23 lutego 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 6907 Views

Magdalena Łączak po raz drugi wygrywa Transgrancanaria 128 km!

Magdalena Łączak – z czasem 16:22:56 – wygrywa wśród kobiet TransGC 128 km w ramach Transgrancanaria 2019! Zawodniczka Salomon Suunto Team pokonała na trasie tak mocne biegaczki jak Chinkę Miaoy Yao, która ostatecznie zeszła z trasy, Fernandę Maciel i Kaytlyn Gerbin. To już drugie zwycięstwo Magdy na tej trasie!

Przed startem Transgrancanaria 128 / fot. materiały organizatora

Zwyciężczynią na głównej 128-kilometrowej trasie tegorocznej 20. już edycji Transgrancanaria została Magdalena Łączak, zawodniczka Salomon Suunto Team. Dystans 128 km pokonała w czasie 16:22:56  To już drugie zwycięstwo Magdy na tej trasie. W 2018 roku dystans 125 km (w tym roku trasa była o 3 km dłuższa) pokonała w czasie 15:18:37.

Wśród faworytek przed biegiem – oprócz Magdaleny Łączak – wymieniano przede wszystkim Chinkę – Miao Yao, Brazylijkę – Fernandę Maciel oraz Amerykankę – Kaytlyn Gerbin. Przez połowę trasy prowadziła Chinka – Maio Yao. Magda zaczęła bieg na trzeciej pozycji, a wyszła na prowadzenie na 63 km. Na tym punkcie kontrolnym Chinka była cztery minuty za polską zawodniczką. Ostatecznie Miao Yao na 74 km zeszła z trasy. Od 64 km Magda prowadziła wśród kobiet i utrzymywała kilkuminutową, a na koniec już nawet kilkunastominutową, przewagę nad rywalkami.

Transgrancanaria 128 od ubiegłego roku – po czterech latach lokalizacji startu w Agaete – powróciła do Las Palmas de Gran Canaria. Miejscem startu była plaża Las Canteras. Bieg wystartował 22 lutego 2018 r. o godzinie 23.00 (czasu lokalnego), a limit czasu na pokonanie trasy wynosi 30 godzin. Punkty za ukończenie: 5 pkt do UTMB. TransGC 128 to bieg, który wchodzi w skład WAA Spain Ultra Cup oraz Ultra-Trail World Tour w kategorii Bonus Series, a to oznacza, że za jego ukończenie (podobnie jak za ukończenie UTMB) biegacze otrzymują najwięcej punktów w rankingu UTWT. Na linii startu 925 zawodników, w tym 31 Polaków.