30 marca 2022 By POLSKIE DROGI With 11320 Views

Znakomite wyniki na zakończenie sezonu CITY TRAIL

Takiego finiszu edycji 2021/2022 wyniku nikt się nie spodziewał! W sobotnim biegu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden we Wrocławiu, padł rekord wszech czasów tego przełajowego cyklu! Dariusz Boratyński pokonał 5-kilometrową pętlę w Lesie Osobowickim w czasie 14:25.

Poprzedni rekord CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden – 14:39 – należał do Błażeja Brzezińskiego i został ustanowiony na bydgoskiej trasie. Co więcej, również w niedzielę w Katowicach było wiele emocji. Do ostatnich metrów o zwycięstwo w biegu walczyli Dawid Malina i Oliwier Mutwil. Efektem tej rywalizacji jest rekord katowickiej trasy, który od wczoraj wynosi 15:13. Znakomite wyniki osiągane przez biegaczy są świetnym prognostykiem przed zbliżającym się ogólnopolskim, prestiżowym finałem cyklu – biegiem CITY TRAIL Gold, który odbędzie się 9 kwietnia w Bydgoszczy.

Wrocław

Przyznaję, że nastawiałem się na rekord trasy, a w zasadzie spodziewałem się, że mogę nawet pobiec znacznie szybciej niż wynosił dotychczasowy rekord we Wrocławiu, czyli 14:50. Moja motywacja wzrosła po biegu Mateusza Kaczmarka, który przed tygodniem osiągnął rezultat 14:41, na – wydaje mi się – „wolniejszej” trasie CITY TRAIL w Bydgoszczy – mówił po sobotnim fenomenalnym biegu Dariusz Boratyński. Ruszyłem mocno, pierwszy kilometr pobiegłem osiem sekund szybciej niż przed miesiącem i to na luzie. Tak naprawdę jednak do końca nie wiedziałem, na ile dokładnie biegnę. A że czułem się luźno, to przyspieszałem, bo się obawiałem, że jest cały czas trochę za wolno. Forma rośnie i to jest dobry prognostyk przed ogólnopolskim finałem cyklu – CITY TRAIL Gold, w którym planuję wystartować za 2 tygodnie. Następnie biegnę w Mistrzostwach Polski na 10 000m .

Drugą lokatę zajął Kacper Adamczak (wynik 14:55), a trzecie miejsce wywalczył Kajetan Przestrzelski (wynik 15:28). W „generalce” zwyciężył nieobecny tym razem Jakub Gorzelańczyk. Dariusz Boratyński ukończył dwa biegi, w związku z tym nie został sklasyfikowany w cyklu Grand Prix, jest jednak liderem listy startowej biegu CITY TRAIL Gold.
W sobotnim biegu na dystansie 5 km wzięły udział 322 osoby. W zawodach CITY TRAIL Junior uczestniczyło 145 młodych sportowców.
Świetny wynik Dariusza Boratyńskiego był najważniejszym elementem imprezy, ale należy podkreślić również fakt, że zwyciężczyni sobotniego biegu – Emilia Liputa – została jednocześnie triumfatorką klasyfikacji generalnej. Wynik Emilii to 17:59. Drugie miejsce wywalczyła Julia Sikora (18:25), a trzecia była Adrianna Jabłońska (18:43).
Sobotnie zawody zakończyły sportową część imprezy, ale nie były ostatnim wydarzeniem wrocławskiego cyklu. 4 kwietnia zawodnicy, którzy biegali regularnie – ukończyli co najmniej 3 biegi – spotkają się ponownie na uroczystym rozdaniu medali i nagród.

Katowice

Obecność Oliwiera zdecydowanie miała dzisiaj znaczenie. Wiedziałem, że muszę mieć taktykę na ten bieg, bo Oliwier jest bardzo szybki na finiszu. Moim zadaniem było zmęczenie Oliwiera na dystansie. Na pierwszym kilometrze wyczułem, że jest w dobrej dyspozycji, mimo że wczoraj startował w Lublinie podczas Akademickich Mistrzostw Polski w Biegach Przełajowych. Postanowiłem, że ruszę mocno na kilometr przed metą. Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku, bo przed startem zakładałem, że nieco będzie wolniej. To dobry prognostyk przed ogólnopolskim finałem cyklu – biegiem CITY TRAIL Gold, gdzie na pewno powalczę o jak najlepszy rezultat – mówił po niedzielnych zawodach Dawid Malina.
Drugą lokatę zajął wspominany już Oliwier Mutwil (wynik 15:16), a trzecie miejsce wywalczył Paweł Buczek (wynik 16:18).
Wśród kobiet zabrakło tym razem czołowych zawodniczek edycji 2021/2022 – Sylwii Ślęzak oraz Agnieszki Gortel-Maciuk, co wykorzystała Iwona Ćwik, zwyciężając z czasem 19:18. Drugie miejsce zajęła Malwina Zacny (19:39), a trzecia była Barbara Gos (20:09). W klasyfikacji generalnej zwyciężczynią jest Sylwia Ślęzak.

W niedzielnym biegu na dystansie 5 km wzięły udział 304 osoby. W zawodach CITY TRAIL Junior uczestniczyło blisko 100 młodych sportowców.
5 kwietnia zawodnicy, którzy biegali regularnie w katowickiej odsłonie CITY TRAIL – ukończyli co najmniej 3 biegi – spotkają się ponownie na uroczystym rozdaniu medali i nagród.

Bieg CITY TRAIL Gold – wyjątkowe wydarzenie na biegowej mapie Polski

9 kwietnia w bydgoskim Myślęcinku odbędzie się ogólnopolski, prestiżowy finał cyklu – bieg CITY TRAIL Gold. Na 5-kilometrowej trasie zmierzą się najlepsi biegacze startujący w CITY TRAIL w całej Polsce (w dziesięciu lokalizacjach), a dodatkowo odbędzie się również bieg towarzyszący – otwarty dla wszystkich. Warto podkreślić, że pula nagród finansowych w Biegach Elity Kobiet i Mężczyzn przekracza 20 000 zł.
Przyznaję, że nie mogę się doczekać biegu CITY TRAIL Gold! Od kilku lat myśleliśmy o organizacji tego wydarzenia, więc bardzo się cieszę, że wreszcie zrealizujemy nasz plan stworzenia możliwości rywalizacji najlepszych biegaczy przełajowych w Polsce – podkreśla Piotr Książkiewicz, organizator CITY TRAIL. Nie ukrywam też, że chcemy, aby CITY TRAIL Gold przyciągnął wielu kibiców, a w związku z tym przed biegami najszybszych zawodników CITY TRAIL odbędzie się bieg towarzyszący – otwarty dla wszystkich zainteresowanych, którzy po swoim starcie będą mogli zostać i kibicować najlepszym – dodaje.

13 700 zł na pomoc dla Ukrainy

Warto dodać również, że od 26 lutego organizatorzy CITY TRAIL przekazywali kwotę zebraną w dniu zawodów z opłat startowych na pomoc Ukrainie. Dzisiaj wiadomo już, że do Polskiej Akcji Humanitarnej trafi dzięki uczestnikom i organizatorom CITY TRAIL 13 700 zł.

Informacje o zawodach, wyniki oraz zapisy na bieg CITY TRAIL Gold znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Warto zaglądać również na profil imprezy na Facebooku, gdzie pojawia się wiele ciekawostek oraz zdjęcia z biegów. Zawody są dofinansowane ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Miasta Gdańsk, Miasta Lublin, Miasta Poznań, Miasta Szczecin i Dzielnicy Warszawa-Bielany. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury.