13 stycznia 2022 By POLSKIE DROGI, Slider With 2425 Views

CITY TRAIL: Lublin, Warszawa, Bydgoszcz i Łódź na początek 2022

W weekend 8-9 stycznia 2022 r. odbyły się cztery biegi w ramach przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. W sobotę rywalizowali biegacze z Lublina i Warszawy, a w niedzielę – z Bydgoszczy i Łodzi.

13.01.2022 r.

Rekordowo szybkie bieganie nad lubelskim Zalewem Zemborzyckim

Najlepszymi na 5-kilometrowej trasie okazali się Damian Świerdzewski i Natalia Zych. Szczególnie ciekawa była męska rywalizacja, bowiem aż czterech zawodników uzyskało wynik lepszy od dotychczasowego rekordu trasy (który do soboty należał do Artura Kerna).
Wynik zwycięzcy sobotniej rywalizacji – Damiana Świerdzewskiego – to 16:06. Drugie miejsce wywalczył Andrzej Starżyński (16:08), a trzeci był Rafał Gontarczyk (16:19). Czwartą lokatę zajął debiutujący na lubelskiej trasie Wojciech Kopeć z Olsztynka, który również pobiegł znakomicie – jego wynik to 16:27.

Od pierwszego biegu CITY TRAIL miałem jasno sprecyzowany cel – chciałem wygrywać, ale też rozprawić się z rekordem trasy, bo wiedziałem, że jest on w moim zasięgu. Dzisiaj czułem presję, bo bardzo zależało mi na wygranej. Był to mój trzeci bieg i wygrana dawała zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, a biorąc pod uwagę fakt, że w lutym i marcu najpewniej nie będę startować, kluczowe było dzisiejsze zwycięstwo. Na starcie pojawili się Wojciech Kopeć i Andrzej Starżyński – obaj to mocni biegacze. Presję wzmagał fakt, że nigdy nie wygrałem z Andrzejem. Z drugiej strony wiedziałem, że warunki są dobre, moja dyspozycja lepsza niż przed miesiącem, więc nie miałem nic do stracenia. Od początku ruszyliśmy bardzo mocno, w pierwszej części dystansu tasowaliśmy się z Andrzejem, ale taktyka była jedna – chciałem biec mocnym tempem, nie licząc na finisz, bo nie jest to moja najmocniejsza strona. Na mecie byłem bardzo zmęczony i zadowolony. To był świetny bieg i jestem z siebie bardzo dumny. Cieszę się, że w takim stylu przypieczętowałem wygraną w generalce. Jeśli będę miał możliwość, to w przyszłym roku wrócę na CITY TRAIL, ale najpewniej na warszawską trasę, bo będę miał bliżej z Ostrołęki, gdzie się przeprowadzam – relacjonuje Damian Świerdzewski.

Czas najszybszej z kobiet – Natalii Zych to 19:38. Drugie miejsce wywalczyła Magdalena Sekuła (19:57), a trzecia była Beata Klimek (20:00). Rywalizacja o wygraną w kobiecej klasyfikacji generalnej nadal trwa.
Linię mety biegu głównego minęło 261 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 70 młodych sportowców.
Kolejny – czwarty już bieg CITY TRAIL w Lublinie w edycji 2021/2022 – jest zaplanowany na 5 lutego.
Lubelskie zawody są dofinansowane ze środków Miasta Lublin. Lokalnym współorganizatorem biegów są InesSport oraz Perfect Runner Team.

Dominika Stelmach i Piotr Mielewczyk triumfują w warszawskim CITY TRAIL

Sobotni bieg w Lesie Młociny w Warszawie przyniósł rozstrzygnięcia w klasyfikacji generalnej. Zwycięzcami zawodów i triumfatorami „generalki” zostali Dominika Stelmach i Piotr Mielewczyk.
Dominika Stelmach to doświadczona, wszechstronna biegaczka, z wieloma sukcesami na koncie. Jest m.in. rekordzistką Europy w biegu na 100 km, mistrzynią Polski w maratonie z 2017 roku, wicemistrzynią świata w długodystansowym biegu górskim (również z 2017 roku), triumfatorką Wings for Life w Polsce, Australii, Chile, RPA oraz Brazylii.
– Dzisiejszy bieg był dla mnie trudny, bo dopiero kilka dni temu wróciłam do Polski z Afryki i nie czuję się jeszcze dobrze w naszym klimacie. Nie nastawiałam się zatem na szybkie bieganie i przyznaję, że po raz pierwszy zerkałam za siebie, by skontrolować sytuację i upewnić się, czy nie mam „na plecach” zawodniczki, która mogłaby mi przeszkodzić w wygranej w klasyfikacji generalnej – mówiła na mecie Dominika Stelmach. – Ten bieg to już historia. Cieszę się, że wygrałam trzy razy i teraz mogę skupić się na kolejnych celach.
Wynik Dominiki Stelmach to 17:44. Jako druga zawody ukończyła Natalia Mierzlikin (17:58), a trzecie miejsce wywalczyła Emilia Mazek (18:09).

Czas Piotra Mielewczyka to 15:36. Drugą lokatę wywalczył Radosław Gromek (15:47). Trzecie miejsce zajął Bartłomiej Falkowski, który metę minął w czasie 15:48.
Wśród uczestników warszawskiej imprezy była Wiola Jankowska. Biegam już dziesiąty rok i tak się składa, że zimą trenuje mi się najlepiej, dlatego dzisiejsze – nieco mroźne warunki – są dla mnie idealne – podkreśliła po zawodach biegaczka. – Jednym z moich największych sukcesów jest namówienie do aktywności dzieci i męża. A tak poza tym, to biegam maksymalnie półmaratony. Maraton mnie nie kusi, szczególnie taki uliczny. Wiem, że duże imprezy mają swój niepowtarzalny klimat, ale to nie moja bajka – dodała.
Linię mety sobotniego biegu minęły 503 osoby. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 192 młodych sportowców. Amatorów biegów przełajowych w Warszawie czeka sześciotygodniowa przerwa – kolejny – czwarty już bieg w edycji 2021/2022 – jest zaplanowany na 19 lutego.

Aleksandra i Błażej Brzezińscy najlepsi w Bydgoszczy

Niedzielny bieg w bydgoskim Myślęcinku odbył się pod dyktando małżeństwa Brzezińskich. Aleksandra wygrała już po raz trzeci w edycji i tym samym została triumfatorką klasyfikacji generalnej. Z kolei dla Błażeja była to druga wygrana w sezonie 2021/2022.
Aleksandra Brzezińska to m.in. wicemistrzyni Polski w maratonie z 2020 roku. Zawodniczka przyznała, że po grudniowym biegu CITY TRAIL musiała zrobić przerwę w treningach, spowodowaną chorobą.
– W grudniu mieliśmy z Błażejem przyjmować trzecią dawkę szczepionki, ale Covid sam nas dopadł. Najpierw Błażeja, po tygodniu mnie. Objawy mieliśmy podobne do przeziębienia, z tym że po kilku dniach nie mieliśmy smaku, ani zapachu. U mnie przez tydzień były mocne bóle mięśni jak po konkretnej siłowni (mimo że tydzień leżałam w łóżku) i duże osłabienie, a Błażej dodatkowo borykał się z bólami w klatce piersiowej. Tak więc praktycznie cały grudzień spędziliśmy w domu, dopiero przed świętami wyszliśmy na pierwsze lekkie treningi biegowe. Czyli od tamtego momentu do dziś trening opierał się na niskiej intensywności. Były to same rozbiegania i rytmy, bo przez cały czas oboje mieliśmy znacznie podwyższone tętno. Teraz na szczęście wszytko zdaje się powoli wracać do normy, więc naprawdę głodni biegania zabieramy się do biegowej roboty – podkreśla Aleksandra Brzezińska. – Założenie na dziś było jasne – wygrać, bez presji czasowej, dostosowując prędkości do warunków, aby nie nabawić się kontuzji. Mimo, że wygraną w klasyfikacji generalnej mam już pewną, będę chciała jeszcze wystartować w trwającym sezonie, o ile tylko będę na miejscu, bo od lutego zaczynamy pierwsze zgrupowania.

Wynik Aleksandry Brzezińskiej to 17:12. Jako druga zawody ukończyła Olga Ochal (17:54), a trzecie miejsce wywalczyła Marzena Rozpędzik (19:09). Błażej Brzeziński zwyciężył z czasem 15:40. Drugą lokatę wywalczył Piotr Frydrychowski (16:07). Trzecie miejsce zajął Kamil Szymaniak, który metę minął w czasie 16:12. Zawody ukończyły 393 osoby. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 150 młodych sportowców. Czwarty już bieg w edycji 2021/2022 jest zaplanowany na 20 lutego. Bydgoskie zawody są dofinansowane ze środków Miasta Bydgoszcz.

Zwycięstwo Dominiki Wiechy i Grzegorza Petrusiewicza w Łodzi

Zwycięzcy niedzielnych zawodów w łódzkim Parku Baden-Powella mają na koncie po dwie wygrane.
– Mimo dość trudnych, śnieżnych warunków, biegło mi się luźno i oceniam, że to był bardzo udany start. Na co dzień biegam w Parku Baden-Powella, więc jeśli tylko mogę to z wielką przyjemnością biorę udział w CITY TRAIL i na pewno widzimy się w kolejnej odsłonie cyklu – mówiła na mecie najszybsza z kobiet łódzkich zawodów – Dominika Wiecha.
Wynik Dominiki Wiechy to 18:29. Jako druga zawody ukończyła Aleksandra Hornik (18:43), a trzecie miejsce wywalczyła Andżelika Niklewicz (21:06).

Najszybszy z mężczyzn – Grzegorz Petrusiewicz – zwyciężył z czasem 16:56.
– Oceniam, że warunki były dzisiaj lepsze niż podczas grudniowego startu, myślę, że nawet bez kolców dałoby się szybko biegać. Mimo wszystko buty z kolcami dają komfort i lepszą przyczepność. Postaram się wystartować jeszcze minimum raz, by ukończyć cykl – podkreślił po biegu Grzegorz Petrusiewicz.
Drugą lokatę wywalczył Maksymilian Zawiślak (17:11). Trzecie miejsce zajął Krzysztof Pietrzyk, który metę minął w czasie 17:22.
Bieg ukończyło 315 osób. W zawodach CITY TRAIL Junior wzięło udział 118 młodych sportowców. Kolejny – czwarty już bieg w edycji 2021/2022 w Łodzi – jest zaplanowany na 6 lutego. Lokalnym współorganizatorem biegów w Łodzi jest firma InesSport.

Kolejne biegi CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden są zaplanowane na 15 stycznia we Wrocławiu i 16 stycznia w Katowicach. Organizatorem CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden jest Fundacja Krok do Natury. Szczegółowe informacje o biegach, wyniki i zapisy znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się także na profilu imprezy na Facebooku. Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego.