Zapraszamy na rozmowę z Agnieszką Faron, organizatorką czwartej już edycji biegu Noraftrail w Beskidzie Wyspowym. Impreza odbędzie się 23 września 2017 roku, a w jej ramach do wyboru dystanse: 26 km oraz Noraftrail 3 x Mogielica.
Monika Bartnik: 23 września br. odbędzie się kolejna, czwarta już, edycja jesiennego biegu Noraftrail 26km. Czy to trasa dla biegaczy początkujących w biegach terenowych czy raczej dla tych, którzy w trailu radzą sobie bardzo dobrze?
Agnieszka Faron: Trasa Noraftrail 26 km jest dosyć łatwą trasą biegową. Cała biegowa – oczywiście jeżeli ktoś ma ochotę i siły, by cały czas biec. Jest to trasa poprowadzona głównie po trasie narciarstwa biegowego wokół Mogielicy. Zdecydowanie idealna trasa dla tych, którzy zaczynają biegać w terenie. Nie ma mocnych podbiegów i zbiegów, ale i tak nawet przy tych delikatnych będzie można się trochę zmęczyć. Podłoże to głównie ścieżki leśne i bita droga. Dla tych, którzy już biegają w górach – to idealna trasa na ściganie. Można pocisnąć. Przykładem takiego sprintu na trasie jest Tomek Gawroński, który 2 lata temu ukończył tę trasę z wynikiem ok 1h 47 min…
MB: Czego na trasie mogą spodziewać się ci, którzy pobiegną pierwszy raz? Jak poprowadzona jest trasa biegu?
AF: Nie ma wielu niespodzianek technicznych – jedyne „mocniejsze” podejście – to fragment ok. 200 metrów szlaku z Jasienia na Mogielice – ale to mały fragment. To tyle z trudności. Natomiast jeżeli pogoda będzie w miarę dobra (chodzi tu głównie o mgłę) to na kilku fragmentach trasy będą naprawdę fajne widoczki. Trasa biegu jest w większości poprowadzona po ścieżkach i drogach – tylko mały fragment drogi łączącej masyw Mogielicy z biurem zawodów jest poprowadzony asfaltem (może jakieś 500 metrów).
MB: W tym roku dodaliście nowy dystans. Jak narodził się pomysł, żeby na Mogielicę – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego – wbiec aż 3 razy?
AF: W tym roku startujemy z nowym biegiem Noraftrail 3 x Mogielica. Pomysł ten już przy pierwszych edycjach rodził się w mojej głowie. Wtedy jednak jeszcze był bieg UltraNoraftrail 64 km, z którego w tym roku zrezygnowaliśmy. Bieg Ultra prowadził przez szczyt Mogielicy, a że podczas pierwszej edycji mieliśmy mgliście i na Mogielicy nie było wiadomo, gdzie iść (przy znakowaniu znając trasę chłopaki mieli widoczność niecałe 2 metry) – podobnie było w dzień zawodów… Jedna osoba dwa razy wleciała na szczyt Mogielicy. I wtedy zaczął się ten pomysł rodzić. Dodatkowo, ja uwielbiam tę górę. Biegam różnymi trasami. Jestem na Mogielicy przeważnie raz na 2 tygodnie – a zimą raz w tygodniu. Są tam również fajne trasy na narty biegowe.
Noraftrail 3 x Mogielica – to trasa, gdzie biegacze trzy razy wbiegają różnymi szlakami na szczyt Mogielicy i zbiegając dołączają do trasy Noraftrail 26. Na tych, którzy wybiorą tę trasę, kosztem ostrzejszych i dłuższych podejść, czekają przepiękne widoki np. z Polany Stumorgowej. Jesienna Mogielica jest najpiękniejsza.
MB: Jakie wyposażenie obowiązkowe trzeba mieć podczas biegu?
AF: Jest to krótki bieg i nie wymagamy dużo – najważniejsze to, aby każdy miał naładowany telefon komórkowy. On po prostu w górach musi być. Do tego numer startowy. Nie wymagamy foli termicznej, ale jeżeli będzie chłodniej będziemy prosić biegaczy, by ją zabrali ze sobą.
MB: Jaki jest limit czasu na obu dystansach?
AF: Limity czasowe na pokonanie obu tras to 4 godziny, ale nie będziemy nikogo z trasy ściągać. Jeżeli ktoś przybiegnie po 5 godzinach, zostanie normalnie sklasyfikowany, otrzyma medal i posiłek na mecie. To ma być miłe i bezstresowe bieganie, bez stresu limitem. Bieganiem trzeba się bawić – i tak chcemy, by było na Noraftrailu.
MB: Do kiedy trwają zapisy?
AF: Zapisy internetowe trwają do 15.09.2017 – do tego też terminu będą możliwe płatności online. Po tym terminie będą zapisy w biurze zawodów z wyższą opłatą startową. Promocyjnie – dla wszystkich, którzy zapiszą się i opłacą do 15.09.2017 dodajemy jesienną czapkę biegową HORUS do pakietów startowych.