17 kwietnia 2024 By POLSKIE DROGI With 1991 Views

CITY TRAIL: najlepszy sezon od 2020 roku [podsumowanie]

Zakończyła się 9. edycja CITY TRAIL licząc od momentu kiedy cykl nosi taką właśnie nazwę. Warto jednak pamiętać, że wcześniej przez dwa sezony biegi te figurowały pod nazwą „zBiegiemNatury”, a jeszcze wcześniej w „wyjściowej” wersji „Grand Prix Poznania”. 


17.04.2024

Jakie było ostatnie pół roku CITY TRAIL? Ilu zawodników startowało? W której z dziesięciu lokalizacji kobiety startują najchętniej? Kiedy wróci ogólnopolska rywalizacja w ramach „przełajowej piątki”?

Powrót do normalności

Po pandemii nie ma już śladu. Patrząc na rynek biegowy w Polsce jest niemal pewne, że rok 2024 będzie przypominał stan sprzed pięciu lat. Analiza komunikatów końcowych biegów, które już się odbyły i list startowych tych, które odbędą się wiosną jest dowodem na regenerację biegowego środowiska po pandemii. W marcu padł frekwencyjny rekord polskich półmaratonów – blisko 13,5 tysiąca uczestników ukończyło Półmaraton Warszawski. W drugą niedzielę kwietnia, w Poznaniu półmaratońską metę przekroczyło ponad 9,5 tysiąca osób. Na liście startowej Nocnego Wrocław Półmaratonu jest 12 tysięcy zgłoszonych biegaczy i biegaczek. Średnie biegi również radzą sobie nieźle. W znanym i rozpoczynającym sezon biegów ulicznych Półmaratonie Wiązowskim wystartowało łącznie z biegami dzieci i dystansem towarzyszącym 4 tysiące osób, czyli więcej niż liczy sama Wiązowna! Czy wymienił się skład osobowy na rynku polskich biegaczy? Na pewno w znacznym stopniu tak, ale trzeba długotrwałych badań, aby stwierdzić, na ile pandemia spowodowała definitywny koniec biegowych przygód. Część zawodników w ciągu ostatnich 4 lat zdążyła zawiesić kariery, a w minionym i bieżącym roku rozpoczęła proces ich „odmrażania”.

Biegi CITY TRAIL to połączenie kilku środowisk – biegaczy ulicznych, stadionowych i górskich. Zatem można rzec – jeśli w CITY TRAIL w danych miastach startuje powtarzalna liczba uczestników, to odzwierciedla stabilizację na rynku biegowym w Polsce. Impreza zanotowała najlepszy frekwencyjnie sezon od czasów pandemii. 19 955 osobostartów w biegu głównym jest wynikiem lepszym w stosunku do ubiegłego roku o 1693 biegaczy przekraczających linię mety. Łącznie z biegami dzieci metę CITY TRAIL w sezonie 2023/2024 mijano aż 26 822 razy.

Poczucie, że nareszcie nasz biegowy pociąg jest we właściwych torach zyskaliśmy zwłaszcza na pierwszym biegu w Warszawie, gdzie wystartowało 714 uczestników przełajowej piątki i aż 322 zawodników w CITY TRAIL Junior. Wynik biegu głównego okazał się drugim w warszawskiej historii naszego cyklu, odbiegającym jedynie o 12 osób od rekordowej frekwencji, którą zanotowaliśmy kilka lat temu. – Piotr Bętkowski, jeden z twórców cyklu CITY TRAIL

Liczba zawodników unikalnych jest również imponująca i znowu pięciocyfrowa! W biegu głównym i biegach dzieci Grand Prix ukończyło 10 038 uczestników (w tym 2 451 dzieci). W biegu głównym cieszy jak zwyklewysoki wskaźnik udziału pań – 36 %. Liderem w pojedynczym biegu został na tej płaszczyźnie Poznań – 43% w trzecim biegu stanowiła piękniejsza część stawki.

Znakomity poziom sportowy

Działania organizatorów CITY TRAIL mają bardzo szeroki wymiar. W zasadzie cała ekipa to miłośnicy lekkiej atletyki, lubiący wymierność biegów, możliwość porównania wyników ze wszystkich biegów, albo w ogóle edycji, które były przeprowadzane na tych samych trasach. W związku z tym statystycznym zacięciem w CITY TRAIL wyraźnie widać, że organizatorzy bardzo kibicują biegaczom chcącym się wznieść na wyżyny i ustanawiać rekordy citytrailowych, leśnych ścieżek. W minionym sezonie wprowadzono gratyfikacje za poprawienie najlepszych rezultatów. Efektem był znakomity poziom sportowy i kilka rekordów. Od genialnych biegów Maćka Megiera w 14:18 i 14:16 na ścieżkach bydgoskiego Myślęcinka po niebywałe 17:32 Asi Woźniak na najtrudniejszej trasie w szczecińskiej Puszczy Bukowej.

W zakończonej edycji każdy rekord trasy był nagrodzony przez jednego z Partnerów cyklu – Sklep Biegacza

9 sezonów współpracy z Nationale-Nederlanden

Wraz z finałem tegorocznego sezonu, dobiegła końca współpraca z Nationale-Nederlanden. Firma była sponsorem tytularnym wydarzenia przez dziewięć sezonów, od 2015 roku. W czasie tej współpracy meta biegów CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden została przekroczona ponad 270 000 razy, z czego blisko 70 000 w biegach dzieci i młodzieży!

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za możliwość realizowania naszej pasji i szerzenia jej przy wsparciu tak dużej, międzynarodowej marki, jaką jest Nationale-Nederlanden. Dziewięcioletni, tytularny kontrakt to jedna najdłuższych tego typu współpraca na rynku biegowym w Polsce i jesteśmy z tego dumni. Dzisiaj nasze drogi z Nationale-Nederlanden rozchodzą się, ale wierzymy, że wspólnie zrobiliśmy wiele dobrego i to jest najważniejsze! Przed nami nowe wyzwania i zmiany, które traktujemy jako szansę na rozwój. Wiemy, że nadal mamy sporo do zrobienia w promocji biegania w Polsce, dlatego cały czas pracujemy nad tym, by jesienią – najpewniej w październiku – w nowej odsłonie wrócić na nasze przełajowe trasy. – Piotr Książkiewicz, jeden z pomysłodawców i organizator cyklu CITY TRAIL

Choć każdy z biegów cyklu CITY TRAIL liczył tylko 5 km, to w czasie naszej współpracy Uczestnicy biegów pokonali łącznie ponad milion kilometrów! To pokazuje, że nasza współpraca miała zdecydowanie długodystansowy charakter. W tym czasie promowaliśmy bieganie, jako alternatywny sposób spędzania czasu z bliskimi, organizowaliśmy badania w mobilnej przychodni dla biegaczy, a także aktywizowaliśmy do ruchu seniorów i dzieci. Dziś kończymy ten długi dystans, jaki pokonaliśmy wspólnie z CITY TRAIL, ale wierzymy, że nieraz jeszcze spotkamy na linii startu tych samych zawodników, którzy biegali z nami od lat. Bo – jak mówi hasło, które towarzyszy naszym imprezom biegowym – dbanie o zdrowie to nie sprint, to maraton. – Marta Maszewska, Dyrektorka ds. Komunikacji Marketingowej i Marki Nationale-Nederlanden


Cykl CITY TRAIL to przełajowe zawody na dystansie 5 km oraz krótsze biegi dla dzieci i młodzieży, organizowane w formule Grand Prix. Cykl odbywa się w okresie jesienno-zimowym, w skali ogólnopolskiej. Edycja 2023/2024 rozpoczęła się 30 września 2023 – biegiem w Poznaniu i trwała do 4 kwietnia 2024, kiedy to odbyło się ostatnie podsumowanie edycji – w Katowicach. Miniony sezon był organizowany w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Sponsorzy i Partnerzy edycji 2023/2024 to: Nationale-Nederlanden, On, Zmiany Zmiany, Sklep Biegacza oraz Fundacja Las Na Zawsze, Miasto Bydgoszcz, Miasto Gdańsk, Miasto Lublin, Miasto Poznań, Miasto Szczecin, Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Nadleśnictwo Gdańsk, Nadleśnictwo Żołędowo, Nadleśnictwo Katowice, Nadleśnictwo Świdnik. Biegi CITY TRAIL Junior zostały dofinansowane ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Ministerstwo Sportu i Turystyki. Organizatorem biegów jest Fundacja Krok do Natury.

Informacje o zawodach znajdują się na stronie www.citytrail.pl, a po ciekawostki warto zaglądać na profile CITY TRAIL na Facebooku oraz Instagramie.

/informacja prasowa/

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *