16-18 września 2022 r. odbędzie się w Słowenii kolejna edycja Julian Alps Trail Run by UTMB. Jeśli planujesz start w Sky Race 30 km, przeczytaj, co o biegu pisze Dominika Cyrbus, która biegła w 2021 r.
14.06.2022 r.
- Trasa biegu Sky Race 30 km zaczyna się na Planinie pod Golico i prawie od razu musisz wspiąć się 800 metrów w pionie – na szczyt Golicy. Potem możesz odpocząć i cieszyć się jednym z najpiękniejszych widoków w Słowenii. Kolejny etap prowadzi od Golicy przez Hruški vrh aż do Dovškiej Baby. Potem czeka Cię zejście ponad 1000 metrów i dotrzesz do kolejnego punktu odżywczego w Dovje. Kolejny etap to kilka kilometrów wzdłuż rzeki Sawy, a następnie wspinasz się znowu (Srednji vrh) i znowu czekają Cię piękne widoki: tym razem na górę Špik i kilka innych szczytów Alp Julijskich. Następnie czeka Cię kolejny zbieg (z Srednji vrh) i biegniesz prosto do mety w Kranjskiej Gorze.
- Dystans: 34,1 km
- Przewyższenie: 1650 m+
- Start: 17 września 2022 r. / pierwsza grupa o 9:00, druga grupa o 10.30 / Planina pod Golico
- Limit czasu: 8 h
- Punkty odżywcze: 3
- ITRA: 2
- UTMB RUNNING STONES: 2
- Opłata startowa: od 45 Euro do 60 Euro w zależności od daty. 15% zniżki przy zapisach od 5 osób.
- Link do zapisów: TU
Planujesz w 2022 roku start w Julian Alps Trail Run by UTMB? Zajrzyj do prezentacji wszystkich dystansów. W ramach imprezy, która odbędzie się 16-18 września, biegacze mają do wyboru sześć dystansów od 10 do 170 km.
Domnika Cyrbus o starcie w Sky Race Julian Alps Trail Run 2021
Co było dla mnie na trasie było największym wyzwaniem? Największym wyzwaniem było pogodzenie się z informacją o zmianie trasy przez organizatorów. Biegłam wariant Sky Race ok. 33 km i jego modyfikacja zakładała przerzucenie części trasy na płaską drogę asfaltową na około 17 kilometrze, która ciągnęła się aż do kilometra 27. W związku z tym, większość przewyższenia robiliśmy na pierwszych 15 kilometrach i to było dla mnie grubym wyzwaniem. Zmiany te wynikały z tego, że w rejonie tym część szlaków pieszych przecinają posiadłości prywatne, dlatego organizatorzy mieli problem z utrzymaniem pierwotnej wersji zawodów, która widocznie przebiegała przez lub tuż obok działek mieszkalnych.
Trasa w tym roku jest taka sama, więc należy przygotować się przede wszystkim psychicznie, że jej spora część biegnie asfaltem – ale może są i tacy, którzy znajdą w tym plusy.
Na co trzeba być przygotowanym? Strome i techniczne zbiegi – bez kijków ani rusz. Polecam też wcześniej potrenować sobie takie zbieganie z kijami np. w Tatrach czy Beskidzie Wyspowym z kamienistym podłożem tak, żeby nauczyć się w miarę płynnych podporów na nierównym podłożu, dzięki czemu odciążamy kolana i kręgosłup. Natomiast na drugiej, płaskiej części zawodów polecam znaleźć sobie towarzyszy wśród innych biegaczy z podobnym tempem albo włączyć ulubioną muzę – czas zleci szybciej!
Biegłam w Hokach Speedgoat 4 i sprawdziły się idealnie. Podeszwa super trzyma na stromych zbiegach, a dzięki jej grubości i fajnej amortyzacji część na asfalcie była znośna (powiedzmy ;))
Trasa zawodów jest na maxa malownicza. Alpy Julijskie to niesamowicie widokowe i zróżnicowane góry – w jednych częściach przebiegamy przez surowe i kamieniste ich partie, a w innych przez soczysto zielone dolinki. Dlatego mimo pewnych minusów serdecznie polecam wziąć w tych zawodach udział, nudy nie ma i mega przygoda gwarantowana!
- Planujesz start w Speed Trail 15 km Julian Alps Trail Run by UTMB? Przeczytaj!
- Planujesz start na dystansie 170 km Julian Alps Trail Run by UTMB? Przeczytaj!
Jeśli publikowane na naszej stronie treści uważasz za wartościowe, możesz zostać naszym Patronem i dobrowolną wpłatą wspierać finansowo rozwój www.runandtravel.pl i naszą codzienną pracę.
Wejdź na nasz profil (kliknij baner poniżej) i zapoznaj się z zasadami.