28 października 2021 By GÓRY & ULTRA With 2878 Views

Azores Trail Run – Wielki Finał Golden Trail National Series

Po emocjach związanych z Wielkim Finałem Golden Trail World Series, w miniony weekend na portugalskich Azorach mogliśmy śledzić zmagania zwycięzców edycji narodowych, czyli Wielki Finał Golden Trail Series National.

28.10.2021 r.

Podczas trzydniowych zmagań w ramach Wielkiego Finału najlepsi okazali się reprezentanci Stanów Zjednoczonych: Darren Thomas i Janelle Lincks. Jedyny Polak w stawce – Andrzej Witek, który awans do finału uzyskał z czesko-słowacko-polskiej edycji GTNS, zajął ostatecznie 10 miejsce.

Na Azory dotarli reprezentanci 11 edycji narodowych: USA/Kanady, Francji/Belgii, Niemiec/Austrii/Szwajcarii, Hiszpanii/Portugalii, Włoch, Wielkiej Brytanii, Czech/Słowacji/Polski, Skandynawii, Meksyku, Chorwacji, Słowenii.

Zawodnicy mieli do pokonania łącznie 86,4 km/+5553m po technicznych szlakach azorskich wulkanów. W nagrodę trzej najlepsi mężczyźni i kobiety w klasyfikacji generalnej zostaną zaproszeni na 3 etapy Golden Trail World Series w 2022, aby rywalizować na najwyższym międzynarodowym poziomie.

Foto Jordi Saragossa

Poszczególne etapy

• etap 1 – 27km/2400 m V+ (wyspa Pico)
  • etap 2 – 29km/1700 m V+ (wyspa Sao Jorge)
  • etap 3 – 31km/1350 m V+ (wyspa Faial)

Wśród mężczyzn rywalizacja przebiegała pod dyktando Amerykanina Darrena Thomasa oraz Meksykanina Abrahana Hernandesa. Reprezentant Stanów Zjednoczonych wygrał pierwszy etap, a Meksykanin dwa następne, mimo to przewaga Darrena Thomasa z pierwszego dnia zawodów okazała się na tyle duża, że Amerykanin bezapelacyjnie wygrał “generalkę”. Zresztą obu Panów przedzielił jeszcze Hiszpan Juan Carlos, który choć nie wygrał żadnego etapu, biegał świetnie taktycznie co zaowocowało srebrnym medalem zawodów.

Rywalizacja Pań również stała na bardzo wysokim poziomie. Mimo, że Amerykanka Janelle Lincks wygrała dwa pierwsze etapy, a na trzecim zajęła drugie miejsce, za każdym razem musiała dawać z siebie wszystko, aby odpierać ataki Finki Anny Stiiny – Erkkili oraz Brytyjki Eleonory Davis. Ostetcznie górą była Janelle, ale różnice między zawodniczkami na mecie były niewielkie.

Z czesko-słowacko-polskiej edycji GTNS – do Wielkiego Finał zakwalifikowali się: Andriej Paulen ze Słowacji, Czech David Pelisek oraz nasz rodak Andrzej Witek. Panie reprezentowane były przez Słowaczki: Katarinę Lovrantovą oraz Bronislavę Chrappę oraz Czeszkę Magdalene Horkę. Najlepiej w klasyfikacji generalnej spisały się Lovrantova i Horka, które zajęły odpowiednio 5 i 6 miejsce. Wśród mężczyzn najwyżej został sklasyfikowany Andriej Paulen (7 lokata), Andrzej Witek zamknął czołową dziesiątkę, a David Pelisek był 11.