14 marca 2019 By RUNSTYLE, Slider, WYDARZENIA With 1228 Views

ITRA i program Elite QUARTZ

ITRA (International Trailrunning Association) zaprezentowała 71 sportowców, którzy przystąpili do programu Elite QUARTZ.

Po raz pierwszy w historii – dzięki zapisaniu się do wyjątkowego programu monitorowania zdrowia – zaistniała możliwość aktywnego uczestnictwa sportowców w sporcie wolnym od dopingu. W tym roku w programie Elite QUARTZ weźmie udział 71 sportowców, w tym dwóch zawodników z Polski – Bartłomiej Przedwojewski oraz Marcin Świerc.

Program QUARTZ to wyjątkowa i innowacyjna usługa monitorowania zdrowia, która przyczynia się do uprawiania sportu bez dopingu, chroniąc jednocześnie zdrowie biegaczy. Początkowo program przeznaczony był wyłącznie dla elity biegaczy. Dzisiaj może z niego korzystać cała trailruningowa społeczność. Na podstawie indeksu ITRA (ITRA Performance Index) program QUARTZ Elite jest oferowany bezpłatnie dla pierwszej Top dziesiątki zawodników, odpowiednio w rankingach mężczyzn i kobiet, a także w pierwszej Top trójce w każdej kategorii, również w przypadku sportowców, którzy wracają z zawieszenia po pozytywnym wyniku testu przeprowadzonego na imprezie biegowej. Jeśli zawodnik jest klasyfikowany w więcej niż jednej kategorii, wybór przechodzi na następnego zawodnika. Zawodnicy spoza elity mogą przystąpić do programu opłacając roczną składkę  na rzecz organizacji non-profit Ultra Sports Science. Dużą część tej składki wykorzystywana jest na finansowanie programu QUARTZ, pozostałe fundusze wspierają badania medyczne.

Kontrola medyczna QUARTZ odbywa się zdalnie za pośrednictwem platformy internetowej o nazwie SHOL (Sports and Health Online). W przypadku biegaczy, którzy są członkami ITRA, platforma ta jest dostępna z poziomu osobistego konta ITRA oraz w zakładce „Moje zdrowie”. Udział w programie to konieczność regularnego uzupełniania danych zdrowotnych na platformie, w tym m.in. informacji dotyczących przyjmowanych leków i suplementów diety, przeprowadzonych zabiegów, kontroli dopingowej. Dane zdrowotne traktowane są oczywiście poufnie, a jedynymi grupami, które mają do nich dostęp są lekarze Komisji Zdrowia ITRA.

Poniżej 71 biegaczy, którzy przyjęli zaproszenie do programu.

Program ITRA QUARTZ – podzielony na 3 podprogramy QUARTZ Elite, QUARTZ Event i QUARTZ Regular  – jest prowadzony przez stowarzyszenie Athletes For Transparency i Ultra Sports. Program pozwala wszystkim przyczynić się do uprawiania sportu bez dopingu, przy jednoczesnym zachowaniu zdrowia biegaczy.

/na podstawie informacji prasowej/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *