20 sierpnia 2021 By GÓRY & ULTRA, Slider With 3174 Views

Bieg Ultra Granią Tatr 2021

21 sierpnia 2021 r. odbędzie się 5. edycja Biegu Ultra Granią Tatr, uważnego za jeden z najpiękniejszych i najtrudniejszych biegów ultra w Polsce. Trasa liczy 71 km i 5000 m+. W tym roku do losowania zgłosiło się rekordowe 987 osób, z czego możliwość startu otrzymało tylko 350…  


20.08.2021 r.

Bieg Ultra Granią Tatr to 71 km z łącznym przewyższeniem 5000 m+. Trasa przebiega tradycyjnie od Siwej Polany w Dolinie Chochołowskiej do mety w Kuźnicach, prowadząc min. przez Wołowiec, Starorobociański,  Czerwone Wierchy , Kasprowy i przełęcz Krzyżne.

Kibicowanie i biegi dla dzieci

  • Turystów, rodziny i przyjaciół w sobotę 21 sierpnia organizatorzy zapraszają do wspólnego kibicowania na trasie:
  •  na punkcie odżywczym przy Schronisku Ornak w godzinach 7.00-10.30,
  • przy Schronisku Murowaniec w godzinach 9.30-14.30,
  • na Wodogrzmotach Mickiewicza od 11.30 do 18.00,
  • na mecie w Kuźnicach, obok Dyrekcji TPN, w godzinach 13.00-21.30.

Rozdanie nagród rozpocznie się około godz. 18.30. Natomiast rano, zanim przybiegną najszybsi, od 10.00 do 13.00 przy mecie zawodów rozgrywane będą charytatywne biegi dla dzieci w wieku 4-14 lat – cały dochód przekazany zostanie na pomoc małemu Jasiowi Ślusarczykowi z Zakopanego. Zapisy tu: https://sport-timing.pl/pomiar-czasu/wydarzenie/flexistav-bieg-grania-tatr-kids/

W Kuźnicach pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego poprowadzą także specjalne warsztaty dla dzieci, dotyczące ekologii i przyrody, a na wspólne gotowanie słodkich pyszności zapraszają cukiernicy z Piekarni Gałuszka. Będzie także leśne bistro – kreatywna i naturalna zabawa w błotnej kuchni  z HURA GÓRA , malowanie twarzy i inne atrakcje. Cukiernia z Żywca Gałuszka przywiezie też przepyszne lody naturalne, dodatkowo zachęcając do wsparcia akcji charytatywnej dla małego Jasia.


Mapa online – wszyscy zawodnicy z GPS-ami!

W tym roku po raz pierwszy będzie dostępna także pełna mapa online  – wszyscy (!) zawodnicy dzięki wsparciu firmy Hostersi, otrzymają nadajniki GPS z TrackCourse, dzięki czemu od startu do mety możliwe będzie realne śledzenie całej, 350-osobowej stawki. W tej chwili wgrana jest już trasa, dane zawodników z numerami pojawią się w piątek, a w sobotę od 4.00 będzie można śledzić zmagania na żywo tu:

http://event.trackcourse.com/view/bgt2021


Najlepsi, najszybsi…

Faworytami według rankingu RateMyTrail.com wśród mężczyzn są Tomasz Skupień – trzeci zawodnik Biegu Marduły i drugi w Chudym Wawrzyńcu, Bartosz Misiak – zwycięzca Maratonu Leśnik Wiosna i czwarty zawodnik czeskiego Lysohorsky Ultra Trail z 2020 r., oraz Maciej Dombrowski – najszybszy w Biegu 7 Dolin i Zimowym Ultramaratonie Karkonoskim w roku 2020. Z pewnością o pudło powalczy też weteran naszych zawodów, historyczny zwycięzca pierwszej edycji – Przemek Sobczyk, a także Tomasz Koczwara, zwycięzca krótszych biegów min. Złotego Maratonu na DFBG w 2019r. i Garmin Ultra Race w 2020 oraz Filip Kristl ze Słowacji, drugi zawodnik Malofatranskiej Stovki z 2020r. i trzeci SkyMarathon Chopok w 2019r.

Wśród pań w pierwszej czwórce rankingu mamy Katarzynę Wilk, aktualną Mistrzynię Polski na Ultra Dystansie, Annę Arseniuk – zwyciężczynię Górskiego Biegu Frassatiego w 2019r., Justynę Mamalę, najlepszą w Dzikim Groniu podczas Biegów w Szczawnicy w tym roku oraz Ninę Graboś, najlepszą w Super Trail na DFBG. Z pewnością w walce o pierwsze miejsca będzie się liczyła także Marta Naczyk, dietetyk polskich himalaistów i trzecia zawodniczka Łemkowyny 150 w 2018r. czy Iwona Kik, szósta w Rzeźniku Sky.

W ośmioletniej historii zawodów (pierwszy bieg odbył się w 2013 r. i od tej pory rozegrano cztery edycje – ze względu na obostrzenia TPN wszystkie co 2 lata) tylko kilka osób miało możliwość i szczęście wystartować w każdej. W tym roku na mecie szczególnie będziemy wyczekiwać tych, którzy ukończyli wszystkie cztery biegi i startują po raz piąty – Anię Arseniuk oraz Andrzeja Kowalika (który wziął na siebie trud wyłuskania całej czwórki), Daniela Wahla i Marka Dudusia. Trzymajcie za nich kciuki!


Biegniemy w sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego

Cała trasa przebiega przez unikatowe tereny parku narodowego, o świcie biegacze mają szanse spotkać kozice, a wieczorem usłyszeć świstaki. Zawody prowadzą po szlakach turystycznych i gorąco namawiamy, by z tych szlaków ani turyści, ani trenujący zawodnicy, nie schodzili. Wspieramy TPN w akcji Leave no Trace i zbierania śmieci podczas wyjść w góry. Więcej o tych ideach dowiecie się z dwóch ważnych filmów:

Leave no Trace: https://www.youtube.com/watch?v=LQwuguqaz-I

Plogging: https://www.youtube.com/watch?v=McupPb4P2cY&list=PLOB-lfgFZuY8k8xjlfZmYDtBaNrDRS1Nr&index=7


Podziękowania

Zawody nie odbyłyby się, gdyby nie wsparcie wielu firm i osób, prawie setki wolontariuszy z całego kraju oraz Honorowego Patronatu Burmistrza Leszka Doruli, uprzejmości Tatrzańskiego Parku Narodowego, Urzędu Miasta Zakopane oraz Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Szczególne podziękowania należą się markom Eutelsat, Dynafit, MB Mercedes Benz, Solid Hitch, hotelowi Nosalowy Dwór Resort&Spa, Hostersom, Coca-Cola, Nikwax,  Powerade, Kropla Beskidu, Leki Polska, Squeezy, Hyrny, Drukarni Symptom, Cukierni Piekarni Gałuszka, PKL Kasprowy Wierch, Cateringowi Polany, Sport Timing, TrackCourse oraz Manufakturze Piwnej Browaru Jabłonowo.

Po zdjęcia, filmy i relacje na żywo zapraszamy na nasze media społecznościowe i stronę:

FB: https://www.facebook.com/BiegUltraGraniaTatr

Instagram: https://www.instagram.com/bieggraniatatr/

Strona: http://graniatatr.pl/

 

 

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *