17 kwietnia 2023 By RUNSTYLE, Slider With 3008 Views

Buty ASICS Gel-Trabuco 11 [recenzja]

But trailowy ASICS Gel-Trabuco 11 to już kolejna odsłona modelu Trabuco, która została przeprojektowana i wzbogacona o nowe technologie. Polecamy każdemu, kto lubi biegać w terenie i szuka wygodnych butów trailowych, na różne warunki terenowe i na każdy dystans.


16.04.2023

ASICS Gel-Trabuco 11 to kolejna już odsłona modelu Trabuco, przeprojektowana i wzbogacona o nowe technologie, a jednocześnie pierwszy but trailowy tej marki, w których miałem okazję biegać. Czarna cholewka z bardzo wyrazistą żółtą podeszwą, która dodaje butowi „solidności”, to pierwsze, co rzuca się w oczy. Optycznie but może wydawać się ciężki, lecz już po wzięciu go do ręki wrażenie to znika, tak samo jest po założeniu go na stopy.

Żółta z zielonym akcentem, czyli podeszwa ASICS Gel-Trabuco 11

Podeszwa trailowych ASICS Gel-Trabuco 11 wykonana jest z pianki znanej już nam z innych modeli butów tej marki. Mowa o FlyteFoam Blast, czyli technologii, która zapewnia amortyzację, łagodniejsze lądowanie i bardziej dynamiczne wybicie z palców. Pod piętą mamy 36 mm, pod palcami 28 mm pianki, co daje nam 8 mm spadku. Taka ilość pianki zapewnia nam wysoki poziom amortyzacji.

W przedniej części podeszwy znajduje się elastyczna płytka, która podczas biegu chroni stopę przed kamieniami czy korzeniami. Podeszwa zewnętrzna wykonana jest z mieszanki gumy zwanej ASICSGRIP, która zapewnia dobrą przyczepność na różnych nawierzchniach. Bieżnik składa się z 5-milimetrowych kołków równomiernie rozłożonych na całej powierzchni.

W tylnej części stopy, pod piętą, zastosowano system GEL, który zapewne również znacie z innych modeli butów ASICS, a który poprawia absorpcję wstrząsów oraz zapewnia delikatniejsze uderzenie stopą o podłoże.

Cholewka ASICS Gel-Trabuco 11

Cholewka buta wykonana jest z elastycznej, siateczkowej dzianiny zwanej Engeenered Mesh. Przednia część buta jest dodatkowo wzmocniona, dzięki temu chronimy palce przed uderzeniem w kamień czy korzeń. Elastyczny materiał pozwała butom dobrze dopasować się do stopy. Jeśli mówimy o cholewce, to należy też wspomnieć o czymś, co bardzo doceniam. Do zrobienia cholewki wykorzystano materiały pochodzące w ok. 50% z recyklingu, a podczas farbowania ograniczono zużycie wody i emisję CO2.

Jakie były moje pierwsze wrażenia po założeniu ASICS Gel-Trabuco 11? But jest lekki, a cholewka miękka i luźna. Wydawało mi się, że but jest delikatnie za duży. Wystarczyło jednak odpowiednio zawiązać sznurowadła, a cholewka „dostosowała się” do stopy. Muszę przyznać, że pierwszego dnia nie czułem dobrze tego buta. Były to jednak wrażenia z „przymiarki” buta i chodzenia w nim. Pierwszy i każdy kolejny dzień biegania w ASICS Gel-Trabuco 11 rozwiał w zasadzie od razu moje wątpliwości. But dobrze „trzyma się” na nodze niezależnie od nawierzchni i trudności terenu. Najbardziej lubię takie buty, gdy po ich założeniu przestaję myśleć o wszystkich technologiach i systemach. Po prostu dobrze mi się biegnie. Z drugiej strony trudno napisać opinię o takich butach.

Na różne warunki i na każdy dystans

Niezależnie od terenu, w jakim biegałem – czy to suche leśne ścieżki czy podbiegi i zbiegi w deszczu – czułem komfort, stabilność, dobre trzymanie się podłoża. Moim zdaniem, jak przystało na buty uniwersalne, Trabuco da sobie radę w prawie każdym terenie. Dla mnie to buty, w których chętnie biegam w lesie i miejskim trailu. Z dotychczasowych z nimi doświadczeń mogę już stwierdzić, że chętnie zabiorę je też na biegi ultra czy na górskie wycieczki biegowe.

Komu polecam ASICS Trabuco 11? Każdemu, kto lubi biegać w terenie i szuka wygodnych butów trailowych, na różne warunki terenowe i na każdy dystans.

Ocena ogólna 9+/10

Amortyzacja 10/10, Komfort 10/10, Stabilizacja 9/10, Przyczepność 9/10, Dynamika 7/10, Lekkość 10/10

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *