15 listopada 2017 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2089 Views

Ultra Trail Stara Planina 2018 / Serbia

W dniach 1-3 czerwca 2018 r. odbędzie się szósta edycja imprezy Ultra Trail Stara Planina w Serbii, w ramach której odbywają się biegi na trzech dystansach: 24 km, 57 km i 108 km. Organizatorem imprezy jest Skyrunning Serbia. Portal www.runandtravel.pl jest polskim patronem medialnym Ultra Trail Stara Planina.

Data: 2 czerwca 2018 r. /sobota/
Start: 11.00 / Jabucko ravniste (Stara Planina Hotel)

Ultra Trail Stara Planina / fot. materiały organizatora

Trasa biegu: Trasa biegu to jednocześnie trasa narciarska, która prowadzi przez skalisty szczyt Babin Zub (1758 m.n.p.m.). Od samego początku biegu można spodziewać się 2,5 km podejścia. Trasa w dół również przebiega po szlaku narciarskim, na którym znajduje się restauracja Plaza, która będzie również pierwszym punktem kontrolnym z wodą (CP1 – 4,2 km). Kolejny odcinek biegu to trasa prowadząca do najwyższego szczytu serbskiej części Starej Planiny – Midžor (2168 m.n.p.m.). Na 2 km przed szczytem biegacze skręcić w lewo i zbiec w kierunku Vucje, gdzie będzie znajdował się drugi pubkt kontrolny (CP2 – 10,6 km). Trzeci punkt znajduje się na szczycie Midžor (13,4 km od startu). Ze szczytu biegacze zbiegają znaną już z początku trasy ścieżką do szczyty Babin Zub i do restauracji Plaza, tym razem z czwartym punktem kontrolonym (CP4 – 19,8 km). Z tego punktu pozostaje już tylko 4 km do mety – Jabucko ravniste (Stara Planina Hotel).

Katarina Šolaja / Ultra Trail Stara Planina / fot. materiały organizatora

Limit czasu: 5,5 godziny (limit czasowy Midžor: 3,5 godziny)
Wyposażenie obowiązkowe: folia nrc, gwizdek (za brak wyposażenia: 30-minutowa kara)
Odprawa techniczna przed biegiem: 1 czerwca, godz. 21.30, Stara Planina Hotel
Odbiór pakietów startowych: biuro zawodów w hotelu Stara Planina/ piątek, 1 czerwca od 17:00 do 23:00. W biurze zawodów można również pobrać zapis trasy GPS.
Opłaty startowe: 15 euro /zapisy otwarte są do 2 maja 2018 r./
W ramach pakietu: bawełniana koszulka

Data: 2 czerwca 2018 r. /sobota/
Start: 7:30 / Jabucko ravniste (Stara Planina Hotel)

Ultra Trail Stara Planina / fot. materiały organizatora

Trasa  biegu: Trasa biegu to jednocześnie trasa narciarska, która prowadzi przez skalisty szczyt Babin Zub (1758 m.n.p.m.). Od samego początku biegu można spodziewać się 2,5 km podejścia. Trasa w dół również przebiega po szlaku narciarskim, na którym znajduje się restauracja Plaza, która będzie również pierwszym punktem kontrolnym z wodą (CP1 – 4,2 km).
Kolejny odcinek biegu to szutrowa trasa prowadząca do najwyższego szczytu serbskiej części Starej Planiny – Midžor (2168 m.n.p.m.). Punkt kontrolny z wodą i słodyczami będzie zlokalizowany przy zbużonej wieży strażniczej na 10,5 kilometrze od mety. Z tego punktu trasa prowadzi grzbietem, wąskimi ścieżkami na wysokości powyżej 1800 m n.p.m. aż do majestatycznego szczytu Vrazja glava (głowa diabła), skąd prowadzona jest w dół do Beledje, gdzie znajduje się trzeci punkt kontrolny (CP3 – 25.7 km) z ciepłym jedzeniem, wodą, masażami. Na trasie jest również kilka źródełek i strumieni z wodą pitną. Kolejny odcinek to zbieg w dół do miejscowości Topil i do czwartego punktu kontrolnego na 42,8 km. Punkt kontrolny znajduje się w starym domu z pięknym tarasem – dobiega się do niego po skręcie w prawo i po przejściu przez most w centrum Topil. Organizatorzy zwracają uwagę na ten punkt, ponieważ jest to jedyny punkt na trasie, który nie znajduje się bezpośrednio na trasie biegu. W punkcie oczywiście picie i jedzenie. Piąty punkt kontrolny znajduje się 52,6 kilometrze od startu w restauracji Plaza. Stąd już tylko 5 km do mety w hotelu Stara Planina / Jabucko ravniste.

Ultra Trail Stara Planina /fot. materiały organizatora 2

Limit czasu: 13 godzin (limit czasowy CP4 Topli – 10 godzin od startu)
Wyposażenie obowiązkowe: folia nrc, gwizdek (za brak wyposażenia: 30-minutowa kara)
Odprawa techniczna przed biegiem: 1 czerwca, godz. 21.30, Stara Planina Hotel
Odbiór pakietów startowych: biuro zawodów w hotelu Stara Planina/ piątek, 1 czerwca od 17:00 do 23:00. W biurze zawodów można również pobrać zapis trasy GPS.
Opłaty startowe: 25 euro /zapisy otwarte są do 2 maja 2018 r./
W ramach pakietu: koszulka techniczna
Punkty ITRA: 3

Data: 2 czerwca 2018 r. /sobota/
Start: 5:00 /wieś Crni

Organizatorzy rekomendują zarezerwowanie noclegu w schronisku Sum (link >>> TU), które znajduje się 2 km od startu biegu. Rano przed startem nie będzie bowiem transportu na start. Organizatorzy zapewniają natomiast transport z mety z powrotem do schroniska Sum.

Ultra Trail Stara Planina / fot. materiały organizatora

Trasa biegu: Trasa biegu to od samego początku mocne podejście szutrową ścieżką, na której po 7,5 km biegacze skręcają w kierunku zburzonej wieży strażniczej w Mirica. Potem w lewo, pod górę, w pobliżu wieży strażniczej, wąską ścieżką przez jałowce w kierunku Vucje na granicy z Bułgarią. Trasa prowadzona jest dalej wzdłuż szlaku granicznego w kierunku szczytu Midzor (2169 m n.p.m.). Pierwszy punkt kontrolny będzie znajdował się w restauracji Plaza na 18,5 km trasy. Organizatorzy uczulają, aby zwrócić uwagę na pierwszy punkt kontrolny, który nieco zbacza z trasy biegu i zawraca w kierunku Topli, tak aby nie pobiec od razu do drugiego punktu kontrolnego. Po opuszczeniu pierwszego punktu trzeba się nieco cofnąć, do skrzyżowania, i potem skręcić w kierunku Topli, gdzie na 27,8 km w starym domu z pięknym tarasem, znajduje się CP2, czyli drugi punkt kontrolny. Sugestie od organizatora: kiedy dotrzemy do centrum wioski Topli przed mostem trzeba wejść do małego sklepu, gdzie będzie oznaczenie lokalizacji punktu kontrolnego CP2. To kolejny punkt, który nie znajduje się bezpośrednio na trasie biegu.

Ultra Trail Stara Planina / fot. materiały organizatora

Na trzecim punkcie kontrolnym w Beledjie (CP3) biegacze mają pierwszy limit czasowy. Czekać tam na nich będzie również ciepły posiłek, napoje, masaż. Z CP3 trasa prowadzo w kierunku szczytu Vrazja glava (głowa diabła). Warto pamiętać – jeżeli na trasie zabraknie nam wody – że w odległości 6.5 km od Beldeje znajduje się wodospad, gdzie można uzupełnić bukłak. Kolejny odcinek to bieg płaskowyżem w dół w kierunku Kaca i strumienia Dabidzin, który jest na czwartym punkcie kontrolnym (CP4 – 59,8 km). Przed biegaczami 4-kilometrowe podejście, na którego końcu znaduje się słynna przełęcz Klisura. Z przełęczy 6-kilometrowy zbieg w kierunku Sinoscir, gdzie na 70,4 kilometrze znajduje się piąty punkt kontrolny (CP5 – punkt znajduje się na skrzyżowaniu głównej szutrowej drogi, po prawej stronie w kierunku Arbinje). Na punkcie na biegaczy czekać będzie jedzenie, bez wody, której braki można jednak uzupełnić w fontannie Skripcan. Kolejny odcinek to szutrowa droga w kierunku Arbinje i Belcin prowadzona łagodnie pod górę, w lewo, w kierunku Beledje – biegacze będą tu po raz drugi – gdzie znajduje się szósty punkt kontrolny (CP6 – 82 km). Na punkcie na biegaczy czekać będzie ciepły posiłek, woda, masaż. Z punktu CP6 trasa prowadzi w kierunku Vrazja glava, ale tym razem w lewo w kierunku szczytu Midzor, a nie w prawo w kierunku Tri cuke. Siódmy punkt kontrolny będzie zlokalizowany na szczycie Midzor (96,9 km). Stamtąd biegacze wracają do restauracji Plaza, gdzie znajduje się ostatni – ósmy punkt kontrolny (103,5 km). Stamtąd już ostatnia, niezbyt długa, wspinaczka na Babin zub a potem w kierunku mety w Jabucko ravniste (Stara Planina Hotel).

Siódmy punkt kontrolny będzie zlokalizowany na szczycie Midzor (96,9 km) / fot. materiały organizatora

Limit czasu: CP3 Beledje (45 km) 11 godzin / CP6 Beledje – biegacze dwa razy są w tym samym miejscu /(82 km) 21 godzin / limit na mecie: 28 godzin. Uwaga: Można zrezygnować z biegu w Beledje na 45 km lub 82 km lub Sinoscir (70 km).

Ultra Trail Stara Planina / fot. materiały prasowe

Wyposażenie obowiązkowe: folia nrc, gwizdek telefon komórkowy, czołówka, (za brak wyposażenia: 30-minutowa kara)
Odprawa techniczna przed biegiem: 1 czerwca, godz. 21.30, Stara Planina Hotel
Odbiór pakietów startowych: biuro zawodów w hotelu Stara Planina/ piątek, 1 czerwca od 17:00 do 23:00. W biurze zawodów można również pobrać zapis trasy GPS.
Opłaty startowe: 40 euro /zapisy otwarte są do 2 maja 2018 r./
W ramach pakietu: koszulka techniczna
Punkty ITRA: 5

Link do zapisów >>> TU
Zapraszamy na stronę biegu Ultra Trail Stara Planina >>> TU

Ultra Stara Planina /fot. materiały organizatora

Portal www.runandtravel.pl jest polskim patronem mediowym Ultra Trail Stara Planina.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *