23 lutego 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 3981 Views

Hiszpan Pau Capell po raz trzeci wygrywa Transgrancanaria 128 km!

Zwycięzcą dystansu głównego 128 km podczas tegorocznej 20. edycji Transgrancanaria został Pau Capell, który przybiegł na metę z czasem 12:42:40. To już trzecie zwycięstwo Hiszpana na tym dystansie!

Transgrancanaria 128 od ubiegłego roku – po czterech latach lokalizacji startu w Agaete – powróciła do Las Palmas de Gran Canaria. Miejscem startu była plaża Las Canteras. Bieg wystartował 22 lutego 2018 r. o godzinie 23.00 (czasu lokalnego), a limit czasu na pokonanie trasy wynosi 30 godzin.

Transgrancanaria 128 km / fot. materiały organizatora

Punkty za ukończenie: 5 pkt do UTMB. TransGC 128 to bieg, który wchodzi w skład WAA Spain Ultra Cup oraz Ultra-Trail World Tour w kategorii Bonus Series, a to oznacza, że za jego ukończenie (podobnie jak za ukończenie UTMB) biegacze otrzymują najwięcej punktów w rankingu UTWT. Na linii startu 925 zawodników, w tym 31 Polaków.

Zwycięzcą tegorocznej edycji TransGC 128 km (trasy dłuższej o 3 km niż ubiegłoroczna) z łącznymi przewyższeniami +7500 m+ w ramach Transgrancanaria 2019 został Hiszpan Pau Capell, który w tym roku dołączył do Buff Pro Team. Dystans 128 km pokonał w czasie 12:42:40. To trzecie zwycięstwo Hiszpana na tym dystansie. W 2018 roku zajął pierwsze miejsce z czasem 12:42:08. W 2017 roku pokonał 125 km w czasie 13:21:03. Warto wspomnieć, że Pau Capell zajął pierwsze miejsce w rankingu Ultra Trail World Tour 2018.

Przez pierwszych kilkanaście kilometrów Pau Capell biegł razem z Amerykaninem Haydenem Hawksem. Po pierwszym punkcie kontrolnym Pau wyszedł jednak na prowadzenie, które utrzymywał już do końca biegu. W tym czasie Hayden Hawks, który podczas  biegu nie czuł się zbyt dobrze, przesunął się na trzecią pozycję, a na 110 km na pozycję czwartą, a ostatecznie zszedł z trasy.

Na pozycji drugiej biegł – Pablo Villa i jako drugi – z czasem 13:31:37 – dobiegł na metę.

Na pozycji trzeciej – po tym jak Amerykanin spadł na miejsce czwarte, a ostatecznie zszedł z trasy  –  biegł Cristofer Clemente Mora, który w ubiegłym roku  (z czasem 13:22:48) zameldował się na mecie Transgrancanaria 125 jako trzeci. Jako trzeci – z czasem 13:42:54pojawił się na mecie również podczas tegorocznej edycji Transgrancanaria.