26 września 2021 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2249 Views

Jan Margarit i Nienke Brinkman ustanawiają nowe rekordy trasy Skyrhune, ostatnim etapie Golden Trail World Series.

25 września 2021 roku odbył się bieg Skyrhune, czyli ostatni etap Golden Trail World Series. O godzinie 14.00, gdy w cieniu było +28°C, z miasteczka Ascain we Francji wystartowali biegacze na 21-kilometrową trasę z przewyższeniem 1700 m+.

26.09.2021 r.

Silna obsada, wymagająca trasa i tłumy kibiców. Tak można w kilku słowach opisać ostatni bieg przed Finałem GTWS na wyspie El Hierro. Miks ten był zapewne również przyczyną świetnych wyników i ustanowienia nowych rekordów trasy.

Nienke Brinkman – kobieta rakieta

Odkryliśmy ją w Sierre-Zinal, gdzie zajęła 2. miejsce za Szwajcarką Maude Mathys. Swój status potwierdziła w Niemczech podczas kolejnego pucharowego biegu – Chiemgau Trail Run. Kropkę nad i postawiła podczas ostatniego biegu w tegorocznych cyklu GWTS Skyrhune we Francji. Młoda biegaczka z Holandii, która w terenie zaczęła biegać w czasie covidowej pandemii, nie tylko wygrała bieg, lecz także pobiła dotychczasowy rekord należący Blandine l’Hirondel o ponad 7 minut. Nineke Brinkman – z czasem 2:04:39 – zajęła 1. miejsce i pobiła rekord trasy.

Foto Jordi Saragossa / Skyrhune /GTWS

– Jestem naprawdę zachwycona tym wynikiem! Na trasie miałam tylko jeden cel – nie przewrócić się. Podczas zbiegów powtarzałam w kółko – „nie przewróć się, nie przewróć się”. Trzy razy byłam już blisko gleby, aż w końcu zaliczyłam upadek. Kiedy wstałam, powiedziałam sobie, że wszystko jest w porządku i mogę biec dalej. Jestem naprawdę szczęśliwa z powodu tego zwycięstwa.

Wygrywając Skyrhune, Nienke znacznie zmniejszyła dystans do prowadzącej w klasyfikacji Maude Mathys. Rywalizacja pomiędzy paniami zapowiada się emocjonująco, ponieważ punkty w Wielkim Finale będą się liczyły podwójnie.

2. miejsce zajęła Francuzka Élise Poncet, która miała porachunki z trasą po nieudanym starcie w 2018 roku. – Wybrałam inną strategię niż 3 lata temu. Zaczęłam powoli i w swoim tempie robiłam swoje przez cały bieg. Czułam się dobrze, noga podawała. Podobało mi się. Drugie miejsce oznacza, że zakwalifikowałam się do Wielkiego Finału, więc będę mogła pojechać „na wakacje” na El Hierro. Już nie mogę się doczekać – powiedziała Élise Poncet na mecie.

3. miejsce zajęła Sara Alonso z Hiszpanii, która świetnie zna te tereny, ponieważ mieszka niedaleko, po hiszpańskiej stronie granicy. – To praktycznie moje tereny, więc chciałam się pokazać z jak najlepszej strony. Kiedy słyszałam jak wszyscy Baskowie wykrzykują moje imię, wiedziałam, że muszę dać z siebie wszystko podczas zbiegu. Właśnie to spowodowało, że dogoniłam Dani Moreno, która wcześniej była bardzo mocna na podbiegach, i w ostatniej fazie biegu zostawiłam ją za sobą – powiedziała Sara Alonso na mecie.

Wyniki kobiet

Foto Martina Valmassoi / Skyrhune /GTWS

1. Nienke Brinkman / Salomon / Holandia (2:04:39)
  2. Élise Poncet / Matryx / Francja (2:12:53)
  3. Sara Alonso /Salomon / Hiszpania (2:19:01)

Dotychczasowy rekord należał do Blandine L’Hirondel z Francji i wynosił 2:12:08 (2019 r.)

Jan Margarit bije rekord trasy Skyrhune

Hiszpan Jan Margarit Solé lubi takie trasy i swoim zwycięstwem pokazał swoją klasę. Od początku uważnie kontrolował sytuację i rywali. Bieg rozegrał na podbiegu na Rhune, by na szczycie objąć prowadzenie i utrzymać je aż do końca. Czas na mecie miał o blisko 1,5 minuty lepszy od dotychczasowego rekordu Thibauta Baroniana.

– Na pierwszym zbiegu straciłem z oczu liderów. Taki błąd początkującego – utknąłem między biegaczami i upadłem. Potem zawalczyłem na podbiegu, by wrócić do stawki i objąć prowadzenie na szczycie Rhune. Na zbiegu byłem już w pełnym gazie. Jestem szczęśliwy, że udało mi się właśnie tak rozegrać ten bieg. Cieszę się z wyniku Johanna. To była niesamowita walka! – powiedział Jan Margarit na mecie.

2. miejsce zajął Johann Baujard z Francji. – Wydawało mi się, że to mój dzień. Podczas wspinaczki na Rhune czułem się naprawdę dobrze. Potem jednak zobaczyłem jak Jan mnie dogania i na zbiegu już niewiele mogłem zrobić. On jest mocny i świetny na zbiegach, więc jestem bardzo zadowolony z drugiego miejsca – powiedziała Johann Baujard na mecie.

Szwajcarski zawodnik Pascal Egli zajął 3. miejsce. –To była dla mnie idealna trasa – bardzo stroma, bardzo techniczna, dokładnie taka, jakie kocham. Po raz pierwszy startowałem w tych zawodach. Widzowie, trasa, wszystko razem to było szaleństwo! Czułem, że jestem w dobrej formie, więc jestem szczęśliwy i cieszę się z 3. miejsca – powiedział Pascal Egli na mecie.

Wyniki mężczyzn

1. Jan Margarit Solé / La Sportiva / Hiszpania (1:52:00)
  2. Johann Baujard / Matryx / Francja (1:52:48)
  3. Pascal Egli / Dynafit / Szwajcaria (1:54:23)

Dotychczasowy rekord należał do Thibaut Baronian z Francji i wynosił  1:53:27 (2017 r.)

Wyniki Polaków

Na starcie Skyruhne stanęło czterech polskich zawodników. Wicelider klasyfikacji generalnej Bartłomiej Przedwojewski zajął 7. miejsce i zachował 2. pozycję w rankingu. 11. miejsce zajął Marcin Kubica debiutujący w GTWS. Na 12. miejscu, tuż za Marcinem, przybiegł Krzysztof Bodurka. Marcin Rzeszótko zajął 47. miejsce.

– To była poezja biegać tutaj. Jestem mega zadowolony, wręcz mogę powiedzieć debiut marzeń. Trasa była dość cięzka, miejscami bardzo szybka, a z drugiej strony stroma i techniczna. Było po prostu na niej wszystko. Taka mieszanka wybuchowa – powiedział po biegu Marcin Kubica o swoim debiucie w cyklu.

• Finał Golden Trail World Series odbędzie się 16. października na kanaryjskiej wyspie El Hierro.
  • 11 najlepszych kobiet i 11 najlepszych mężczyzn otrzymuje zaproszenia na Złoty Finał. Wszyscy inni biegacze mogą wystartować we własnym zakresie, zapisując się na ogólnych zasadach.