18 marca 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 3000 Views

Ohrid Trail 2019. Macedonia

Piękne góry Galiczica, które wznoszą się wokół najgłębszego macedońskiego jeziora będą terenem, gdzie 25 maja 2019 roku odbędzie się pierwsza edycja Ohrid Trail. Na biegaczy czekają dwa dystans: ok. 60 km i 35 km.  Portal www.runandtravel.pl jest polskim partnerem mediowym Ohrid Trail.

Jezioro Ochrydzkie ma 30 km szerokości i 288 m głębokości. Jest jednym z najgłębszych i najstarszych jezior, które zachowało unikalny ekosystem z ponad 200 gatunkami endemicznymi. Nad jeziorem tym położone jest miasto Ochryda, które jest jednym z najstarszych ośrodków chrześcijaństwa na Bałkanach, gdzie zachowało się wiele zabytków i dzięki temu bywa nazywane bałkańską Jerozolimą. Zarówno jezioro, jak i miasto od 1980 roku wpisane są na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nad jeziorem i miastem wznoszą się góry Galiczica z najwyższym szczytem Magaro, które dopełniają obraz tego urokliwego zakątka. Właśnie w takich okolicznościach przyrody odbędzie się pierwsza edycja imprezy Ohrid Trail, gdzie biegacze będą mogli wybrać dystans 60 km albo 35 km.

Ohrid Trail 60K

Trasa dłuższego dystansu startuje z X-wiecznego klasztoru św. Nauma. Początkowo prowadzi szlakiem wzdłuż granicy z Albanią aż do źródeł rzeki Crn Drim. Ta część jest w miarę płaska i łatwa. Potem zaczyna się górska, trudniejsza część wiodąca przez trzy najwyższe szczyty Parku Narodowego Galiczica. Ostatnie kilometry to zbieg do mety w mieście Ochrida.

Start: 25 maja 2019, godz 8:00, Klasztor św. Nauma
Meta: Ochryda
Dystans: 59,5 km / Punkty ITRA: 3
Przewyższenie: 3140 m+
Limit czasu: 15:30 h
Punkty odżywcze: 4
Opłata startowa: 40€
Link do zapisów: TU

Ohrid Trail 35K

Start: 25 maja 2019, godz 10:00, Camping Eleshec nad Jeziorem Ochrydzkim
Dystans: 35 km / Punkty ITRA: 2
Przewyższenie: 1470 m+
Limit czasu: 9 h
Punkty odżywcze: 2
Opłata startowa: 25€
Link do zapisów: TU

Wyposażenie obowiązkowe: telefon, folia NRC, gwizdek, czołówka (60km obowiązkowa, 35 km zalecana), kurtka przeciwdeszczowa z kapturem, pojemnik na wodę, kubek, zapas żeli i batonów, apteczka. Wyposażenie zalecane: wiatrówka, bluza z długim rękawem, spodnie, ciepła czapka, chusta, rękawiczki, krem z filtrem, okulary słoneczne, kijki.

Jak dojechać do Ochrydy?

  • samochodem – drogą E-65
  • autobusem – ze Skopje kursuje wiele autobusów, przejazd trwa ok. 3,5 godz. i kosztuje równowartość ok. 10 €. Do Ochrydy kursuje też międzynarodowy przewoźnik Eurobus (z Austrii, Niemiec czy Słowenii).
  • samolotem – na lotnisko położone 7 km od miasta lata Wizz Air (2 razy w tygodniu) z Londynu i Bazylei. Są też inne połączenia lotnicze z Amsterdamem, Belgradem, Brukselą i Zurychem.

Zapraszamy na stronę Ohrid Trail

 

Portal www.runandtravel.pl jest polskim partnerem mediowym Ohrid Trail.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *