25 sierpnia 2018 By Europa, Slider With 1470 Views

Purcari Wine Run, czyli 10 km wśród mołdawskich winnic. Wywiad z organizatorem.

2 września 2018 roku w najstarszej winnicy w Mołdawii – Chateau Purcari – odbędzie się kolejna edycja biegu na dystansie 10 km – Purcari Wine Run. Trasa biegu poprowadzona jest oczywiście na terenach winnicy, a punkty odżywcze – rozmieszczone co 2 km – witać będą biegaczy, nie tylko owocami i wodą, ale i… mołdawskim winem. Zapraszamy do przeczytania rozmowy z organizatorem.

2 września 2018 roku odbędzie się kolejna edycja Purcari Wine Run. Jak narodził się pomysł zorganizowania biegu na terenie winnicy?
W tym roku odbędzie się druga oficjalna edycja Purcari Wine Run. Podczas imprez biegowych, które organizujemy chcemy zapewniać biegaczom za każdym razem nieco inne doświadczenia. Organizujemy Chisinau International Marathon, którego trasa prowadzi ulicami Kiszyniowa, stolicy Mołdawii, bieg w podziemiach miasta Cricova – Cricova Wine Run, festiwal muzyczno-sportowy Hai Haiduci! w kompleksie etno-kulturalnym Vatra w Bucovăţ, bieg na torze motocrossowym – Glodiator Mud Race. Zupełne naturalne więc dla nas było, że zaprosimy biegaczy również do winnicy. Z winiarstwem związana jest bowiem ogromna cześć kultury i historii Mołdawii.

Jak wygląda trasa biegu? Czy całe 10 km poprowadzone jest wśród winorośli?
Trasa biegu prowadzi przez kilka naprawdę malowniczych winnic i terenów leśnych.

Każdy z punktów na trasie nazwany będzie od gatunku wina. Sauvignon, Chardonnay, Pinot Grigio, Rose. Czy również takich win można spodziewać się podczas degustacji na punktach?
Oczywiście, że tak! Na każdym punkcie, zgodnie z jego nazwą, będziemy oferować takie wino do degustacji. Będą oczywiście również woda i owoce.

Czy na mecie będzie można spróbować win z winnicy i lokalnych potraw? Jakie jeszcze inne atrakcje czekają na biegaczy?
Biegacze, którzy wykupili pakiet degustacyjny „Trail Run + Wine”, będą mogli spróbować wina i tradycyjnych potraw po zakończeniu biegu. Dla uczestników biegu zorganizowana będzie również wycieczka po pałacu Purcari, podczas której będą mogli zapoznać się z procesem produkcji i dojrzewania wina. W tym roku impreza potrwa dwa dni. Pierwszego dnia odbędą się warsztaty i treningi biegowe. Będzie również można zwiedzać posiadłość Chateau Purcari. Pierwszy dzień zakończy się imprezą mamaliga – tradycyjnym odpowiednikiem Pasta Party. Biegacze, którzy wykupili opcję „Camping Purcari” będą mogli spać w namiotach i rano przed biegiem zjeść śniadanie.

Ilu biegaczy weźmie udział w tegorocznej edycji Purcari Wine Run?
Będzie około 300-350 biegaczy.

Czy w Purcari jest baza noclegowa czy też organizatorzy zapewniają w dniu biegu przejazd z Kiszyniowa autokarem?
Jest kilka opcji: albo nocleg w namiotach na kempingu, albo nocleg w hotelu Chateau Purcari (wymagana wcześniejsza rezerwacja). Podczas dwóch dni imprezy organizatorzy zapewniają transport autobusem z Kiszyniowa do Purcari o 06:30.

Chateau Purcari to najstarsza winnica w Mołdawii. Czy możesz opowiedzieć o jej historii?
Wszystko zaczęło się w 1827 roku, kiedy to Car Rosji Mikołaj I wydał specjalny dekret nadający Purcari status pierwszej wyspecjalizowanej wytwórni win w Besarabii i tak odtąd właściciele winnicy stali się mołdawskimi bojarami (baronami). W 1847 r. na Targach Rolniczych w Besarabii winnica Purcari otrzymała pierwszy złoty medal. W 1878 roku wina z Purcari gościły na zamkniętej degustacji wina na paryskim World Expo. Francuscy eksperci byli pod wrażeniem wytrawnego wina o intensywnym rubinowym kolorze. Byli pewni, że jest to nowe wino Bordeaux. Byli bardzo zdziwieni, gdy okazało się, że wino pochodzi z małej wioski nad brzegiem Dniestru. W ten sposób wino Negru de Purcari zdobyło swój pierwszy złoty medal na międzynarodowej wystawie. Przez długi czas wina Purcari były tak popularne jak wina z Bordeaux czy Burgundii. Dostarczano je na dwory królewskie i carskie. Korzystał z nich car Mikołaj II Romanow, król Jerzy V oraz królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytani i Irlandii Wiktoria Hanowerska. Sprzedawane były również do Danii, Holandii, Szwecji, Niemczech oraz Francji. Były bardzo cenione i powoli zdobywały międzynarodowe uznanie w świecie winiarskim.

Czy to jedyny bieg, który organizujecie a którego trasa prowadzi przez winnice?
Tak, w tym momencie jedyny. Winter Wine Run będzie organizowany w nowym miejscu – w winnicy Milestii Mici.

  • Informacje o biegu Purcari Wine Run >>> TU
  • Zapraszamy na stronę biegu >>> TU oraz na fan page >>> TU
  • Zapraszamy na stronę winnicy Chateau Purcari >>> TU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *