2 czerwca 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 5145 Views

Zegama Aizkorri 2019. Bartek Przedwojewski z 2. miejscem!

2 czerwca 2019 roku odbyła się 18. edycja jednego z najbardziej emocjonujących biegów rozgrywanych w ramach cyklu Golden Trail Series – Zegama Aizkorri. Zwycięzcą tegorocznej edycji został Kilian Jornet. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Przedwojewski.

2 czerwca 2019 roku o godz. 9.00 na trasę Zegama-Aizkorri Mendi Maratoia – biegu rozgrywanego w miejscowości Zegama (Gipuzkoa), położonej na wysokości 296 m n.p.m., w Kraju Basków – wyruszyło 500 zawodników. Biegacze mieli do pokonania 42,195 km z łącznymi przewyższeniami 5472 m+. Na trasie czekały na nich cztery szczyty Kraju Basków, w tym najwyższy punkt – Aketegi (1551 m n.p.m.). Trasa jest niezwykle trudna technicznie, a limit na jej pokonanie wynosi 8 godzin.

Tegoroczna edycja była szczególnie ekscytująca dla polskich kibiców. Na linii startu stanęli bowiem Natalia Tomasiak oraz Bartłomiej Przedwojewski. Dla Natalii był to debiut na tych zawodach. Bartek debiutował w Zegamie w 2018 roku i zajął rewelacyjne 3. miejsce (3:56:18).

Przed startem Bartek nie ukrywał, że jedzie walczyć o pudło, a wygranie Zegamy to jego marzenie. Rywalizacja zapowiadała się więc niezwykle emocjonująco, w Zegamie bierze bowiem udział światowa elita biegaczy górskich, na czele z Kilianem Jornetem, który wrócił na trasę po dwóch latach przerwy (a przypomnijmy, że wygrał Zegamę już 8 razy!). Wśród mocnych zawodników pojawili się również  Norweg Stian Angermund-Vik (Team Salomon), który w 2017 roku, pod nieobecność Kiliana, odebrał mu rekord trasy, Szwajcar Remi Bonnet (Team Salomon), zwycięzca Zegamy z 2018 roku.

Walka Bartka o pudło rozpoczęła się już od pierwszych kilometrów. A mniej więcej od czwartego punktu kontrolnego rozpoczęła się walka baskijskich spikerów z wymawianiem nazwiskiem Bartka, który z 8. miejsca na pierwszym punkcie kontrolnym systematycznie przesuwał się w górę stawki. Na 26 km Bartek gonił już tylko Kiliana Jorneta. W trakcie biegu Bartek tasował się również na trasie z ubiegłorocznym zwycięzcą – Remi Bonet, a na ostatnich kilometrach biegł tuż za nim Thibaut Baronian. Przez pierwsze kilkanaście kilometrów bieg prowadził Amerykanin – Andy Wacker, ale już po drugim punkcie oddał prowadzenia Kilianowi i przesunął się w dół stawki.

Tegoroczną edycję Zegamy z czasem 3:52:47 wygrał już po raz dziewiąty Kilian Jornet.  Rekord trasy nadal jednak należy do Norwega – 3:45:08 / Stian Angermund / 2017 t. Bartłomiej Przedwojewski zajmuje 2. miejsce z czasem 3:55:26!  (ze stratą do pierwszego miejsca 0:02:39). Trzeci na metę przybiega z czasem 3:56:20 Thibaut Baronian. Rekordzista trasy Norweg Stian Angermund-Vik zajął w tegorocznej edycji 4. miejsce z czasem 4:00:17.

Rywalizację wśród kobiet wygrała Norweżka Eli Anne Dvergsdal z czasem 4:36:06. Tym samym nadal nie został pobity kobiecy rekord trasy z 2017 r.  Natalia Tomasiak  z polskiego Salomon Suunto Team zajęła 26. miejsce wśród kobiet.

Rekord trasy:
3:45:08 / Stian Angermund / Norwegia– 2017 r.
4:34:27 / Maite Maiora Elizondo . Hiszpania– 2017 r.