25 sierpnia 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2886 Views

Pikes Peak Marathon 2019. USA

25 sierpnia 2019 roku o godz. 15.00 czasu polskiego w południowych Górach Skalistych w Ameryce Południowej wystartuje 63. już edycja Pikes Peak Marathon, biegu od ubiegłego roku zaliczanego do cyklu Golden Trail Series. Rywalizować będą m.in. Kilian Jornet, Remi Bonnet, Francesco Puppi, Thibaut Baronian.

Pikes Peak Marathon to bieg na dystansie 42 km rozgrywany w otoczeniu najwyższego szczytu Pikes Peak w południowych Górach Skalistych w Ameryce Południowej. Jego historia sięga 10 sierpnia 1956 roku, kiedy to odbyła się jego pierwsza edycja. Pikes Peak Marathon był trzecim maratonem w USA i pierwszym, w którym mogły wziąć udział kobiety. Rozgrywany w ramach imprezy Pikes Peak Ascent jest jeszcze starszy – jego pierwsza edycja odbyła się bowiem w 1936 roku.

Z uwagi na wysokość szczytu (4320 m n.p.m.) jest to jednocześnie bieg z najwyższymi przewyższeniami w serii Golden Trail Series. Trasa maratonu wydaje się prosta – start z miasteczka Manitou Springs, wbieg na pobliski szczyt Pikes Peak i powrót do Manitou Springs. Oczywiście tylko się wydaje prosta 🙂

Zwycięzcą w ubiegłym roku został Dakota Jones z Team Salomon, który dystans ten pokonał w czasie 3:32:20 (w tym roku Dakota nie pojawi się z powodu kontuzji). Drugie miejsce zajął – Oriol Cardona Coll (3:37:19), trzecie miejsce – Darren Beck Thomas (3:37:34).  Zwycięzcą w 2017 roku był Remi Bonnet z czasem 3:37:08.

Dakota Jones zwycięzca z 2018 r. / fot Philipp Reiter

Od 1993 roku nie został pobity rekord trasy – należy on do Matta Carpentera i wynosi 03:16:39. Czy jest szansa na pobicie rekordu w tym roku? Na trasie pojawi się zwycięzca z 2017 roku – Remi Bonnet, ale również Kilian Jornet, który – z czasem 3:40:26 – wygrał ten bieg w 2012 roku. Warto przypomnieć, że kilka tygodni temu Kilian pobił 16-letni rekord na biegu Sierre-Zinal w Szwajcarii o 3 minuty i 37 sekundy.

Zobaczymy również m.in. dwóch najlepszych biegaczy z teamu Hoka One One – Włocha Francesco Puppi oraz Sage Canaday z Kolorado. Z Team Buff wystartuje Juan Carlos Fererra z Meksyku. Z Teamu Salomona – Thibaut Baronian, który zajął ostatnio 3. miejsce podczas Zegama oraz Marc Lauenstein.

Megan Kimmel – zwyciężczyni i rekordzistka trasy z 2018 r. / fot Philipp-Reiter

Rekord trasy wśród kobiet jeszcze do ubiegłego roku należał do Lynn A Bjorklund, która ten dystans pokonała w czasie 4:15:18 (1981 rok). W tamtym roku udało się pobić rekord o kilkanaście sekund Amerykance – Megan Kimmel i wynosi on 4:15:04 (Megan zajęła jednocześnie 14. miejsce w klasyfikacji generalnej). Drugą kobietą na mecie była Hiszpanka – Laura Orgué (4:30:53), trzecią – Kristina Marie Mascarenas (4:36:59).

W tym roku Megan Kimmel nie weźmie udziału w wyścigu. O złamanie rekordu trasy może pokusić się w tym roku Szwajcarka Maude Mathys (Team Salomon), która w tym roku zwyciężyła i pobiła rekord trasy podczas Sierre-Zinal (czas 2:49:20). Wśród dobrych zawodniczek pojawią się – Norweżka Yngvild Kaspersen, Hiszpanka Eli Gordon (Team Salomon), Megan Mackenzie z RPA oraz Amandine Ferrato (Team Hoka One One) z Francji.

Golden Trail Series to swego rodzaju biegowa Liga Mistrzów, która została stworzona przez markę Salomon i jest przez nią wspierana. Każdy z pięciu biegów – Zegama-Aizkorii, Mont Blanc Marathon, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon, Ring of Steall Skyrace i finałowy bieg w Nepalu – wybrany został do serii ze względu na piękną scenerię, w której jest rozgrywany, skalę trudności, historię oraz atmosferę, którą tworzą nie tylko biegacze, ale i kibice.