15 sierpnia 2018 By RUNSTYLE, Slider, WYDARZENIA With 1299 Views

Podbieg na Wielką Krokiew. Red Bull 400 po raz pierwszy w Polsce.

18 sierpnia 2018 roku na Wielkiej Krokwi w Zakopanem odbędą się zawody Red Bull 400. Polska po raz pierwszy zagości w kalendarzu międzynarodowej serii, gdzie biegacze rywalizują w 400-metrowym sprincie od podnóża, na szczyt skoczni narciarskiej. Jedną ze startujących będzie biegaczka górska Dominika Wiśniewska-Ulfik.

Red Bull 400 – bieg na skocznię narciarską, który rozpoczyna się u jej podnóża, a kończy na szczycie – rozgrywany jest w 17 miejscach na 3 kontynentach. Stawką jest zwycięstwo i awans na Mistrzostwa Świata. W ramach zawodów można wybrać jedną z dwóch konkurencji – start indywidualnie (na pełnym dystansie 400 m) lub sztafetę (4 x 100 m). W każdym z biegów eliminacyjnych startuje po 50 zawodników (kobiety i mężczyźni osobno). Najlepsi oraz tzw. lucky looserzy, awansują do finałów. W każdym finale liczba startujących będzie taka sama jak w eliminacjach. Różnice będą dwie. W decydującej fazie pobiegną najszybsi i wszyscy będą już mieli w nogach poprzedni bieg. W przypadku sztafet nie będzie eliminacji. Od razu odbędą się biegi finałowe, a zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie czasów. Na trasie, w najbardziej stromych sekcjach, mogą zostać rozłożone siatki z lin, które mają ułatwić wspinaczkę.

Limit czasu, w jakim należy pokonać trasę Red Bull 400 na Wielkiej Krokwi, wynosi 15 minut. Aktualne, globalne rekordy padły w Bischofshofen w Austrii w 2017 roku. Austriaczka Andrea Mayr i Niemiec Toni Palzer pokonali 400 metrowy sprint pod górę w 3 min 47,90s i 3m 08,90s.

W tym roku zawody zostały już rozegrane w Finlandii (Lathi), USA (Copper Peak), Japonii (Sapporo), Kazachstanie (Almaty), Rosji (Chaykovskiy), Norwegii (Trondheim), Włoszech (Val di Fiemme), Kanadzie (Whistler Mountain), Francji (Courchevel), Niemcy (Titisee-Neustadt), Słowacja (Strbskie Pleso).  Przed nami: 18 sierpnia – Zakopane (Wielka Krokiew), 25 sierpnia – Austria (Bischofshofen, World Championschips), 15 września – Słowenia (Planica), 15 września – USA (Park City UT), 13 października – Rosja (Sochi), 20 października – Szwajcaria (Einsiedeln).

Po raz drugi Mistrzostwa Świata zostaną rozegrane 25 sierpnia 2018 r. w Austrii (Bischofshofen).

Red Bull 400 / Strybskie Pleso / fot. Daniel Vojtech

Red Bull 400 / Strybskie Pleso / fot. Daniel Vojtech

Red Bull 400 / Norwegia / fot. Mats Grimsaeth

Red Bull 400 / Francja / fot. Alexis Berg

Red Bull 400 / Niemcy / fot. Flo Hagena

Red Bull 400 / Włochy / fot. Olaf Pignataro

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *