14 czerwca 2022 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2485 Views

Planujesz start w Speed Trail 15 km Julian Alps Trail Run by UTMB? Przeczytaj!

16-18 września 2022 r. odbędzie się w Słowenii kolejna edycja Julian Alps Trail Run by UTMB. Jeśli planujesz start w Speed Trail 15 km, przeczytaj, co o biegu pisze Damian Wróbel, który biegł w 2021 r.


14.o6.2022 r.

  • Trasa Speed Trail 15 km poprowadzona jest na skraju Parku Narodowego Triglav. Nie jest to trasa typowo górska, ale za to będziesz miał piękne widoki na wspaniałą górę Špik w tle. Jak piszą organizatorzy, po 10 km czeka Cię jeszcze więcej „biegowej zabawy” pod oszałamiająco pięknymi szczytami Alp Julijskich. Trasa jest łatwa, z kilkoma krótkimi odcinkami technicznymi. Podziwiać można m.in. rzekę Pišnicę, jezioro Jasna czy też wodospad Jermana.
  • Dystans: 16,4 km
  • Przewyższenie: 520 m+
  • Start: 17 września 2022 r. / Kranjska Gora/  godz.  10.00
  • Limit czasu: 4 h
  • UTMB RUNNING STONES: 1
  • Opłata startowa: od 45 Euro do 60 Euro w zależności od daty. 15% zniżki przy zapisach od 5 osób.
  • Link do zapisów: TU

Planujesz w 2022 roku start w Julian Alps Trail Run by UTMB? Zajrzyj do prezentacji wszystkich dystansów. W ramach imprezy, która odbędzie się 16-18 września, biegacze mają do wyboru sześć dystansów od 10 do 170 km.


Jednym z Polaków, którzy wzięli udział w Julian Alps Trail Run 2021 i wystartowali na dystansie Speed Trail był Damian Wróbel. Damian dystans 15 km z łącznym przewyższeniem 520 m+ pokonał w czasie 1:29:12 i zajął 16. miejsce w klasyfikacji generalnej.


Damian Wróbel o starcie w Speed Trail Julian Alps Trail Run 2021

W 2021 r. zaliczyłem w ramach Julian Alps Trail Run jeden z krótszych dystansów (15 km) z całkiem nawet przyzwoitym wynikiem. Jakie wyzwania czekały na mnie na trasie? W zasadzie przy takim dystansie nie były one jakieś wielkie. Były jednak dwa dość konkretne podbiegi i co najmniej jedno miejsce, gdzie – pomimo niewielkiej wysokości – trzeba było trochę uważać, żeby gdzieś się nie ześlizgnąć mocno w dół. Poza tym momentami ciężko było się oderwać od widoków na masyw Triglav, co jest problemem, zwłaszcza jak się jednak dość sprawnie zasuwa.

Gdybym miał porównać ten bieg z podobnymi krótkimi dystansami w Polsce, w których miałem okazję biec (choć akurat takich krótkich zbyt dużo nie zaliczyłem) przychodzi mi do głowy np. Bieg Koliby Łomnickiej, który kiedyś odbywał się w Górach Kamiennych. Po pierwszym podbiegu (asfalt + szeroka droga leśna) jest piękny i długi zbieg, gdzie można się rozpędzić. Później jest jeszcze odcinek do sąsiedniej wioski, który leci płasko po drodze rowerowej – tam też można konkretnie nadrobić czas.

Samą imprezę mogę polecić pod kątem organizacyjnym. Wprawdzie nie mam tendencji, żeby kiedykolwiek na coś narzekać, ale tam było wszystko na fajnym poziomie. Do tego sama Kranjska Gora jest ładna. To jednak inny poziom wizualny niż nasze górskie miejscowości (wysokie góry dookoła + czysto na ulicach, brak tych wszystkich kolorów, reklam i takiego jarmarcznego klimatu). Ludzie też fajnie kibicują na ulicach czy np. ci,  którzy pracują na polu koło trasy biegu.

W pakiecie – przynajmniej tak było w ubiegłym roku – była ładna wizualnie koszulka adidasa z logo zawodów. Ach, zapomniałbym! Na mecie jeszcze była ścianka i masa tabliczek z mniej lub bardziej zabawnymi tekstami. Może nie jestem jakimś wielkim fanem takich atrakcji, ale w sumie można sobie zabawną i niepowtarzalną pamiątkę ogarnąć z tego biegu.

Jakie buty wybrać na bieg? Biegłem w dość lekkich butach Merrela – ale to głównie dlatego, że chciałem mieć uniwersalne buty do chodzenia i biegania po Dolomitach w czasie urlopu, a później również na zawody. Natomiast na pewno przydadzą się w miarę lekkie i uniwersalne buty. Trasa jest urozmaicona, są fragmenty asfaltu, gdzie warto się rozpędzić. Są też trudniejsze technicznie fragmenty, więc dobrze mieć porządne oparcie na kamieniu czy stromym fragmencie w lesie.

Punkty odżywcze na trasie. Punktów odżywczych dobrze w sumie nie pamiętam, zwłaszcza pierwszego, bo jednak trochę tam ścigania było. Na trasie miałem ze sobą flaska 0,5l i po drugim mocnym podbiegu na drugim punkcie odżywczym (Srednij Vrch) musiałem go już trochę uzupełnić izo. Nie zaglądałem za bardzo, co tam do jedzenia było, ale na pewno na mecie była jakaś całkiem porządna zupa w wersji mięso/wege wraz z bułeczką. Także więc całkiem porządnie jak na zaledwie 15 km.

W co się ubrać na bieg? My akurat trafiliśmy na fajną słoneczną pogodę i ok. 15 stopni, więc jedyny sens był taki, żeby biec „na krótko”, ale połowa września w Alpach może być bardzo różna.


Planujesz start w Sky Race 30 km Julian Alps Trail Run by UTMB? Przeczytaj!


Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

 

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *