9 lutego 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 5752 Views

Tarawera Ultramarathon 2019. Wyniki

W dniach 6-11 lutego w Nowej Zelandii odbyła się 11. już edycja Tarawera Ultramarathon, imprezy zaliczanej do Ultra Trail World Tour. W tegorocznej edycji w biegach na dystansie 100 mil, 102 km, 50 km i 20 km wzięło łącznie udział ponad 2000 biegaczy.

Tarawera Ultramarathon 102 km

Tarawera Ultramarathon 102 km –  bieg zaliczany do Ultra Trail World Tour – startuje z Rotorua, miasta położonego w centralnej części Wysypy Północnej, ważnego ośrodka kultury Maorysów, miejsca uważanego za nowozelandzką stolicę zjawisk geotermalnych. Meta zlokalizowana jest w Kawerau. Na trasie całego biegu na biegaczy czekały egzotyczne lasy, jeziora, wodospady i piękne rzeki.

Zwycięzcą tegorocznej edycji Tarawera Ultramarathon 102 km został Australijczyk – Reece Edwards (8:22:51.). Rekord trasy na tym dystansie ustanowiono w 2017 r. – Jim Walmsley 102 km pokonał w czasie 7:23:32.

Pierwszą kobietą na mecie Tarawera Ultramarathon na dystansie 102 km była Amerykanka – Courtney Dauwalter. Dystans ten pokonała w czasie 9:28:03. Kobiecy rekord trasy na tym dystansie należy do Camille Herron (8:56:00), która w tym roku wystartowała na dystansie 100 mil, ale o Camille w tekście poniżej…

Przypomnijmy kilka zwycięstw Courtney Dauwalter. W 2016 roku wygrała i pobiła rekord trasy Javelina Jundred 100 (8:48:25), wygrała również Run Rabbit Run 100-miles z 75-minutową przewagą nad drugim zawodnikiem. W 2017 roku ukończyła Moab 240 w ciągu 2 dni, 9 godzin i 59 minut (niecałe 58 godzin), pokonując aż o 10 godzin zawodnika z drugiego miejsca! Zwycięzca ubiegłorocznej edycji Moab 240 – Piotr Hercog – pokonał ten dystans w czasie 60 godzin i 23 minut.  To pasjonatka biegów ultra, do której należy rekord w biegach 24 godzinnych w Stanach Zjednoczonych. Krótki, 7-minutowy, dokument o Courtney Dauwalter pt. „Boundary breaker”, można obejrzeć na Youtube.

Na drugim miejscu na mecie – z czasem 8:29:44 – pojawił się Cody Reed, na trzecim Harry Jones z czasem 8:30:35. Drugą kobietą na mecie z czasem 9:49:22 – była Stephanie Auston, trzecią z czasem 10:39:47 – Angelique Plaire.

Tarawera 100 Mile Endurance Run

Tarawera 100 Mile Endurance Run na dystansie 100 mil, czyli 160 km z łącznymi przewyższeniami +5132 m / -5134 m to wymagający wyścig odbywający się w regionach Rotorua i Tarawera w Nowej Zelandii. To pętla prowadzona w przeciwnym kierunku do ruchu wskazówek zegara, która rozpoczyna się i kończy w Government Gardens w Rotorua. Limit czasu na pokonanie 160 km to 36 godzin, a na całej trasie zlokalizowanych jest 14 punktów odżywczych.

Zwycięzcą i rekordzistą 100-milowej (160 km) trasy Tarawera 100 Mile Endurance Run 2019 został Amerykanin – Jeff Browning. Dystans ten pokonał w czasie 16:18:54. Do 132 km nie wszystko było jednak takie jasne… Amerykanka z Oklahoma City – Camille Herron – prowadziła bowiem nie tylko wśród kobiet, ale i w kategorii open. Ostatecznie  z czasem 17:20:52 na mecie pojawiła się jako pierwsza kobieta i 2. w klasyfikacji open. Camille na międzynarodowych zawodach zadebiutowała w 2017 roku, wygrywając z rekordem trasy wśród kobiet Tarawera Ultramarathon na dystansie 102 km i zajmując 10. miejsce w klasyfikacji generalnej. Jeff Browning, na stałe mieszkający w stanie Oregon, to zwycięzca między innymi ubiegłorocznej edycji Hardrock 100.  Na trzecim miejscu – z czasem 19:24:08 – na mecie pojawił się Nowozelandczyk – Grant Guise.

Tarawera Ultramarathon 102 km i 100 mil to biegi kwalifikacyjne do Western States 100 Mile Endurance Run. Biegi na dystansie 50 km, 102 km i 100 mil to również biegi kwalifikacyjne do UTMB.

Zdjęcie „otwarciowe”: materiały organizatora