27 lipca 2018 By GÓRY & ULTRA, Slider With 650 Views

Lakeland 100, czyli „Ultra Tour of the Lake District” 2018

Lakeland 100 „Ultra Tour of the Lake District” to jeden z bardziej spektakularnych i wymagających biegów w Wielkiej Brytanii. Jak już sugeruje sama nazwa, odbywa się w górzystych terenach w Krainie Jezior/Lake District, na północy Anglii. Stumilowa pętla obejmuje prawie całą dolinę i ma około 6300 m przewyższenia. Start i meta znajduje się w miejscowości Coniston.


Stumilowa trasa zabiera najlepszym biegaczom około 20 godzin, a limit na ukończenie trasy to 40 godzin. Tak więc startując w piątek o 18:00 wieczorem mamy czas do godziny 10:00 w niedzielny poranek, by przemierzać górskie szlaki i doliny. Podczas biegu na zawodników czeka 14 punktów odżywczych, ulokowanych najczęściej w salach, gdzie można odpocząć, najeść się, a nawet i zdrzemnąć. Od biegaczy startujących w Lakelad 100 oczekuje się dużego doświadczenia w tego typu biegach – potrzebna jest nie tylko dobra kondycja i przygotowanie, ale też umiejętność nawigacji w trudnym terenie. O trudności biegu niech świadczy to, że rokrocznie bieg kończy nie więcej jak połowa startujących (można biec w parach albo solo). W ramach imprezy rozgrywany jest również bieg Lakeland 50 o połowę krótszy, ale co podkreślają organizatorzy wcale nie łatwiejszy o połowę od setki. Na ukończenie 50 milowej trasy biegacze mają 24 godziny.

MAPA Lakeland100 >>> TU

Szczegółowy opis trasy >>> TU

W tegorocznej edycji na 100-milowej trasie pojawi się Polak – Jacob Snochowski. 

Jacob Snochowski / fot. archiwum prywatne

Lakeland 100. Już w ubiegłym roku starałem się poskromić pętle Lake District. Największy oraz najpopularniejszy wyścig 100-milowy na Wyspach pochłonie mnie bez reszty już 27 lipca. W zeszłym roku ze względu na kontuzję musiałem zrezygnować z walki na 130 kilometrze. Mam nadzieję, że tegoroczne zmagania będą bardziej owocne. 170 km oraz prawie 7000 m+ po najpiękniejszych zakamarkach tego parku, który w 2017 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, będą warte każdej wylanej kropli potu.

Zdjęcie „otwarciowe” : NO LIMITS PHOTOGRAPHY

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *