciu założonego celu w GSB.

—————————————————————————————————————————————

Zainspiruj innych! Podziel się pomysłem Indywidualny Projekt Biegowy! (I.P.B.).

Na portalu www.runandtravel.pl kontynuujemy naszą akcję Indywidualny Projekt Biegowy, w ramach której będziemy publikować Wasze Indywidualne Projekty Biegowe (I.P.B.), realizowane tym razem w warunkach zimowych. Chcesz podzielić się swoim pomysłem na Indywidualny Projekt Biegowy? A może zrealizowałeś już Indywidualny Projekt Biegowy i chcesz zainspirować innych? Zapraszamy do publikacji na naszych łamach waszych projektów, wyzwań i wycieczek biegowych.

Chcesz się zainspirować? Przeczytaj o zrealizowanych  już Indywidualnych Projektach Biegowych na naszym portalu i Magazynie on line.

Na czym polega Indywidualny Projekt Biegowy

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *