13 stycznia 2023 By POLSKIE DROGI, Slider With 2410 Views

Planujesz start w Chyżej Durbaszce w ramach Pieniny Ultra Trail? Przeczytaj!

W dniach 21-23 kwietnia 2023 roku odbędzie się 10. edycja Pieniny Ultra Trail (wcześniej: Biegi w Szczawnicy). Jeśli planujesz start w Chyżej Durbaszce, przeczytaj, co o biegu pisze Ola Bazułka, która biegła w 2022 r. i zajęła 1. miejsce wśród kobiet (1:50:26).


13.01.2023 r. 

O Chyżej Durbaszce pisze Ola Bazułka, zawodniczka Hoka Garmin Team, która na tym dystansie w ramach Pieniny Ultra Trail 2022 zajęła 1. miejsce wśród kobiet.

Chyża Durbaszka to jedna z krótszych propozycji festiwalu Pieniny Ultra-Trail. Krótszych, czyli szybszych, bo na niespełna 20 kilometrach nie ma czasu na ociąganie, jeśli tylko komuś zależy na dobrym rezultacie.

Jaka jest trasa Chyżej Durbaszki? Na, jakie trudności trzeba być przygotowanym? Czy to dobra trasa na debiut w górach na tym dystansie? 

Trudność trasy jest bardzo uzależniona od warunków. Błoto i lód na trasie potrafią zmienić ją nie do poznania, windując znacznie poziom trudności.

Durbaszka rozpoczyna się od złudnej, asfaltowej drogi, którą przecinają górskie potoki. Jeśli wiosna jest deszczowa lub z wyższych partii spływa woda po roztopach, już w tym miejscu można pożegnać się z suchymi butami. Droga powoli pnie się w górę, aż do stoku, który zazwyczaj weryfikuje tych, którzy porwali się na wyścigi zbyt wcześnie. 

Na trasie można napotkać kilka trudności, w tym te techniczne, a nawet linę. Jest również końcowy zbieg w zazwyczaj błotnym wąwozie. Jeśli nie ktoś planuje zadebiutować na górskim około półmaratońskim dystansie, a nie jest wystarczająco obiegany w górach, postawiłabym na inne zawody. Jestem jednak zdania, żeby sport „zajadać” z rozwagą i stopniowo zwiększać poprzeczkę. Sama w Szczawnicy zaczynałam od najkrótszego dystansu, na którym zdecydowanie można się zmęczyć.

Wyposażenie obowiązkowe na trasie Chyżej Durbaszki

Organizator w wyposażeniu obowiązkowym wymaga telefonu komórkowego oraz pojemnika na wodę o łącznej pojemności co najmniej 0,25 l. To, ile zabierzemy na trasę zależy jednak od przewidywanego czasu, który spędzimy w górach. Myślę, że wypada ze sobą zabrać 0,5 l izotoniku oraz jeden, dwa żele. 

W co się ubrać na bieg?

Ubiór z kolei bardzo zależy od warunków atmosferycznych. Sama staram się minimalizować to, ile mam na sobie podczas rywalizacji. W zeszłym roku na starcie było świeżo po deszczu, a temperatura oscylowała w granicach kilku pięciu stopni. Postawiłam na spodenki tuż nad kolano oraz koszulkę z długim rękawem, w której sprawnie można było podwinąć rękawy. W trakcie biegu pogoda uległa znacznej po prawie. Na metę wbiegłam już w pełnym słońcu, a po szarudze nie było śladu.

Jak przygotować się do Durbaszki?

Mamy już wiedzę o trasie, odżywianiu, ubiorze. Jeśli zależy nam na wyniku, nic nie zastąpi rozsądnego i rzetelnego przygotowania sportowego, rozwagi już na starcie oraz spokojnego rekonesansu trasy – najlepiej na tydzień przed wydarzeniem, aby warunki były możliwie jak najbardziej porównywalne do tych w dniu startu.

Zdjęcie „otwarciowe”: UltraZajonc


Chyża Durbaszka

  • Termin: 22 kwietnia 2023 r.
  • Godzina startu: 08:30
  • Limit czasu: 5 godzin (13:30)
  • Dystans: 19.3 km
  • Przewyższenie: +810 m/-940 m
  • Punkty ITRA: 1
  • UTMB Category: 20K
  • Punkty żywieniowe: 1
  • Link do rejestracji: https://pieninyultratrail.pl/pl/rejestracja/

Portal runandtravel.pl jest patronem medialnym Pieniny Ultra Trail 2023. 


 Jesteś naszym Czytelnikiem? Dołącz do naszych Patronów i w ramach Patronite.pl wspieraj rozwój portalu ruandtravel.pl.

Naszym Patronom oferujemy m.in. pakiety startowe na biegi, przekazujemy produkty do testów, wysyłamy newsletter…

Kliknij w baner poniżej i poznaj szczegóły


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *