15 września 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 5131 Views

Tor des Géants 2019. Podsumowanie

15 września 2019 roku zakończyła się oficjalnie po dziesięciu dniach 10. edycja Tor des Géants 2019, którego trasa biegnie u stóp czterech słynnych alpejskich masywów: Mont Blanc, Monte Rosa, Matterhorn i Gran Paradiso. Zapraszamy na krótkie podsumowanie imprezy.

Tor des Géants

Tor des Géants – bieg na dystansie 356 km z łącznymi przewyższeniami 27390 m+ – wystartował 8 września punktualnie o 12.00. Na trasę wyruszyło 920 zawodników, w tym 4 biegaczy z Polski. Bieg ukończyło 565 zawodników, w tym 2 polskich biegaczy.  Pierwszym Polakiem na mecie był Adam Zając z czasem 133:58, drugim Jacek Bastian, który ukończył bieg w czasie 149:13!

Początkowo prowadził na trasie Włoch Franco Collé i to właśnie on typowany był na zwycięzcę już po raz trzeci. Niestety odpadł z rywalizacji. Zrezygnował z dalszego biegu po tym jak spędził trzy godziny na punkcie mając problemy ze wzorkiem. Lekarze wypuścili go na trasę, ale Włoch i tak odpuścił. Z rywalizacji odpadł również Peter Kienzl, którego również typowano na zwycięzcę. Po tej roszadzie na trasie prowadzenie objął Włoch Bosatelli Oliviero i utrzymał je już do mety.

1. Bosatelli Oliviero (Włochy) – 3 dni 00:37:13
  2. Reynolds Galen (Kanada) – 3 dni 05:06:12
  3. Lantermino Danilo (Włochy) – 3 dni 07:09:46

Bosatelli Oliviero / zwycięzca Tor des Geants / fot. Nadir Balma

Pierwszą kobietą  i 6. w klasyfikacji generalnej na trasie Tor des Geants na mecie była Hiszpanka Silvia Trigueros Garrote. Trasę pokonała w 85h23’15 ”, ustanawiając tym samym kobiecy rekord trasy. Slivia wygrała również w ubiegłym roku z czasem 87h50’31, w 2017 roku była druga z czasem 97h43’06”.

Trigueros Garrote Silvia Ainhoa / pierwsza kobieta na trasie Tor des Geants/ fot. Stefano Jeantet

1. Trigueros Garrote Silvia Ainhoa (Hiszpania) – 85 h 23’15”
  2. Pauly Jocelyne (Francja)  94 h:22
  3. Boggio Chiara (Włochy) – 4 dni 00:55:05

Tor des Glaciers

Tor des Glaciers to 450-km bieg organizowany po raz pierwszy z okazji 10. edycji imprezy. Na linii startu stanęło 100 zawodników, dystans w całości pokonało 38 biegaczy.  Od przynajmniej połowy trasy było wiadomo, że zwycięzcą tego biegu będzie Luca Papi. Dystans ten pokonał w 134:06! I to wszystko tydzień po ukończeniu 145 km #TDS na #UTMB w 29:22 godzin, i dwa tygodnie po wygraniu L’EchappéeBelle Integrale 144-kilometrowego biegu drużynowego.

Luca Papi / zwycięzca Tor des Glaciers / fot. Roberto Roux

1. Luca Papi (Włochy) – 134:10

2. Victor Richard (Belgia) – 139:46
  3. Masahiro Ono (Japonia) – 140:22

Pierwszą kobietą na mecie była Anouk Baars (Południowa Afryka), która 450 km pokonała w czasie 183:06, drugą – Marina Plavan (Włochy) z czasem 187:09.

TOR130 – Tot Dret

10 września 2019 roku o godz. 21.00 z Gressoney-Saint-Jean na 130-kilometrową trasę (Tot Dret) z łącznymi przewyższeniami 12 000 + wyruszyło 500 biegaczy, z czego ukończyło 199. Zwycięzca był spodziewany w Courmayeur 11 września, w godz. 20–21, a limit czasu na pokonanie tego dystansu wynosił 44 godzin. Rekord trasy należał do Marco Mangaretto, który w ubiegłym roku ukończył TOR130 w czasie 24h01’07 ”. Tegoroczny zwycięzca rekord ten pobił.

W biegu brał udział jeden zawodnik z Polski – Paweł Misiurewicz i ukończył go w czasie 42:41.