8 marca 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 4605 Views

Transgrancanaria 2020. Podsumowanie

„Jedna z najbardziej ekscytujących edycji ostatnich lat”. Tak organizatorzy podsumowują tegoroczną, 21. już edycję Transgrancanaria, w której wzięło udział 3500 biegaczy z 60 różnych krajów, w tym ponad setka biegaczy z Polski. Transgranaria 2020 rozpoczęła się 4 marca o godz. 9.00 startem na najdłuższym dystansie Transgrancanaria 360º.

————————————————————–

W Transgrancanaria 2020 udział wzięło 3500 biegaczy z 60 różnych krajów, w tym ponad setka biegaczy z Polski. Tegoroczna edycja imprezy miała swój finał 8 marca, czyli w Międzynarodowy Dzień Kobiet, a tegoroczne motto Transgrancanarii brzmiało – „Trail Is Female”. Warto więc dodać, że 25% wszystkich uczestników stanowiły kobiety. Imprezę już kolejny rok z rzędu transmitowała lokalna Canary Islands’ regional TV i relacjonowało ją na miejscu 120 akredytowanych dziennikarzy.

Transgrancanaria 360º

Luca Papi na mecie Transgrancanaria 360º / fot. Jordi Saragossa

W środę, 4 marca, o godz. 9.00 rano wystartował najdłuższy dystans – Transgrancanaria 360º. Biegacze pobiegli na trasie prowadzącej dookoła wyspy. W tym roku miejscem startu było Roque Nublo, jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc na wyspie. Trasa nie jest oznaczona i co roku zmienia swój przebieg.

Na trasie Transgrancanaria 360º / fot. Jordi Saragossa

W tym roku zmierzyło się z nią 72 biegaczy, z czego 31 bieg ukończyło. Zwycięzcą na tym dystansie już po raz trzeci był Włoch – Luca Papi. Dystans 262,6 km pokonał w czasie 50:59:45. Luca miał w planach – podobnie jak w roku ubiegłym – wystartować również na dystansie Classic. Niestety upał na trasie zrobił swoje i Włoch w tym roku odpuścił kolejną rywalizację. W ubiegłym roku Luca Papi ukończył Transgrancanaria HG 360º w 50:14:13.

Esteban GARCÍA RODRÍGUEZ / drugi zawodnik na mecie najdłuższego dystansu / fot. Jordie Saragossa

Drugie miejsce zajął Hiszpan – Esteban GARCÍA RODRÍGUEZ (51:51:59), a trzecie również zawodnik z Hiszpanii – Eugeni ROSELLÓ SOLÉ (58:30:42). Pierwszą kobietą i jednocześnie 10. w klasyfikacji generalnej była Włoszka – Marta PORETTI (64:51:39).
Jedynym polskim biegaczem, który ukończył bieg jest Tomasz Krasiński, któremu pokonanie 262-kilometrowego dystansu zajęło 45:03:28. Tomasz ukończył również ten dystans w roku ubiegłym.

Transgrancanaria Classic 128 km

Pau Capell i Pablo Villa na mecie Transgrancanaria Classic / fot. Jordi Saragossa

Kanaryjski klasyk rozpoczął się 6 marca o godz. 23.00 na plaży Las Canteras, w Las Palmas de Gran Canaria, a zakończył na mecie w Maspalomas. Bieg wchodzi w skład Ultra-Trail World Tour oraz Spain Ultra Cup. Na listach startowych zapisanych było 800 biegaczy, z tego 31 Polaków. Ostatecznie wystartowało 28 Polaków, 17 zawody ukończyło.

Pablo Villa na trasie Transgrancanaria Classic / fot. Jordi Saragossa

Pau Capell na trasie Transgrancanaria Classic / fot. Jordi Saragossa

Zwycięzców dystansu głównego 128 km podczas tegorocznej 21. edycji Transgrancanaria jest dwóch! Pau Capell i Pablo Villa rywalizowali na trasie, na metę wbiegli jednak wspólnie. Pokonanie 128 km zajęło im 13:04:11. Podium zamknął w tym roku Amerykanin Dylan Bowman z czasem 13:40:28. Pablo Villa – ubiegłoroczny zwycięzca TDS w ramach Ultra Trail Mont Blanc – na trasie Transgrancanria rywalizował z Pau Capell już po raz kolejny. W ubiegłym roku zajął 2. miejsce. Pau Capell pobiegł na Kanarach szósty rok z rzędu, od 2017 był niepokonany na głównym dystansie, czyli TransGC 128 km. Po raz pierwszy Pau wystartował w 2015 roku – wygrał na 82-kilometrowej trasie Advance. W 2016 roku po raz pierwszy pobiegł na dystansie 125 km i zajął 3. miejsce w tym kanaryjskim klasyku. Kolejne lata 2017 (13:21:03), 2018 (12:42:08) i 2019 (12:42:40) to dominacja Capell’a i trzykrotne zwycięstwo oraz rekordy trasy. Planował wygrać również i w tym roku. Całą trasę jednak wymieniał się na prowadzeniu z Pablo Villa.

Kaytlyn Gerbin / pierwsza kobieta na mecie Transgrancanaria Classic / fot. Joride Saragossa

3. Dylan Bowman. 13:40:28

Pierwszym Polakiem na mecie był Kamil Leśniak (15:45:33), drugim Rafał Kot (16:16:26), a trzecim Zbigniew Mossoczy (18:47:09). Pierwszą Polką na mecie – i jednocześnie jedyną, która ukończyła ten dystans – była Katarzyna Żebrakowska z czasem 27:36:16.

Transgrancanaria Advanced

Start dystansu Advanced w miasteczku Artenara / fot. Carlos Díaz Recorrido

65-kilometrowy bieg Advance wystartował w sobotni poranek 7 marca z malowniczym miasteczku Artenara, a zakończył się na mecie Maspalomas. Na linii startu stanęło ponad 600 biegaczy, w tym 27 zawodników z Polski. W ramach Transgrancanaria Advance odbyły się również Mistrzostwa Wysp Kanaryjskich w biegach ultra. Zwycięzcą został Hiszpan – Alejandro MAYOR GUZMÁN.

Alejandro MAYOR GUZMÁN / zwycięzca na dystansie Advanced / fot. Carlos Díaz Recorrido

Na trasie Advanced / fot. Carlos Díaz Recorrido

W biegu wzięło udział 27 zawodników z Polski, w tym 25 bieg ukończyło. Poniżej polskie „podium”.

1. Michał Stopa (7:48:16)
  2. Karol Rychter (07:56:14)
  3. Katarzyna Winiarska (07:56:51) / Kasia zajęła jednocześnie 5. miejsce wśród kobiet w ogólnej klasyfikacji.

Transgrancanaria WAA Marathon

Na trasie Transgrancanaria Marathon / fot. Jordie Saragossa

WAA Maraton był biegiem wchodzącym w skład Spain Ultra Cup oraz Trail Mountain Running Series. Trasa tego górskiego maratonu uznawana jest za szybką i cieszy się dużą popularnością. Na starcie w sobotę 7 marca o godz. 9.30 czasu lokalnego stanęło ok. 900 biegaczy, w tym 40 z Polski. Maraton dla hiszpańskich biegaczy będzie biegiem kwalifikacyjnym na Mistrzostwa Świata, na starcie więc stanęła więc silna ekipa.