24 lutego 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 4542 Views

Transgrancanaria 2019. Podsumowanie

Dekoracja zwycięzców Transgrancanaria HG zakończyła 20. edycję tego jednego z najpopularniejszych festiwali biegowych na świecie. W jubileuszowej Transgrancanarii wzięło udział ponad 4500 biegaczy, którzy wystartowali na sześciu dystansach. Polacy wyjeżdżają z Gran Canarii m.in. z powtórnym zwycięstwem Magdaleny Łączak na dystansie 128 km oraz zwycięstwem Katarzyny Solińskiej na dystansie maratońskim.

23 lutego 2019 r.

Jak co roku na Gran Canarię przyjeżdża światowa czołówka biegaczy trailowych. Lista osób wymienianych jako kandydaci do podium była długa – Magdalena Łączak, Miao Yao, Fernanda Maciel, Kaytlyn Gerbin, Pau Capell, Hayden Hawks, Pablo Villa, Cristofer Clemente, Luca Papi…

Z perspektywy kilku dni śmiało można powiedzieć, że gwiazdami tegorocznej edycji Transgrancanarii byli niewątpliwie – Katalończyk Pau Capell, który już po raz trzeci zdobył mistrzostwo na głównym dystansie Transgrancanaria 128 km… Magdalena Łączak, która po raz kolejny pokazała świetną formę i drugi raz wygrała wśród kobiet na dystansie 128 km… Włoch Luca Papi, który po zwycięstwie na najdłuższym i najtrudniejszym dystansie Transgrancanaria 360° – 264 km – postanowił ukończyć jeszcze bieg na dystansie 128 km, pokonując tym samym podczas całej imprezy łącznie 393 km. Nie możemy nie wymienić Katarzyny Solińskiej, która na Transgrancanarii zadebiutowała w barwach teamu Hoke One One i wygrała wśród kobiet dystans maratoński czy też Kamila Leśniaka, który był pierwszym Polakiem na mecie maratonu i jednocześnie 6. w klasyfikacji generalnej. Oprócz dekoracji zwycięzców Transgrancanaria miała jeszcze jedno tym razem symboliczne zakończenie i to z polskim akcentem. W niedzielę o 10:46 przybiegł na metę – po pokonaniu 264 km na trasie Transgrancanaria 360º – Tomasz Eryk Krasiński.

Transgrancanaria 128 km

Pau Capell po raz trzeci zwycięża na trasie Transgrancanaria 128 / fot. materiały organizatora

Główny dystans imprezy Transgrancanaria 128 od ubiegłego roku – po czterech latach lokalizacji startu w Agaete – powróciła do Las Palmas de Gran Canaria. Miejscem startu była plaża Las Canteras. Bieg wystartował 22 lutego 2018 r. o godzinie 23.00 (czasu lokalnego), a limit czasu na pokonanie trasy wynosi 30 godzin. Na linii startu stanęło 925 zawodników,  w tym 26 Polaków. Ponad 270 zawodników niestety biegu nie ukończyło, w tym sześciu polskich biegaczy.

Zwycięzcą tegorocznej edycji TransGC 128 km (trasy dłuższej o 3 km niż ubiegłoroczna) z łącznymi przewyższeniami +7500 m+ w ramach Transgrancanaria 2019 został Hiszpan Pau Capell, który w tym roku dołączył do Buff Pro Team. Dystans 128 km pokonał w czasie 12:42:40. To trzecie zwycięstwo Hiszpana na tym dystansie. W 2018 roku zajął pierwsze miejsce z czasem 12:42:08. W 2017 roku pokonał 125 km w czasie 13:21:03. Warto wspomnieć, że Pau Capell zajął pierwsze miejsce w rankingu Ultra Trail World Tour 2018.

Podium mężczyzn

1. Pau Capell (Hiszpania) – 12:42:40
  2. Pablo Villa (Hiszpania) – 13:31:37
  3. Cristofer Clemente (Hiszpania) – 13:42:54

Magdalena Łączak po raz drugi wygrywa Transgrancanaria 128 / fot. materiały organizatora

Zwyciężczynią na głównej 128-kilometrowej trasie tegorocznej 20. już edycji Transgrancanaria została Magdalena Łączak, zawodniczka Salomon Suunto Team. Dystans 128 km pokonała w czasie 16:22:56  To już drugie zwycięstwo Magdy na tej trasie. W 2018 roku dystans 125 km (w tym roku trasa była o 3 km dłuższa) pokonała w czasie 15:18:37.

Magdalena Łączak przed dekoracją Transgrancanaria 128 / fot. materiały organizatora

Wśród faworytek przed biegiem – oprócz Magdaleny Łączak – wymieniano przede wszystkim Chinkę – Miao Yao, Brazylijkę –Fernandę Maciel oraz Amerykankę – Kaytlyn Gerbin. Przez połowę trasy prowadziła Chinka – Maio Yao. Magda zaczęła bieg na trzeciej pozycji, a wyszła na prowadzenie na 63 km. Na tym punkcie kontrolnym Chinka była cztery minuty za polską zawodniczką. Ostatecznie Miao Yao na 74 km zeszła z trasy. Od 64 km Magda prowadziła wśród kobiet i utrzymywała kilkuminutową, a na koniec już nawet kilkunastominutową, przewagę nad rywalkami.

Amerykanka Kaytlyn Gerbin / fot. materiały prasowe

Podium kobiet

1. Magda Łączak (Polska) – 16:22:56
  2. Kaytlyn Gerbin (USA) – 16:35:08
  3. Fernanda Maciel (Brazylia) – 17:03:33

Advanced 65 km

Podczas tegorocznej edycji Transgrancanarii na dystansie Advanced 65 km wystartowało 869 biegaczy, a wśród nich już przed biegiem typowany do zwycięstwa – Iván Camps. I to właśnie Iván Camps, z kilkuminutową przewagą nad drugim zawodnikiem, wygrał bieg. Pierwszą Polką na dystansie 65 km była Katarzyna Winiarska, która zajęła jednocześnie 5. miejsce wśród kobiet oraz 41. w klasyfikacji generalnej.

Katarzyna Solińska, zwyciężczyni maratonu / fot. materiały organizatora

Na dystansie maratońskim wystartowało 879 biegaczy, w tym czołówka hiszpańskich zawodników, którzy próbowali dzięki punktom dostać się do reprezentacji Hiszpanii. Tak mocna obsada nie przeszkodziła polskim biegaczom w walce o dobre miejsca.  Pierwszą kobietą na mecie maratonu była Katarzyna Solińska, która właśnie podczas Transgrancanarii zadebiutowała w barwach nowopowstałego polskiego teamu Hoka One One. Dystans maratoński pokonała w czasie 03:42:30. Pierwszym Polakiem na mecie i jednocześnie 6. w klasyfikacji generalnej był Kamil Leśniak.

Katarzyna Solińska / Hoka One One / na mecie maratonu / fot. materiały prasowe organizatora

Kamil Leśniak na mecie maratonu / fot. materiały organizatora

Maraton wygrał Hiszpan Pablo Villalobos z czasem 02:56:25. Po ubiegłorocznej porażce na dystansie Advanced 65 km, postanowił w tym roku zawalczyć na dystansie maratońskim. I chociaż od startu był na prowadzeniu, to jednak dopiero od punktu Ayagaures wiadomo już było, kto wygra.

Hiszpan Pablo Villalobos na mecie Transgrancanaria Marathon / fot. materiały organizatora