10 lipca 2021 By GÓRY & ULTRA With 1727 Views

Grossglockner Berglauf – drugi bieg w cyklu Pucharu Świata w biegach górskich WMRA World Cup 2021

11 lipca 2021 roku w Austrii odbędzie się kolejny etap Pucharu Świata w biegach górskich World Mountain Running Assocation World Cup 2021. Tym razem to podczas Grossglockner Berglauf będą rywalizować najlepsi biegacze górscy z całego świata.


10.07.2021 r.

Grossglockner Berglauf to bieg, który odbywa się w Heiligenblut, w cieniu najwyższej góry Austrii – Grossglockner (3798 m n.p.m.). Jest to już 22. edycja wyścigu, w którym od lat biorą udział najlepsi biegacze górscy z całego świata. Poprzednimi zwycięzcami są: Jonathan Wyatt, Anna Pichrtova, Andrea Mayr, Antonella Confortola, Filimon Abraham, Petro Mamu i Sarah Tunstall.

Grossglockner Berglauf jest drugim biegiem Pucharu Świata 2021 i jest klasyfikowany jako klasyczny wyścig górski na dystansie 13 km i z łącznym przewyższeniem 1265 m+ (zobacz pełną listę wszystkich biegów w ramach Pucharu Świata – https://www.wmra.info/calendar/2021-major-events). Pierwszy bieg w ramach cyklu odbył się 27 czerwca podczas Tatra Race Run. Zwycięzcą 24-kilometrowego biegu z łącznym przewyższeniem 1700 m+ został Marcin Kubica, wśród kobiet wygrała Brytyjka – Charlotte Morgan. Podsumowanie imprezy przeczytasz TU.

Trasa Grossglockner Berglauf zaczyna się w Heiligenblut i początkowo biegnie wzdłuż rzeki, następnie wspina się do słynnej kaplicy Briccius, obok osobliwej chaty Trogalm, a następnie prowadzi wzdłuż najdłuższego lodowca w Alpach Wschodnich. Na ostatniej prostej biegaczy czeka wyczerpująca wspinaczka 900 m do szczytu, gdzie znajduje się meta – Kaiser-Franz-Josefs-Hohe.

Wśród kobiet rywalizować będą: Charlotte Morgan z Wielkiej Brytanii, która wygrała pierwszy bieg cyklu Tatra Race Run, a tym samym będzie chciała zwiększyć swoją przewagę nad innymi startującymi w Pucharze kobietami. Charlotte w 20219 roku zajęła 7. miejsce podczas Grossglockner. W Austrii pojawi się także Włoszka Alice Gaggi, która w Tatra Race Run zajęła 2. miejsce. Wystartują także: Włoszka Lorenza Beccaria i Czeszka Lucie Marsanova, która w Tatra Race Run zajęła 5. miejsce. Czeszka była także piątą zawodniczką w Pucharze Świata 2019. Na starcie pojawi się była mistrzyni świata z 2017 roku, druga zawodniczka w Pucharze Świata 2019 i zwyciężczyni ostatniego (ChieseRun) wyścigu o mistrzostwo Włoch – Lucy Murigi z Kenii. Kolejną zawodniczką z Kenii jest Purity Kajuja Gitonga, która w 2019 roku podczas Grossglockner Berglauf zajęła 2. miejsce.

Wyścig mężczyzn rywalizacja zapowiada się równie ekscytująco. Na starcie pojawi się zwycięzca z 2019 r. i jednocześnie wicemistrz w Pucharze Świata 2019 – Filimon Abraham z Niemiec. Nie zabraknie również Włocha Henriego Aymonoda, który zajął 3. miejsce podczas Tatra Race Run. Kolejnym Włochem jest Cesare Maestri, który zajął 2. miejsce w Mistrzostwach Świata w 2019 roku i 2. w ostatnich krajowych mistrzostwach w biegach górskich. Nie zabraknie także Francuza Sylvaina Cacharda, który w 2020 roku wygrał m.in. podczas biegów Smarna Gora i Trofeo Nasego. Na starcie pojawi się również Austriak – Manual Innerhofer, który zajął 3. miejsce w Grossglockner Berglauf 2019, a ostatnio wygrał mistrzostwa Austrii. Warto również zwrócić uwagę na Zaka Hanna, który wygrał Marathon du Mont Blanc VK i zajął 5. miejsce w ChieseRun podczas Mistrzostw Włoch. Do faworytów biegu zalicza się również Geoffrey Gikuni Ndungu z Kenii, który w 2019 roku zajął 2. miejsce podczas Grossglockner.


Gdzie znajdziesz aktualne informacje o rywalizacji podczas biegu?

Rywalizację w ramach Tatra Race Run oraz wszystkich pozostałych biegów organizowanych w cyklu Pucharu Świata w biegach górskich WMRA World Cup 2021 można śledzić w mediach społecznościowych.

www.instagram.com/wmramountainrun
www.facebook.com/worldmountainrunningassociation
www.twitter.com/wmramountainrun
#WMRAWorldCup


World Cup

Wyścigi w ramach World Cup odbywają się od czerwca do października 2021 roku w 8 krajach.

  • Do wyboru jest 12 lokalizacji zawodów i 16 wyścigów w 3 kategoriach: short uphill; classic mountain race; long mountain race.
  • Biegacze mogą brać udział w dowolnej liczbie wyścigów, a za swoje pozycje końcowe otrzymują punkty. Ich 7 najlepszych wyników w wyścigach Pucharu Świata liczy się do ostatecznego rankingu.
  • Format punktacji ma charakter kumulacyjny. Pozycje końcowe w wyścigu Pucharu Świata WMRA wahają się od 100 punktów za pierwszy do 1 punktu za 30. miejsce. Istnieją oddzielne zawody dla mężczyzn i kobiet, a zawodnicy muszą wziąć udział w co najmniej dwóch wyścigach, aby zostać uwzględnieni w ostatecznych rankingach.
  • Więcej informacji znajdziecie na stronie: www.wmra.info
  • Kalendarz biegów organizowanych w ramach World Cup znajdziecie na stronie: https://www.wmra.info/calendar/2021-major-events
  • Więcej informacji o każdym biegu znajdziecie na stronie https://www.wmra.info/news/latest-news-from-the-wmra/847-world-cup-2021-races

Aktualnymi mistrzami świata są Sarah McCormack i Andrew Douglas.


World Mountain Running Ranking

World Mountain Running Association stworzył World Mountain Running Ranking. To przejrzysty i łatwy do zrozumienia system klasyfikacji, który dostarcza sportowcom, organizatorom biegów, sponsorom i wszystkim zainteresowanym fanom biegów terenowych informacje o tym, kto jest w danym momencie najlepszym biegaczem górskim.


World Mountain Running Association

World Mountain Running Association (dawniej ICMR) powstała w 1984 roku. Od tego czasu corocznie odbywają się międzynarodowe zawody, w których startują najlepsi biegacze górscy na świecie, zarówno w kategorii seniorów, jak i juniorów (U20). Od 1985 do 2008 roku odbywały się one pod jurysdykcją IAAF.

Dziś WMRA organizuje również zawody dla biegaczy Masters / Veteren oraz dla zawodników poniżej 18 roku życia. Odbywają się Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich (World Cup of Mountain Running) oraz Mistrzostwa Świata w Biegach Górskich Długodystansowych (World Cup of Mountain Running). Począwszy od 2021 roku we współpracy z IAAF, Trail Runnings International Association (ITRA) i International Association of Ultra Running (IAU) odbędą się połączone Mistrzostwa Świata, zapowiadające nową erę dla WMRA. Celem WMRA jest promowanie zawodów biegowych organizowanych w miejscach z piękną naturą w tle oraz sportowców w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności.

Począwszy od swoich pierwszych dużych międzynarodowych zawodów w 1985 roku, WMRA zorganizował do tej pory 37 mistrzostw świata i 22 puchary świata.


Portal runandtravel.pl jest oficjalnym polskim partnerem mediowym cyklu Pucharu Świata w biegach górskich WMRA World Cup 2021

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *