13 sierpnia 2022 By GÓRY & ULTRA, Slider With 4471 Views

Kenijczycy wygrywają Sierre-Zinal 2022

Nie od dzisiaj wiadomo, że Kenijczycy to mocni zawodnicy. Nigdy jednak żaden biegacz z Kenii nie wygrał etapu Golden Trail World Series. Aż do dzisiaj. Pierwsze miejsce na Sierre-Zinal 2022 wśród kobiet zajęła Esther Chesang. W kategorii mężczyzn wygrał Mark Kangogo.

13.08.2022 r.

13 sierpnia 2022 r. odbyła się w Szwajcarii 49. edycja biegu Sierre-Zinal, która była jednocześnie czwartym etapem cyklu Golden Trail World Series 2022.

Wśród faworytów biegu na pierwszym miejscu wymieniano oczywiście Kiliana Jorneta (Team Nnormal / Hiszpania), który wygrał Sierre-Zinal osiem razy, a w 2019 r. ustanowił rekord trasy (2:25:35). Tegoroczna edycja przyniosła jednak spore zaskoczenie. 13 strat w Sierre-Zinal był dla Jorneta nieco pechowy…

Nie od dzisiaj wiadomo, że Kenijczycy to mocni zawodnicy. Nigdy jednak żaden biegacz z Kenii nie wygrał etapu Golden Trail Series. Aż do dzisiaj. Pierwsze miejsce na Sierre-Zinal 2022 wśród kobiet zajęła Esther Chesang. W kategorii mężczyzn wygrał Mark Kangogo.

Kenijczyk Mark Kangogo wygrywa Sierre-Zinal 2022

Golden Trail World Series / Sierre-Zinal / Jordi Saragossa

Przez długi czas wszystko wskazywało na to, że Mark Kangogo (Team Daudin/On Running, Kenia) pobije rekord trasy Kiliana Jorneta. Nie udało się, ale i tak to właśnie on wygrał dzisiejszą rywalizację na 31-kilometrowej trasie z 2200 m+ przewyższenia. Na mecie pojawił się po 2 godzinach 27 minutach i 31 sekundach. Jest to pierwsze zwycięstwo afrykańskiego biegacza na etapie Golden Trail World Series.

Ten wyścig był naprawdę trudny. Udało mi się jednak osiągnąć to, co chciałem. Jestem naprawdę szczęśliwy! Bardzo ciężko trenowałem w Kenii, aby móc osiągnąć ten wynik. Upadłem w ostatniej sekcji i bałem się, że mocno zraniłem sobie kolano. Wracam do Kenii, aby razem z moją rodziną cieszyć się zdecydowanie najlepszym wynikiem w mojej dotychczasowej karierze.

Mark Kangogo, Team Daudin/On Running, Kenia

Kilian Jornet wydawał się być jedynym, który mógł rywalizować z Afrykanami na trasie Sierre-Zinal, ale to inny Hiszpan zaskoczył wszystkich w drugiej części biegu. Andreu Blanes (Team Hoka One One/Cárnicas Serrano, Hiszpania) – specjalizujący się w biegach na orientację – pobiegł jak burza i zajął 2. miejsce (2:29:19).

To po prostu niesamowite! Nie mogłem w to uwierzyć! Kiedy jednak wyprzedziłem Kiliana, powiedziałem sobie, że teraz muszę dać z siebie wszystko, by stanąć na podium. Skończyłem na 2. miejscu i czuję się tak dobrze! W tym roku miałem tak wiele problemów zdrowotnych po szczepionce Covid. Ten rok był pieprzonym koszmarem, więc teraz jest to po prostu czysta radość. Naprawdę miałem siedem miesięcy piekła. To chyba nie jest najlepszy wynik w mojej karierze, ale zdecydowanie najlepsza rzecz, jaka mi się przydarzyła od dłuższego czasu!

Andreu Blanes, Team Hoka One One/Cárnicas Serrano, Hiszpania

Jako trzeci zawodnik na mecie (2:29:35) pojawił się Kenijczyk Patricka Kipngeno (Team Run2gether, Kenia).

To był bardzo ciężki wyścig. Nie miałem żadnych problemów na podbiegach i na płaskim terenie, ale na zbiegach było ciężko. Nie upadłem, ale byłem wykończony. Nie spodziewałem się miejsca na podium, ponieważ to mój pierwszy wyścig na dystansie ponad 30 kilometrów, ale wrócę w przyszłym roku!

Patricka Kipngeno, Team Run2gether, Kenia

Tuż za trzecim zawodnikiem doszło do ciekawego wydarzenia. Petro Mamu (Team Scarpa, Erytrea), zaskoczył Kiliana Jorneta i zajął dzięki temu 4. miejsce (2:30:18). Kilian Jornet zajął 5. miejsce (2:30:19).

1. MARK KANGOGO (KEN – DAUDIN / ON RUNNING): 02:27:31
  2. ANDREU BLANES (ESP – HOKA ONE ONE/CARNICAS SERRANO): 02:29:19
  3. PATRICK KIPNGENO (KEN – RUN2GETHER): 02:29:35
  4. PETRO MAMU (ERI – SCARPA): 02:30:18
  5. KILIAN JORNET (ESP – NNORMAL): 02:30:19

Andrzej Witek z czasem 2:55.13 zajął 65. miejsce.

Kenijka Esther Chesang pierwszą kobietą na mecie Sierre-Zinal 2022

Wśród kobiet na faworytkę typowana była Maude Mathys (Team Salomon, Szwajcaria), do której należy rekord trasy z 2019 r. (2:49:20). Pomimo tego, że Maude jak zwykle pokazała się z najlepszej strony to jednak Kenijka prowadziła przez cały wyścig. Przez większość trasy biegła głównie z mężczyznami i miała dużą przewagę nad Maude, która przez większość biegu była druga. Około 30 km, wiedząc już że wyścig dobiega końca, Maude „przycisnęła” i próbowała dogonić Esther Chesang (Team Skyrunners Kenya, Kenia). Kamera transmitująca na żywo pokazała obok siebie obrazy dwóch biegaczek zbiegających z ostatniego zbiegu – dzieliło je zaledwie kilkaset metrów. Maude nie udało się jednak dogonić Esther.

Co ciekawe, Esther przez większość wyścigu biegała szybciej niż rekord trasy Maude. Dopiero ostatnie 5-6 kilometrów zaważyło na tym, że tego rekordu nie pobije. Pomimo braku rekordu trasy to jednak ona ostatecznie wygrała tę rywalizację. Na mecie pojawiła się z czasem 2:52:01.

Jestem bardzo zadowolona z tego wyniku. Zwłaszcza, że ​​to mój pierwszy prawdziwy wyścig w terenie! Robiłam ręcznie bransoletki i sprzedawałam je, aby sfinansować moją podróż tutaj, więc chciałabym podziękować wszystkim, którzy je kupili! Mój mąż Matthew Kiptanui również miał się tutaj ścigać, ale na wizie wpisano złą datę, więc nie mógł przyjechać. Nie mogę się doczekać, aby do niego dołączyć i świętować to zwycięstwo. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli wrócić na inne wyścigi. Nie wiem kiedy, ale mam nadzieję, że niedługo, bo uwielbiam atmosferę europejskich wyścigów!

Esther Chesang, Team Skyrunners Kenya, Kenia

Szwajcarka Maude Mathys zajęła 2. miejsce z czasem 2.52:32, czyli pojawiła się na mecie 31 sekund po Kenijce.

Jestem naprawdę zadowolona z 2. miejsca. Oczywiście można być trochę rozczarowanym, gdy jest się tylko 30 sekund po pierwszej zawodniczce. Ale gdybym pobiegła szybciej na pewnych odcinkach to koniec biegu byłby dla mnie gorszy. A koniec był naprawdę ciężki. Byłam wyczerpana i dostawałam skurczów. Brakowało mi trochę treningu biegowego, ponieważ zrobiłam 90% treningu na rowerze, aby moje ścięgno mogło odpocząć. Ale i tak jestem naprawdę szczęśliwa, bo martwiłam się, że inne zawodniczki mnie dogonią!

Maude Mathys, Team Salomon, Szwajcaria

Na 3. miejscu na mecie pojawiła się Kenijka Philiaries Kisang (Team Daudin/On Running, Kenia).

To był mój pierwszy wyścig z tak dużym przewyższeniem. Jestem przyzwyczajona do płaskich biegów. Nie miałam większych problemów, ale było naprawdę ciężko. Do następnych startów będę robiła więcej treningów pod górę i w dół. Jestem naprawdę bardzo szczęśliwa, że utrzymałam swoje miejsce na podium!

Philiaries Kisang, Team Daudin/On Running, Kenia

1.  ESTHER CHESANG (KEN – SKYRUNNERS KENYA): 02:52:01
  2. MAUDE MATHYS (CHE – SALOMON): 02:52:32
  3. PHILIARIES KISANG (KEN – DAUDIN / ON RUNNING): 02:58:00
  4. TERESIAH OMOSA (KEN – RUN2GETHER): 03:01:13
  5. SARAH MCCORMACK (IRL – INOV-8): 03:04:12

Gdzie odbędzie się kolejny bieg z cyklu Golden Trail Series? Sprawdź kalendarium GTWS 2022 na runandtravel.pl.

Zdjęcie „otwarciowe”: Golden Trail World Series / Sierre-Zinal / Philipp Reiter

Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami.