15 lipca 2018 By RUNSTYLE, RZECZY With 9592 Views

Columbia Montrail Trans Alp F.K.T II na hiszpańskim górskim szlaku

Mając w perspektywie udział w etapowym biegu górskim Riaño Trail Run, zacząłem rozglądać się za butami, które mógłbym zabrać ze sobą do Hiszpanii. Wybór padł na Columbia Montrail Trans Alp F.K.T II. Moją uwagę przyciągnął ciekawy design buta, solidna, wzmocniona cholewka i agresywny bieżnik. Całość w sam raz w góry, w których miałem biegać. Jak się sprawdziły na hiszpańskich szlakach?

Tekst: Andrzej Gałązka

Mając w perspektywie udział w Riaño Trail Run, zacząłem rozglądać się za butami, które mógłbym zabrać ze sobą na ten etapowy bieg górski organizowany w północnej Hiszpanii. Wybór padł na Columbia Montrail Trans Alp F.K.T II. Moją uwagę – oprócz ciekawego designu buta – przykuła solidna, wzmocniona cholewka i agresywny bieżnik. Zwłaszcza te dwie ostatnie cechy mogły okazać się bardzo przydatne na tak różnorodnym podłożu, po jakim miałem w planach biegać. W kolekcji butów marki Columbia określenie „F.K.T” oznacza między innymi to, że jest to but „odchudzony” w stosunku do modelu podstawowego. Nazwijmy go taką trailową startówką. Choć nie jestem szybkim biegaczem, a raczej wolnym, to nie powiem, że również i skrót F.K.T w nazwie zachęcił mnie do wyboru właśnie tego modelu.

Columbia Montrail Trans Alp F.K.T II

Pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka? Ładne buty o dynamicznym wyglądzie. Pierwsze wrażenie po założeniu? Wygodne i dobrze dopasowane do stopy. Cholewka dobrze przylega, ale nie uciska, a w palcach mam wystarczająco dużo miejsca. But waży około 330 g (przy rozmiarze 44), więc do najlżejszych nie należy. Musimy jednak brać pod uwagę fakt, że – jak sama nazwa wskazuje – są to buty przeznaczone w góry typu alpejskiego, gdzie potrzebujemy odpowiedniej ochrony i wsparcia w skalistym terenie. I tego właśnie oczekiwałem – dobrego trzymania stopy i dobrego trzymania się podłoża.

Cholewka moich niebiesko-granatowych Trans Alpów wykonana jest bezszwowo, a materiał posiada ripstopowe wzmocnienia. Czym jest ów ripstop? To nic innego jak technika wzmacniania tkaniny poprzez dodanie w stałych odstępach dodatkowego, mocniejszego włókna. Tkaninę tego typu można łatwo rozpoznać, ze względu na wypukłą kratkę, która zapobiega rozdzieraniu się materiału. Okoliczności sprzyjających rozdarciu materiału na trasie Riaño Trail Run było wiele, chociażby z tego powodu, że prawie w całości bieg prowadzony było poza oficjalnymi, znakowanymi szlakami turystycznymi. Ostre skały, gęsta kosodrzewina… Cholewka przetrwała te biegowe wyzwania w stanie nienaruszonym.

Przednia część buta jest gumowana, na czubkach palców mamy solidne wzmocnienia, które dobrze zabezpieczają przed uderzeniami. A szans na potencjalne uderzenia na trasie nie brakowało. Wzmocnienia dalej pokrywają cieńszą warstwą większą część przodu cholewki, prawie do sznurowadeł. Do tego mamy jeszcze wzmocnienie i stabilizację pięty. Trzeba też wspomnieć o konstrukcji języka, który jest wykonany z cienkiego materiału powleczonego tworzywem czy też gumą z dodatkową warstwą pianki. Za odpowiednią amortyzację zarówno w Trans Alp F.K.T II , jak i w innych biegowych modelach Columbii, odpowiada pianka Fluid Foam. Podeszwa zewnętrzna to agresywny bieżnik o zróżnicowanym układzie kostek (grubość 6 mm) zapewniający dobrą przyczepność na górskich różnorodnych szlakach. A czego jak czego, ale różnorodnego górskiego podłoża na trasie Riano Trail Run nie brakowało – drobne kamyki, wielkie głazy, ostre granie, śnieg… Pomiędzy piankową śródpodeszwą a podeszwą zewnętrzną znajduje się warstwa Trail Sheld, której zadaniem jest wzmocnienie konstrukcji i ochrona przed kamieniami czy korzeniami. Tak samo komfortowo czułem się zarówno podczas biegu na skalistej grani, górskiej ścieżce czy też szutrowej drodze. Niestety, kiedy pojawiły się zbiegi zaśnieżonymi żlebami, a niżej podmokłe łąki, zabudowana cholewka pokazała się z nie najlepszej strony. Okazało się, że gdy woda lub topiący się śnieg przekroczy linię gumowanych wzmocnień, to robi się mokro i niestety tak pozostaje na dłuższy czas. Taka a nie inna konstrukcja buta uniemożliwia wydostanie się wody i szybsze schnięcie. Tak jak cholewka dobrze trzymała stopę, tak i podeszwa dobrze trzymała się podłoża. I to trzeba raz jeszcze podkreślić – Columbia Montrail Trans Alp FKT wyróżnia się świetną przyczepnością zarówno na skale – czy to na grani czy w trakcie podejścia czy zbiegów – jak również w łatwiejszym terenie.

Podsumowując, Columbia Montrail Trans Alp FKT II to buty, które najlepiej „czują się” na technicznych, górskich szlakach, dając odpowiednią ochronę, wsparcie i dobrą przyczepność.

  • Waga: 330 g
  • Drop: 8 mm
  • Plusy: wygodne i ładne, solidna cholewka, dobra przyczepność
  • Minusy: trudności z odprowadzaniem wody z buta

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *