W dniach 21-23 kwietnia 2023 roku odbędzie się 10. edycja Pieniny Ultra Trail (wcześniej: Biegi w Szczawnicy). Jeśli planujesz start w Żwawych Wierchach, przeczytaj, co o biegu pisze Justyna Grzywaczewska, która biegła w 2022 r. i zajęła 2. miejsce wśród kobiet (3:17:42).
18.01.2023 r.
O Żwawych Wierchach pisze Justyna Grzywaczewska, która na tym dystansie w ramach Pieniny Ultra Trail 2022 zajęła 2. miejsce wśród kobiet ( 3:17:42).
W co się ubrać na bieg?
Biegi w Szczawnicy, czyli teraz Pieniny Ultra Trail, to pogodowa huśtawka. Startowałam kilka razy, w przeróżnych warunkach. Raz był śnieg, innym razem niemal lato, ale była też wiosna, błoto i deszcz. Dlatego dzisiaj nie zaplanujesz stroju, trzeba go dopasować do kwietniowej aury. Edycja 2022 była – nazwijmy to – pośrednia. Dość zimno, na trasie sporo pośniegowego błota, takiego co to klei się do podeszwy i sprawia, że but nagle waży z 2 kg. Mój strój był w 100% trafiony. Leginsy przed kolano + longsleeve, opaska na głowie, chusta na szyi i rękawiczki. Buty z dość agresywnym bieżnikiem były bardzo pomocne.
Jakie wyposażenie warto mieć ze sobą podczas biegu?
To ponad 30 km, więc tylko najszybsi pobiegną poniżej 3h. I dlatego polecam zabrać ze sobą niewielki plecak lub biegową kamizelkę, do której zmieścimy odpowiednio dużo płynów. Na trasie są 2 punkty odżywcze, więc śmiało można planować uzupełnianie, ale i tak dobrze mieć ze sobą co najmniej pół litra płynu. Jeśli będzie ciepło, to nawet litr bym sugerowała.
Co jeść i pić?
Temat rzeka, ale napiszę o swoich doświadczeniach. Na trasach, które zajmują mi ponad 2h zawsze mam ze sobą dwa flaski. W jednym zabieram wodę, w drugim izotonik. Piję na zmianę. Żele zawsze popijam odrobiną wody. Korzystam też z żelków energetycznych. Niestety, ale nie lubię jeść na trasie, muszę się pilnować, by nie zapominać i łatwiej przychodzi mi zjedzenie kilku żelków niż tradycyjnych żeli. Trzeba uważać, by nie używać przez cały bieg produktów z kofeiną. Ja zazwyczaj mam ze sobą różne i pilnuję, by jeść zamiennie. Bufety? No są na Żwawych Wierchach, ale nie mam pojęcia, co organizatorzy serwują, bo jak wspomniałam – nie zaglądam do nich.
Jaka jest trasa Żwawych Wierchów? Na co się przygotować, co może sprawić trudność? Czy to dobra trasa na debiut w górach na tym dystansie?
Trasa jest bardzo ciekawa i niełatwa. Podczas startu w 2022 roku idealnie trafiłam z formą, to był „dzień konia” i choć oczywiście czułam zmęczenie, to cały bieg pokonałam w dobrym i bardzo dobrym samopoczuciu i to zapewne może mieć znaczenie w tym, jak oceniam trasę.
To trasa, gdzie ciągle coś się dzieje. Albo stromy podbieg, albo nieco mniej stromy, albo zbieg. Nie ma za wiele płaskich fragmentów. Trzeba wziąć to pod uwagę, bo na całym dystansie nie ma za bardzo gdzie odpocząć, jeśli można uznać, że płaskie odcinki dają trochę wytchnienia mięśniom.
Jak to w Szczawnicy, warto wziąć pod uwagę, że ostatnie podbiegi – choć na mapie wyglądają lekko – wcale takie nie są. Mam na myśli podbieg pod Szafranówkę. Zbieg też jest ciekawy, szczególnie wtedy, kiedy czujemy już spory dystans w nogach.
Nie ma w Polsce wielu biegów na trasach między 30 a 40 km, a szkoda. Żwawe Wierchy na pewno polecam. Sama chętnie wrócę na tę trasę.
Żwawe Wierchy
- Termin: 22 kwietnia 2023 r.
- Godzina startu: 7:00
- Limit czasu: 5 godzin (13:30)
- Dystans: 32,8 km
- Przewyższenie: +1550 m/-1550 m
- Punkty ITRA: 2
- UTMB Category: 20K
- Punkty żywieniowe: 2
- Link do rejestracji: https://pieninyultratrail.pl/pl/rejestracja/
Jeśli planujesz start w Chyżej Durbaszce, przeczytaj, co o biegu pisze Ola Bazułka, która biegła w 2022 r. i zajęła 1. miejsce wśród kobiet (1:50:26).
Portal runandtravel.pl jest patronem medialnym Pieniny Ultra Trail 2023.
Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.
Naszym Patronom oferujemy m.in. pakiety startowe na biegi, przekazujemy produkty do testów, wysyłamy newsletter…
Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły