26 czerwca 2017 By Slider, TRAVEL With 6962 Views

K2 Ski Challenge. Andrzej Bargiel wyrusza dokonać niemożliwego.

Andrzej Bargiel wyrusza na kolejną wyprawę. Tym razem sam przyznaje, że będzie ona najtrudniejsza z dotychczasowych. Bo cel jest najbardziej ambitny, niebezpieczny i najtrudniejszy. Jest nim drugi pod względem wysokości szczyt Ziemi – K2 (8611 m n.p.m.). Nikt jeszcze nie zjechał na nartach z wierzchołka do podstawy szczytu.

Wyprawa K2 Ski Challenge rusza pod hasłem „Dokonać niemożliwego”. 35 lat temu mianem „narciarza niemożliwego” określono Szwajcara Sylvaina Saudana, po tym jak dokonał pierwszego pełnego zjazdu z ośmiotysięcznika, pokonując na nartach północne urwiska Gaszerbruma I.

Hasło nie oznacza jednak, że zjazd z K2 jest niemożliwy. Dotychczasowe próby dowodzą, że jest on możliwy, bowiem zjeżdżano już fragmentami stoków i ścian Góry Gór, nikt jednak z himalaistów ani narciarzy wysokogórskich nie dokonał pełnego zjazdu ze szczytu. Za taki uważany jest zjazd z wierzchołka do podstawy lub granicy śniegu.

Około 400 metrów z samego wierzchołka zjechał słynny włoski alpinista i narciarz z Południowego Tyrolu, partner wspinaczkowy Reinholda Messnera, Hans Kammerlander. Kammerlander zjeżdżał z większości szczytów ośmiotysięcznych, ale żaden z jego zjazdów nie prowadził z wierzchołka do podstawy, albo do granicy śniegu, tak jak w 2014 roku z Manaslu zjechał Andrzej Bargiel i jak rok później dokonał on pierwszego zjazdu z Broad Peaku.
Inne próby zjazdu z K2 podejmowali Amerykanin David Watson w 2009 roku, Szwed Fredrik Ericsson w 2010 roku i Niemiec Luis Stitzinger w 2011 roku. Jednak żaden z nich nie zdobył szczytu. Stitzinger, choć szczytu nie zdobył, dokonał dotąd najdłuższego zjazdu ze stoków K2, z wysokości 8 050 m do położonej na 5100 m n.p.m. bazy. I jako pierwszy spróbował zjazdu z Drogi Cesena w kierunku południowej ściany i dolnych partii, którymi prowadzi niepowtórzona do tej pory Droga Polska, zwana także w zachodnich publikacjach Drogą Kukuczki, bo poprowadzona w 1986 roku przez Jerzego Kukuczkę i Tadeusza Piotrowskiego.

trasa-k2skichallenge 1

To właśnie tym wariantem po pokonaniu pól podszczytowych, słynnej Szyjki Butelki, czyli stromego kuluaru ulokowanego pod gigantycznych rozmiarów serakiem i długiego, łagodnie nachylonego Ramienia K2, chce zjeżdżać Andrzej Bargiel.
Tego lata także z nartami zaatakuje K2 słynny Słoweniec Davo Karničar, autor pierwszego pełnego zjazdu z Mount Everestu, a także Annapurny oraz pierwszy człowiek, który zjechał na nartach z siedmiu szczytów Korony Ziemii.
Dla 55-letniego Słoweńca mógłby być on ukoronowaniem wielkiej kariery narciarza ekstremalnego. Dla 29-letniego zakopiańczyka z kolei trwałym wpisem do kanonu historii himalaizmu. Być może będzie to okazja do spotkania młodości i szybkości Bargiela, który w rekordowym czasie zdobył Elbrus, Manaslu oraz szczyty zaliczane do tytułu Śnieżnej Pantery, z wiedzą i doświadczeniem Karničara.
Andrzej Bargiel przez ostatnie tygodnie trenował w Chamonix wchodząc na wysokie szczyty francuskich Alp i zjeżdżając najtrudniejszymi kuluarami w regionie. Jest świetnie przygotowany do swojego najtrudniejszego wyzwania.

K2_obrazek_01-12

Andrzejowi na wyprawie będą towarzyszyć m.in. ratownik TOPR Kuba Poburka oraz młodszy brat, Bartek, którzy wspierali skialpinistę także podczas wyprawy na szczyty Śnieżnej Pantery, Marcin Kin, fotograf większości wcześniejszych wypraw, a także Szymon Rzankowski oraz operatorzy filmowi.
Na K2 działać będzie także wyprawa unifikacyjna Polskiego Himalaizmu Zimowego im. Artura Hajzera, w której składzie jest także wspierający Andrzeja na poprzednich wyprawach Dariusz Załuski. Do Pakistanu leci więc wraz z naszym narciarzem zgrany i sprawdzony zespół ludzi.

BANER _Andrzej Bargiel _ KONKURS

Partnerem technicznym całej wyprawy jest marka SALOMON.
Z okazji tego wydarzenia zorganizowano konkurs dla sympatyków Andrzeja Bargiela na stronie www.BargielK2.pl Konkurs polega na wytypowaniu czasu, w jakim Andrzej Bargiel zdobędzie szczyt i zjedzie na nartach z K2. Konkurs trwa od 23 czerwca do rozpoczęcia ataku na szczyt przez Andrzeja Bargiela. Planowane podejście rozpocznie się między 20 a 30 lipca.

Śledzić wyprawę Andrzeja można na profilach:

/na podstawie informacji prasowej/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *