7 lipca 2015 By GÓRY & ULTRA, Slider With 6770 Views

Festiwal Biegów Alpejskich 2015 w Zawoi

W dniach 26-27 września 2015 r. w Zawoi odbędzie się Festiwal Biegów Alpejskich. Portal www.runandtravel.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia. 

W ramach Festiwalu można będzie wystartować w Etapowym Maratonie Biegów Alpejskich /7 biegów/ lub w pojedynczych biegach: w Chaszczoku, w Biegu na Małą Babią lub Biegu na Babią Górę przez Perć Akademików.

Bieg główny Chaszczok – Bieg na Babią Górę będzie Mistrzostwami Polski Seniorów w Biegu Alpejskim oraz finałem Pucharu Polski Skyrunning.

Etapowy Maraton Biegów Alpejskich /7 biegów/
W 30 godzin do przebiegnięcia będzie 7 biegów. Cały Cykl zaczyna IV Chaszczok – Bieg na Babią Gorę, Zawoja 2015 (zdobywca Złotej Kozicy 2014). W ramach tych zawodów rozegraną zostaną Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Alpejskim. Dodatkowo, bieg ten zaliczany jest do Pucharu Polski Skyrunning.

fot. Krzysztof Nagacz

fot. Krzysztof Nagacz

Etap 1 Chaszczok – Bieg na Babią Gorę, Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Alpejskim, Puchar Polski Skyrunning (odrębna klasyfikacja i możliwość zapisu)
Dystans 10 km
Przewyższenie 1250 m
Limit czasu 2 h
Krótki opis trasy
Początek trasy – asfalt. Trasa terenowa zaczyna się podmokłym fragmentem i bardzo ostrym krótkim podbiegiem. Następne przez polany z krótkimi ostrymi podbiegami dociera do granicy BPN. Czarnym szlakiem do Schroniska Markowe Szczawiny. Następnie ostro do góry po kamiennych stopniach na przełęcz Brona i dalej grzbietem na szczyt Babiej Diablak.

Etap 2 Bieg na Babią Górę – Perć Akademików (odrębna klasyfikacja i możliwość zapisu)
Dystans 7 km
Przewyższenie 1000 m
Limit czasu 1 h 45 mim
Krótki opis trasy
Niebieskim szlakiem (krótki ostry podbieg) w kierunku Polany Stonów. Zbaczamy ze szlaku niebieskiego. Po minięciu Polany wbiegamy do na długi ostry podbieg. Mijamy Dolny Płaj i w kierunku Górnego Płaju nadal pniemy coraz mocniejszym podbiegiem w górę. Po dotarciu do Górnego Płaju trasa skręca w prawo. Płajem (jedyny płaski fragment trasy) dobiegamy do żółtego szlaku – Perć Akademików. Skręcamy w lewo i po stromych stopniach rozpoczynamy ostatni, najtrudniejszy fragment tej trasy. Ostro pod górę przez las. Ostatni fragment ponad linia lasu to wspinaczka po skałach, półkach skalnych, fragmenty z klamrami i łańcuchami. Najtrudniejsze odcinki dodatkowo zabezpieczone zostaną linami. Ten fragment sprawia, że jest to najtrudniejszy ale i najbardziej niebezpieczny bieg alpejski w Polsce. Polecamy tylko najbardziej doświadczonym biegaczom.

fot. Krzysztof Nagacz

fot. Krzysztof Nagacz

Etap 3 Bieg na Babią Górę – Granica
Dystans 4 km
Przewyższenie 850 m
Limit czasu 1 h 15 min
Krótki opis trasy
Trasa za wyjątkiem krótkiego fragmentu zaraz po starcie w całości przebiega wzdłuż granicy państwa na szczyt Babiej Góry – Diablak. Równomierny bardzo stromy podbieg ze średnim przewyższeniem ponad 200m na każdy km.

Etap 4 Nocny Bieg na Police
Dystans 4 km
Przewyższenie 600 m
Limit czasu 1 h
Krótki opis trasy
Bieg w stylu alpejskim. Trasa przebiega pod wyciągiem krzesełkowym na Mosorny Groń. Następnie w prawo żółtym szlakiem do mety – Cyl Hali Śmietanowej

fot. Robert Szwajka

fot. Robert Szwajka

Etap 5 Bieg na Mokry Kozub
Dystans 1 km
Przewyższenie 100 m
Limit czasu: 15 min
Krótki opis trasy
Krótki, intensywny bieg ścieżką dydaktyczną na szczyt wzgórza Mokry Kozub

Etap 6 Bieg na Małą Babią (odrębna klasyfikacja i możliwość zapisu)
Dystans 6,9 km
Przewyższenie 880 m
Limit czasu 1 h 30 min
Krótki opis trasy
Czarnym szlakiem w kierunku Przełęczy Jałowieckiej, następnie w lewo niebieskim/zielonym na szczyt Małej Babiej Góry

Etap 7 Bieg na Mosorny Groń – Finał na dochodzenie
Dystans 1,4 km
Przewyższenie 330 m
Krótki opis trasy
Trasa przebiega po stoku narciarskim Mosorny Groń

Zapraszamy na stronę Festiwalu

Fan page Festiwalu Biegów Alpejskich

Tags : ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *