17 czerwca 2019 By GÓRY & ULTRA With 5729 Views

Sukcesy Polaków podczas tegorocznej edycji Mozart100.

15 czerwca 2019 roku w Austrii odbyła się kolejna edycja Mozart100. Biegacze mieli do wyboru biegi na dystansach od 8 km do 110 km. Piotr Uznański oraz Aneta Ściuba zdobyli 4. miejsca na najdłuższym dystansie, będącym jednym z biegów w ramach Ultra Trail World Tour. Z medalami za 1. miejsca na krótszych dystansach wracają dwie polskie zawodniczki – Justyna Mamala oraz Kinga Gomołysek.

15 czerwca 2019 roku w Austrii odbyła się kolejna edycja Mozart100. Biegacze mieli do wyboru biegi na kilku dystansach – od 8 km do 1010km. W tegorocznej edycji imprezy wzięło udział ponad 1600 zawodników z 63 krajów.

Mozart100

Podium mężczyzn – Mozart100 / fot. materiały organizatora

Najdłuższy dystans Mozart100 to jeden z biegów w ramach cyklu Ultra Trail World Tour. Trasa 110-kilometrowego biegu z łącznymi przewyższeniami 5100m+ prowadzi z Salzburga do Jeziora Fuschl, w okolicach jeziora Wolfgangsee, jednego z najpopularniejszych jezior w regionie Salzkammergut, do Schafberg oraz na szczyt Zwölferhorn i z powrotem do Salzburga, przez wzgórza Nockstein i Kapuzinerberg. Limit na pokonanie tego dystanasu wynosił 22 h.

Zwycięzcą został Hiszpan, wielokrotny zwycięzca Transgrancanarii – Pau Cappel, który dystans 108 km pokonał w czasie 10:54:47. Był tym samym jedynym zawodnikiem podczas tegorocznej edycji, który złamał 11 godzin. Na drugim miejscu – z czasem 11:05:19 – na mecie pojawił się Andris Ronimoiss z Łotwy, którego znamy z ubiegłorocznej edycji Chudego Wawrzyńca, gdzie zajął 1. miejsce. Na trzecim miejscu na mecie pojawił się Austriak – Gerald Sancho Fister z czasem 11:49:52.

Świetne 4. miejsce open i 3. w kategorii „Junior” zajął Polak – Piotr Uznański, którego znamy m.in. jako zwycięzcę i jednocześnie rekordzistę trasy razem z Maciejem Dombrowskim Biegu Rzeźnika z 2018 r.

Podium w kategorii „Junior M” Mozart100 / fot. Mikołaj Kowalski-Barysznikow

Piotr Uznański tuż po przekroczeniu linii mety / Autor filmu: Mikołaj Kowalski-Barysznikow/

Pierwsza trójka kobiet na mecie Mozart100 przedstawia się następująco – jako pierwsza na mecie z czasem 14:38:59 pojawiła się Amerykanka – Sally Mcrae, jako druga – z czasem 14:42:26 – Turczynka Aysen Solak, jako trzecia – z czasem 19:49:11 – Szwedka Collette Coumans.

Podium kobiet Mozart100 / fot. materiały organizatora

Również w kategorii kobiet czwarte miejsce – z czasem 14:55:54 – należy do Polki – Anety Ściuby, która na koncie ma m.in. zwycięstwo Brubeck Iron Run podczas ubiegłorocznej edycji Festiwalu Biegowego w Krynicy oraz zwycięstwo na dystansie 80 km podczas tegorocznej edycji UltraRoztocze. Podczas Mozart100 Aneta zajęła również 3. miejsce w kategorii „Junior”.

Aneta Ściuba tuż po przekroczeniu linii mety / Autor filmu: Mikołaj Kowalski-Barysznikow/

Mozart100 na dystansie 109 km jest biegiem głównym. W ramach austriackiej imprezy odbywają się jednak również biegi na krótszych dystansach.

Mozart Ultra

Mozart Ultra na dystansie 63 km, z łącznymi przewyższeniami 2000 m+. wśród kobiet wygrała w tym roku Polka – Justyna Mamala, która dystans ten pokonała w czasie 6:54:32. Justyna przybiegła na metę z prawie 18-minutową przewagą nad drugą zawodniczką Austriaczką – Evelyne Lachner (7:12:28). Trzecia na mecie pojawiła się Niemka – Eva Brockschmit z czasem 7:12:54.

Justyna Mamala / pierwsza kobieta na dystansie Mozart Ultra 2019 / fot. archiwum prywatne

Bieg Mozart Ultra wygrał niemiecki zawodnik – Julian Beuchert z czasem 5:39:19. Drugi na mecie był również niemiecki zawodnik – Andreas Honecker z czasem 6:01:47, trzeci – Hekmatullah Darwishl z czasem 6:13:44.

Mozart Marathon

Mozart Marathon wygrał Austriak – Andreas Pfandibauer z czasem 4:00:39, drugi na mecie był Włoch – Andrea Lilli z czasem 4:40:04, a trzeci – Niemiec Leonard Weininger z czasem 4:40:51. Pierwszym Polakiem na mecie (60. miejsce open) z czasem 6:15:10 był Sebastian Czaicki.  Maraton wśród kobiet wygrała Czeszka – Marcela Vasinova z czasem 4:19:29. Druga na mecie była Austriaczka – Anja Neuman z czasem 4:34:48, a trzecia – Francuzka Laetitia Pibis z czasem 4:46:51.  Pierwszą Polką i jednocześnie 15. wśród kobiet była Grażyna Brandstätter z czasem 6:00:23.

Grażyna Brandstätter – pierwsza Polka na mecie maratonu / fot. archiwum prywatne

Mozart Light

Mozart Light, czyli 32 km z łącznymi przewyższeniami + 1.140 m/- 1.370 m wygrała wśród kobiet polska zawodniczka – Kinga Gomołysek (3:26:55). Dopiero ponad 19 minut po Kindze pojawiła się na mecie druga zawodniczka – Austriaczka Silke Repaski (3:46:34). Trzecia była również Austriaczka – Sandra Schmidt z czasem 3:47:19.

Kinga Gomołysek na mecie Mozart Light / fot. materiały organizatora

Bieg w klasyfikacji generalnej wygrał Włoch – Francesco Trenti z czasem 2:51:53. Drugi na mecie był Austriak – Bernhard Reich z czasem 3:02:27, a trzeci Czech – Vojta Lim z czasem 3:11:56.

Mozart Half Marathon

Mozart Half Marathon z czasem 1:55:19 wygrał Austriak – Rene Nebauer. Wśród kobiet triumfowała Włoszka – Bianca Morvillo z czasem 2:09:25. Pierwszym Polakiem na mecie i 34. w klasyfikacji generalnej był Marcin Iwanow.

Przyszłoroczna edycja Mozart100 odbędzie się 20 czerwca 2020 r.

Zdjęcie „otwarciowe”: Mikołaj Kowalski-Barysznikow