W sobotę, 29 października w Warszawie i w niedzielę, 30 października w Bydgoszczy odbyły się biegi kończące pierwszą kolejkę przełajowego cyklu CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Imprezy odbyły się w pięknej, jesiennej aurze, a część uczestników wykorzystała dobre warunki do poprawienia swoich rekordowych wyników.
30.10.2022
Warszawa
Sobotnie zawody na dystansie 5 km ukończyło 570 osób. Triumfatorem biegu został Kamil Jastrzębski, z czasem 15:08. Drugie miejsce zajął Radosław Gromek (wynik 15:28), a trzeci był Rafał Gontarczyk – jego wynik to 15:33.
Start po przerwie nie jest łatwy dla głowy, bo trzeba przyjąć, że nie będzie to rekordowo szybkie bieganie, ale byłem dobrze nastawiony. Wiem, w jakim miejscu w treningu jestem i dlatego dzisiejszy wynik jest satysfakcjonujący – mówił po zawodach zwycięzca biegu, reprezentant Polski podczas sierpniowych Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce na dystansie maratonu – Na trasie były fragmenty ze śliskimi liśćmi. Nie narzekam jednak, bo warunki były naprawdę dobre.
W rywalizacji kobiet najszybszą była Emilia Mazek z czasem 17:18. Drugie miejsce zajęła Zuzanna Bąk (17:39), a trzecią lokatę wywalczyła Aleksandra Karolczuk (17:52).
Na trasie rywalizował Adrian Wilk – startujący dotychczas w szczecińskiej odsłonie CITY TRAIL.
Poziom sportowy na warszawskiej trasie jest kosmiczny. Trochę mnie to zaskoczyło. To zupełnie inna trasa niż w Szczecinie, gdzie mamy bardzo urozmaicone ścieżki, podbiegi i zbiegi. Tutaj trzeba biec równym, mocnym tempem – jak w biegu ulicznym. Po przeprowadzce do Warszawy będę startował tutaj regularnie, więc do zobaczenia – mówił na mecie 22-letni, utalentowany triathlonista.
Swoje zawody miały także dzieciaki i młodzież. Najmłodsi startowali na 200m, nieco starsi mieli do pokonania 400m, kolejna kategoria 600m, a najstarsi biegali na 1 km. We wszystkich kategoriach wiekowych pobiegło 280 uczestników.
Drugi bieg edycji w Warszawie jest zaplanowany na 3 grudnia. Warszawską odsłonę CITY TRAIL wspiera Urząd Dzielnicy Warszawa-Bielany.
Bydgoszcz
Niedzielne zawody na dystansie 5 km w Bydgoszczy ukończyło 466 osób. Triumfatorem biegu został Paweł Ochal, z czasem 15:30. Drugie miejsce zajął Adrian Bednarek (wynik 15:34), a trzeci był Jędrzej Wolski – jego wynik to 15:37.
Jeszcze nigdy nie biegło mi się tak dobrze na tej trasie. Jestem bardzo zadowolony, zarówno z wyniku, jak i wygranej – w jesienno-zimowej serii CITY TRAIL dotąd jeszcze nie wygrałem. W tym roku miałem trzy przerwy od treningu, dlatego zdecydowałem, że nie robię jesiennego roztrenowania, więc aktualnie jestem w treningu. Ostatnio udało mi się zrealizować 10 treningów biegowych z rzędu, co od dłuższego czasu się nie zdarzało – łączę bowiem bieganie z treningiem rowerowym. Moje bieganie opiera się głównie na treningu tlenowym i przyspieszeniach raz w tygodniu. Tym bardziej dzisiejszy rezultat mnie cieszy – podkreślił po biegu Paweł Ochal, mistrz Polski w maratonie z 2007 roku, srebrny medalista ubiegłorocznych Mistrzostw Polski w Duathlonie na dystansie średnim.
W rywalizacji kobiet najszybszą była Olga Ochal z czasem 17:01. Drugie miejsce zajęła Anna Mrotek (18:29), a trzecią lokatę wywalczyła Marzena Rozpędzik (18:42).
W biegach CITY TRAIL Junior wzięło udział 171 uczestników.
Wśród uczestników bydgoskiego CITY TRAIL był Rafał Pyjos, który wystartował nie tylko na dystansie 5 km, ale wcześniej przebiegł 400-metrową trasę CITY TRAIL Junior ze swoim ośmioletnim synem.
Kazimierz jest niepełnosprawny intelektualnie. Kiedy się urodził, lekarze twierdzili, że spędzi życie w pozycji leżącej. Nie uwierzyliśmy w to i wdrożyliśmy rehabilitację. Dzięki wszystkim zajęciom sportowym, na które uczęszcza jest na tyle samodzielny i sprawny, że mógł dzisiaj wystartować. W poprzednich edycjach CITY TRAIL przychodził, by mi kibicować i w końcu stwierdził, że sam chce wziąć udział w zawodach. Zapisałem go od razu na cały cykl. Spodobało mu się dzisiaj. Będziemy w grudniu – mówił po zawodach biegacz.
Drugi bieg edycji w Bydgoszczy jest zaplanowany na 4 grudnia.
Strefa Seniora
Przed weekendowymi biegami funkcjonowała Strefa Seniora Nationale-Nederlanden. To akcja skierowana do rodziców i dziadków biegaczy, którzy mogli wziąć udział w specjalnych ćwiczeniach poprowadzonych przez trenerów Centrum Ruchu BODY WORK.
Puchar Poldanenu
Zawodom towarzyszyła także dodatkowa klasyfikacja dla mężczyzn – Puchar Poldanenu, w ramach którego trzech najszybszych panów w każdym z miast otrzymało nagrody od Herbapol Poznań. To część akcji mającej na celu podkreślenie wagi profilaktyki męskich chorób. Będzie ona trwała do 27 listopada.
Zapisy i szczegółowe informacje
Kolejne biegi w Warszawie i Bydgoszczy dopiero na początku grudnia, ale już w najbliższy weekend na starcie przełajowej „piątki” staną biegacze z Poznania i Szczecina.
CITY TRAIL to impreza rozgrywana w formule Grand Prix. Od października 2022 do marca 2023 odbędzie się 50 biegów – wszystkie na 5-kilometrowych trasach w dziesięciu lokalizacjach: Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Trójmieście, Warszawie i Wrocławiu. Do ukończenia cyklu wymagane są min. 3 biegi w jednym mieście. Zwieńczeniem półrocznych zmagań będzie ogólnopolski finał sezonu – bieg CITY TRAIL Gold.
Biegi CITY TRAIL mają dwunastoletnią historię. Pierwsze zawody – wtedy pod nazwą Grand Prix Poznania w Biegach Przełajowych – odbyły się 9 stycznia 2010 roku. Od roku 2012 zawody są organizowane w formule ogólnopolskiej. W edycji 2015/2016 cykl przyjął nazwę CITY TRAIL z Nationale-Nederlanden. Organizatorem zawodów jest Fundacja Krok do Natury.
Wyniki biegów, a także szczegółowe informacje o cyklu oraz zapisy do kolejnych zawodów znajdują się na stronie www.citytrail.pl. Wiele ciekawostek pojawia się również na profilu imprezy na Facebooku.
/informacja prasowa/