14 listopada 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 4741 Views

GOLDEN TRAIL WORLD SERIES – zapowiedź edycji 2020. Finał w Argentynie!

Dopiero co zakończyła się druga odsłona cyklu Golden Trail World Series – biegowej Ligi Mistrzów wśród biegaczy górskich, a już mamy zapowiedź przyszłorocznej edycji. To będzie wyjątkowe wydarzenie. Prestiż, sława, ale i naprawdę spore pieniądze czekają na najlepszych zawodników na świecie. Zmiany regulaminowe, zmiany zasad naliczania punktów, rygorystyczne badania antydopingowe, a miejsce Wielkiego Finału w Patagonii.


W 2019 roku najlepsi na świecie biegacze górscy na dystansach około maratońskich zebrali się, aby ścigać się w sześciu najbardziej prestiżowych biegach górskich na świecie w ramach Golden Trail World Series. 10 najlepszych mężczyzn i kobiet z najlepszymi wynikami w cyklu (do klasyfikacji liczone były trzy najlepsze występy danego zawodnika) zdobyło miejsca w Wielkim Finale, który odbył się w ramach Annapurna Marathon w Nepalu. Poziom finału był niezwykle wysoki, a zwycięzcy: Kilian Jornet i Judith Wyder przypieczętowali swoją dominacje w całym cyklu.


Miniona edycja to także wzrost i tak bardzo wysokiego już poziomu sportowego cyklu. Czternastu z dwudziestu najlepszych biegaczy według rankingu ITRA (kategoria S) uczestniczyło w całej serii, w przypadku kobiet było to siedem zawodniczek. GTWS to również ogromna praca nad komunikacją medialną. Bezpośrednie transmisje z zawodów, zapowiedzi czy wreszcie produkcje siedmiu filmów podsumowujących poszczególne zawody, zostało udostępnionych w mediach społecznościowych i telewizjach na całym świecie. W 2020 roku Golden Trail World Series nabierze jeszcze większego impetu. Zawodnicy będą rywalizowali w sześciu kultowych już zawodach:

 • Zegama – Aizkorri (Hiszpania) – 42,195m/+2736.
 • Mont Blanc Marathon (Francja) – 42km/+2780.
 • Dolomyths Run Skyrace (Włochy) – 22km/+1700.
 • Sierre-Zinal (Szwajcaria) – 31 km/+2200.
 • Pikes Peak Marathon (USA) – 42 km/+2382.
 • Ring of Steall Skyrace (Szkocja) – 29 km/+2382

Sześć bardzo różnorodnych wyścigów daje duże możliwości zawodnikom, nawet tym najmłodszym, wchodzącym dopiero w świat biegów górskich. Młode talenty, których przecież nie brakuje z pewnością będą się koncentrować na najkrótszych wyścigach w Szkocji, we Włoszech i w Szwajcarii. Wielki Finał odbędzie się w ramach K42 w Villa Angostura (Patagonia) w Argentynie. Przyszłoroczna edycja prawdopodobnie przyciągnie jeszcze więcej biegaczy z elity. Z pewnością swoich sił będą chcieli próbować biegacze nie kojarzeni do tej pory tylko z górami. Nowe zasady i nagrody pieniężne z pewnością będą dużym magnesem.

Najważniejsze zmiany w edycji 2020

 • nagrody pieniężne w ogólnym rankingu wzrosną z 5000 € do 10 000 € dla pierwszej piątki zawodników po finale, miejsca od 6. do 10. nadal otrzymają 5000 €.
 • punkty z finałowego wyścigu w Argentynie, będą podwojone, a więc ostatni wyścig będzie mógł wywrócić tabelę do góry nogami.
 • do wyścigu finałowego zakwalifikuje się 11 najlepszych, a nie jak do tej pory 10 najlepszych zawodników i zawodniczek. Jedenasty zawodnik biegu w Patagonii nie otrzyma więc żadnej gratyfikacji finansowej.
 • nagrody pieniężne dla każdego wyścigu w cyklu wynoszą minimum 1000 € dla pierwszej piątki, i minimum 500 € dla pozycji od 6. do 10.
 • bardziej rygorystyczne kontrola antydopingowe

Wszystkie te modyfikacje mają na celu podniesienie poziomu rywalizacji w cyklu, a przede wszystkim mają zwiększyć emocje w finale, gdzie wszystko będzie jeszcze możliwe. Kolejna edycja GTWS zapowiada się bardzo emocjonująco. Mamy nadzieję, że w rywalizacji o czołowe lokaty będzie walczył Bartłomiej Przedwojewski, a byłoby kapitalnie zobaczyć w walce o wyjazd do Argentyny kolejnych naszych reprezentantów.

Spore zmiany czekają również cykle narodowe. Golden Trail National Series bo o nich mowa, również zostały zmodyfikowane o nowe biegi, a rywalizacja będzie się toczyć przy zmienionym regulaminie. Dla nas najważniejszą informacją jest ta, że do czesko-słowackiej GTNS dołączy po raz pierwszy polska impreza. Szczegóły zostaną zaprezentowane wkrótce.

Tekst: Przemysław Ząbecki/materiały organizatora

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *