3 lipca 2022 By RUNSTYLE, RZECZY, Slider With 4093 Views

Słuchawki Philips TAA7306 – słuchaj muzyki, rozmawiaj przez telefon i… monitoruj pracę serca

„Apka Philips Headphones po zainstalowaniu na telefonie daje parę ciekawych funkcji – przede wszystkim możliwość konfiguracji dźwięku, ale również bardzo przydatne dla mnie informacje o poziomie naładowania każdej słuchawki osobno i samego etui”. O słuchawkach Philips TAA7306 ze sportowej serii Philips GO pisze Patron portalu runandtravel.pl – Jerzy Badowski.


 2.07.2022 r. / Autor: Jerzy Badowski

Jako Patron portalu runandtravel.pl otrzymałem do testów sportowe bezprzewodowe słuchawki Philips Sounds TAA7306. Pudełko, w którym otrzymałem słuchawki wyglądało dosyć elegancko i kryło w sobie wiele różnych elementów – nad wyraz dużo, biorąc pod uwagę fakt, że to „tylko” słuchawki.

test słuchawek Philips TAA7306

W zestawie znajdowały się:

  • słuchawki bezprzewodowe wraz z etui ładującym,
  • materiałowy futerał,
  • odłączany zaczep na ucho (3 pary w różnych kolorach),
  • odłączane końcówki skrzydełek (3 pary w różnych kolorach),
  • nakładki douszne (3 pary w różnych wielkościach),
  • przewód do ładowarki ze złączem USB-C,
  • karabińczyk do zaczepienia futerału,
  • skrócona (obrazkowa) instrukcja obsługi.

Najważniejsze cechy i zalety słuchawek Philips TAA7306

test słuchawek Philips TAA7306

  • Wbudowany czujnik tętna pozwala na bieżąco kontrolować wysiłek i dopasować intensywność treningu;
  • Wysoka higiena użytkowania – funkcja automatycznego czyszczenia światłem UV, która usuwa z słuchawek do 99% bakterii. Po skończonym treningu wystarczy włożyć słuchawki do etui ładującego;
  • Wysoka jakość dźwięku zapewniająca przyjemny trening z ulubioną muzyką;
  • Wysoki komfort użytkowania podczas treningu, możliwość idealnego dopasowania do indywidualnych preferencji za pomocą kilku wymiennych elementów (zaczepy lub skrzydełka), dzięki czemu słuchawki utrzymują się w uchu nawet podczas dynamicznych ćwiczeń;
  • Odporność na pot i kurz oraz wodoszczelność, dzięki czemu po wyczerpującym treningu można wejść w słuchawkach pod prysznic;
  • Pasywna izolacja szumów, dzięki czemu nie słychać hałasów z otoczenia w czasie sesji treningowej na siłowni;

Philips TAA7306 to jedno z pierwszych urządzeń, które nie posiada jednego ze starych złącz USB i jest już wyposażone w USB-C. Wystarczy więc jedna ładowarka do obsłużenia telefonu i słuchawek.

Są to słuchawki dokanałowe, ale dodatkowo w zależności od preferencji użytkownika, słuchawki można za pomocą zaczepów i skrzydełek przekonfigurować jako nauszne lub douszne. Z takim elastycznym rozwiązaniem jeszcze się nie spotkałem.

Kolor to kwestia gustu, ale sportowcy ubierają się w coraz bardziej wyrafinowane i „żarówiaste” kolory, więc uważam, że pastelowy zielony („miętowy”?), niebieski oraz czarny mogły by być bardziej „krzykliwe”.

Słuchawki są bardzo lekkie i dobrze je można dopasować do ucha. Jeżeli ktoś ma niekompatybilną małżowinę – można zmienić silikonowe gumki na mniejsze lub większe.


Monitoring rytmu serca i czyszczenie z wykorzystaniem światła UV, czyli funkcje słuchawek, które zaskakują

Słuchawki Philips TAA7306 wyposażone są w dwie funkcje, które mocno mnie zaskoczyły.

  • Monitoring rytmu serca. W przypadku zaawansowanych zawodników korzystających z paska piersiowego nie ma to sensu, ale dla początkujących jest to ciekawa funkcja.
  • Czyszczenie słuchawek z wykorzystaniem światła UV. Teraz z mniejszymi oporami można słuchawki komuś pożyczyć i mieć pewność o usunięciu wszystkich (dokładnie 99%) bakterii 😉

Test słuchawek Philips TAA7306

test słuchawek Philips TAA7306

Miałem duże problemy z pierwszym ładowaniem i sparowaniem słuchawek. Nie przeczytałem instrukcji i nie zauważyłem, że złącza ładowania były zabezpieczone cienką, przeźroczystą folią. Po usunięciu folii wszystko zaczęło działać – warto czytać instrukcje 😉

Zdecydowanie sugeruję zapoznanie się z instrukcją również dlatego, że słuchawki mają bardzo dużo funkcji – w zależności od sposobu dotyku lewej lub prawej słuchawki możemy m.in. sterować rozmowami telefonicznymi, odtwarzaniem muzyki, wydawać komendy głosowe, a także – co zaskakujące – aktywować monitoring rytmu serca.

Apka Philips Headphones po zainstalowaniu na telefonie daje parę ciekawych funkcji – przede wszystkim możliwość konfiguracji dźwięku, ale również bardzo przydatne dla mnie informacje o poziomie naładowania każdej słuchawki osobno i samego etui.

W zależności od słuchawki można uzyskać różne funkcje, np. stukając dwukrotnie w prawą słuchawkę przewijamy jeden utwór do przodu, ale stukając dwukrotnie w lewą włączamy/wyłączamy monitor tętna. Takich różnych funkcji jest przynajmniej kilkanaście.

Słuchawki są w pełni wodoodporne (Klasa IP57). Bez problemu działały pod prysznicem. Jedynym problemem była czułość na dotyk, ponieważ strumień wody uderzając w słuchawkę aktywował jej różne funkcje. Po kąpieli i wysuszeniu słuchawek – dalej działały bezproblemowo.

Zwykły deszcz w terenie nie powinien być aż tak mocny i nie powinien sprawiać kłopotów. Nie mogłem jednak tego zweryfikować, ponieważ podczas testów nie było deszczu.

W słuchawkach wykonałem trzy treningi. Na dwóch z nich nastąpiło samoistne rozłączenie Bluetootha, co spowodowało przerwę w odtwarzaniu. Nie wiem, czym to było spowodowane, ale po kilkunastu sekundach połączenie zostało automatycznie przywrócone i słuchawki działały już bezprzerwowo do końca treningów.

Technologicznie słuchawki wykorzystują standard Bluetooth 5.0, co pozwala na przesyłanie dużej ilości danych z minimalnym zużyciem baterii. W praktyce przekłada się to na dłuższą żywotność baterii na jednym cyklu ładowania.

Obydwie słuchawki są wyposażone w mikrofony. Można odbierać połączenia telefoniczne i prowadzić rozmowę korzystając wyłącznie z jednej słuchawki. Ze względu na to, że lewa i prawa słuchawka mają różne funkcje, nawiązywać połączenia (za pomocą sterowania głosowego – w moim przypadku Asystenta Google) można wyłącznie z lewej słuchawki. Rozmowy były głośne i wyraźne zarówno po mojej stronie, jak i po stronie drugiego rozmówcy.


Jak wydłużyć czas korzystania ze słuchawek

test słuchawek Philips TAA7306

Od wielu lat nie korzystam ze słuchawek bezprzewodowych, ponieważ do tej pory nie znalazłem jeszcze takich, których baterie wytrzymałyby cały czas trwania moich biegów. Od wielu lat biegam po górach na dystansach od 100 do 240 km, a takie zawody mogą trwać od kilkunastu do 30-40 godzin.

Słuchawki Philips TAA7306, według producenta, wystarczają na 6h aktywnej pracy (muzyka, rozmowy), a dodatkowo można je doładować za pomocą akumulatora w etui (co starcza na kolejne 18h odtwarzania). Teoretycznie słuchawki powinny wytrzymać 24h. Ja potrafię ten czas zdecydowanie wydłużyć.

Jestem przyzwyczajony do korzystania tylko z jednej słuchawki. Drugie ucho mam zawsze wolne, ponieważ pozwala mi to na swobodną rozmowę z innymi zawodnikami oraz nie tłumi zewnętrznych dźwięków. Ten sposób słuchania ma dużą zaletę w postaci wydłużenia czasu pracy. Kiedy bowiem korzystam z jednej słuchawki, druga umieszczona w etui nie zużywa energii. Po ok. 5,5h (słuchawka nie wytrzymała nominalnego 6 h czasu pracy) zamieniam słuchawkę i mam kolejne 5,5h słuchania, podczas gdy rozładowana słuchawka ładuje się w etui. Pełne ładowanie trwa 2h. Tym sposobem mając w pełni naładowane słuchawki oraz etui mogę korzystać aktywnie z 6 cyklów x 5,5h, co daje teoretycznie w przybliżeniu ok. 33h pracy. Teoretycznie, bo ze względu na bardzo krótki czas testowania nie zdążyłem tego zweryfikować. To wystarczy prawie na wszystkie zawody, w których uczestniczę! Już niedługo zabieram je ze sobą na prawdziwy i kilkunastogodzinny test tzn. na Lavaredo Ultra Trail 120 km.

Plusy słuchawek Philips TAA7306

  • lekkie i dobrze leżące w uchu,
  • wodoodporne,
  • czyszczenie antybakteryjne UV!
  • duża możliwość indywidualnego dopasowania do ucha,
  • możliwość dostosowania trybu muzyki z poziomu apki na telefonie,
  • obsługa głosowa Google Asystenta i Siri.

Minusy słuchawek Philips TAA7306

  • zbyt „nudne” kolory uchwytów,
  • bardzo czułe na dotyk – czasami przypadkowe ruchy powodowały wywołanie jakiejś akcji/funkcji,
  • wysoka cena.

Specyfikacja techniczna

  • Impedancja: 16 Ohm
  • Średnica głośnika: 9,2 mm
  • Czułość: 105 dB (1 kHz)
  • Zakres częstotliwości: 20–20 000 Hz
  • Maksymalna moc wejściowa: 5 mW
  • System akustyczny: Otwarty
  • Typ przetwornika: Dynamiczny
  • Tryb Awareness: Tak

Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.

Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami. 

Tags :

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *