25 lutego 2018 By GÓRY & ULTRA, Slider With 6849 Views

Transgrancanaria 2018. Podsumowanie.

W dniach 21-25 lutego 2018 r. odbyła się kolejna edycja jednego z największych festiwali biegów górskich na świecie – Transgrancanaria. 4130 biegaczy reprezentujących 72 narodowości – w tym 142 Polaków – wzięło udział w biegach aż na 6 zróżnicowanych dystansach. Kolejna edycja imprezy odbędzie się w dniach 20-24 lutego 2019 roku. Zapisy już wystartowały!

Trans360°

Peter Kienzl / fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Bieg Trans 360° wygrał Peter Kienzl, włoski biegacz z teamu Dynafit. Trasę na dystansie 269 km pokonał w czasie 46 h 35 minut! Wśród kobiet wygrała również włoska biegaczka – Annemarie Gross. W biegu startował jeden Polak, Michał Gawron. Niestety na 90 km zszedł z trasy.

Annemarie Gross / fot. materiały prasowe Transgrancanaria

W rzeczywistości Trans360° był biegiem, który zakończył całą tegoroczną edycję festiwalu Transgrancanaria. Ostatni uczestnik przybył bowiem na metę w niedzielę o 5:25. Był nim J. Omar Carro, który 269 km pokonał w czasie 94:28:59.

Magdalena Łączak – pierwszą kobietą na trasie TransGC na dystansie 128 km!

Magda Łączak / fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Tegoroczna edycja Transgrancanarii dla wszystkich biegaczy z Polski była wyjątkowa. Pierwsze miejsce wśród kobiet na dystansie TransGC na dystansie 128 km – najważniejszym biegu festiwalu – zajęła bowiem Polka, zawodniczka Salomon Suunto Team – Magdalena Łączak, pokonując tak mocne biegaczki jak Andreę Huser czy też Fernandę Maciel.

Andrea Huser / fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Paweł Dybek – prywatnie partner życiowy Magdaleny Łączak – zajął na tym samym dystansie 9. miejsce w klasyfikacji generalnej i z czasem 14:37:26 był pierwszym Polakiem na mecie. Drugim Polakiem był Krystian Ogły, który z czasem 16:25:35, zajął jednocześnie 33. miejsce open. Jako trzeci Polak na mecie zameldował się z czasem 17:17:51 Jaromir Krzyszczak. Drugą Polką na mecie TransGC 125 była Aneta Ściuba z czasem 19:44:22, a trzecią – Agnieszka Kochaniak z czasem 22:26:48. Czwarte miejsce wśród Polek należało do Marty Kijańskiej, która na metę dobiegła z czasem 23:13:06. Piątą Polką była Anna Mączka z czasem 28:00:33.

TransGC wygrał Hiszpan Pau Capell z czasem 12:42:08. Za nim kolejno na mecie pojawili się Francuz Aurelién Collet (12:56:39) i Cristofer Clemente z La Gomera (Wyspy Kanaryjskie) z czasem 13:22:48.

Pau Capell / fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Aurelién Collet/ fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Cristofer Clemente/ fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Advanced

W tegorocznej edycji dystans Advanced wynosił 64 km. Trasę skrócono z myślą o biegaczach dotychczas biegających na dystansie maratonu, tak by ułatwić im „przeskok” do ultra. Biegacze wystartowali z miejscowości Artenara przez Riscos de Chapin i Los Moriscos do Tejeda, gdzie wbiegli na „starą” trasę Advanced. W biegu Advanced, który jest także częścią Mistrzostw Hiszpanii w RFA i pierwszymi zawodami WAA Spain Ultra Cup M, na pierwszych pozycjach przybiegli Pablo Villa (05:07:04)

Pablo Villa/ fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Pierwszą kobietą była Mónica Vives. Kto stanie na podium w kategorii „kobiet” nie było wiadomo do ostatnich sekund. Monika Vives przybiegła bowiem z czasem 06:15:33, czyli zaledwie ułamki sekund szybciej od Laia Canes Badnes, która wbiegła na metę z czasem 06:15:54.

Mónica Vives/ fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Na dystansie Advanced pierwszym Polakiem na mecie był Aleksander Badowski z czasem 06:28:49, drugim – Daniel Krasulak z czasem 06:56:34, a trzecim – Łukasz Kordecki z czasem 07:13:13. Pierwszą Polką, która zameldowała się na mecie i jednocześnie 12. w kategorii była Paulina Wywłoka. Trasę Advanced pokonała w czasie 6:59:57. Drugą Polką była Lucyna Kuchno, a trzecią – Aleksandra Bocheńska.

Maraton

Janosch Kowalczyk/ fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Tegoroczna edycja Transgrancanarii upłynęła nie tylko pod znakiem dobrych miejsc Polaków, ale również zmiennej pogody. I to właśnie ze względu na zmienne warunki pogodowe został przesunięty termin maratonu. Biegacze wystartowali w sobotę, 24 lutego, o godz. 8.00.
W Maratonie pierwsze miejsce zajął Niemiec – Janosch Kowalczyk, który osiągnął niewiarygodny czas: 2:51:16. Kolejne dwa miejsce na pudle to również wyniki poniżej trzech godzin. Pierwszą kobietą na mecie była Włoszka – Silvia Rampazzo – z czasem 3:12:50.

Silvia Rampazzo / fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Na dystansie maratońskim pierwszym Polakiem był Michał Stopa z czasem 3:15:48, drugim – Wojciech Wojciechowski (3:40:54), a trzecim – Grzegorz Dural (3:54:00). Pierwszą Polką była Claudia Chmielowska z czasem 04:19:23, drugą – Katarzyna Melcer (4:22:14), a trzecią – Joanna Petaszko (4:56:00).

Martyna Kantor z BUFF® Team Polska drugą kobietą na trasie Starter!

Martyna Kantor / fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Na dystansie Starter, czyli 30 km, zwycięzcą został francuski biegacz – Augustin Guibert z czasem 02:02:41. Pierwszą kobietą na mecie była Celine Lafaye (02:18:14 ), która zaledwie o minutę była lepsza od Martyny Kantor, polskiej biegaczki z BUFF® Team Polska, która na metę wbiegła z czasem 2:19:07. Martyna była drugą kobietą i pierwszą Polką na mecie.

Celine Lafaye / fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Drugą Polką na mecie była Agnieszka Kruszewska-Senk (02:46:11), a trzecią Joanna Drop (03:22:07). Pierwszym Polakiem był Tomasz Maćkowski (3:11:52), drugim – Jacek Ryłko (3:34:53), trzecim – Michał Leśniewski (3:47:22).

Pierwsza trójka mężczyzn Starter / fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Katarzyny Stolorz drugą kobietą na dystansie Promo!

Irena Ambrozova / fot. materiały prasowe Transgrancanaria

Trasę Promo, czyli dystans 17 km, wygrał z czasem 01:11:32 Rafael Trinidad z Hiszpanii. Pierwszą kobietą na mecie była Czeszka – Irena Ambrozova z czasem 01:34:23. Trasę Promo ukończyło dwóch Polaków (Krzysztof Lysek z czasem 01:56:41 oraz Grzegorz Siatka z czasem 02:03:50) oraz pięć Polek. Pierwsze miejsce wśród Polek należało do Katarzyny Stolorz (1:41:59), która zajęła jednocześnie drugie miejsce wśród kobiet. Drugie miejsce wśród Polek zajęła Ewa Gajda (02:14:19), a trzecie – Weronika Gostyńska (2:15:41)

Kolejna edycja Transgrancanarii odbędzie się w dniach 20-24 lutego 2019 roku. Zapisy zostały uruchomione tuż po zamknięciu tegorocznej edycji.