28 października 2020 By GÓRY & ULTRA, Slider With 565 Views

Startuje Golden Trail Championship! Bartłomiej Przedwojewski wśród faworytów.

28 października 2020 roku 3-kilometrowym prologiem rozpocznie się prestiżowy finał Golden Trail Series. Golden Trail Championship, w którym weźmie udział trójka Polaków – Miśka Witkowska, Bartłomiej Przedwojewski, Marcin Rzeszótko – odbędzie się w dniach 29 października – 1 listopada na wyspach Faial i Pico na Azorach.

—————————————————————-
28.10.2020 r.

Golden Trail Championship – finał Golden Trail Series – rozpocznie się 28 października 2020 roku, punktualnie o 15.30 czasu polskiego. Miejscem tegorocznych rozgrywek są wyspy Faial i Pico na Azorach, a miejscowym organizatorem – Azores Trail Run.

Na 28 października zaplanowano prolog imprezy. Będzie to rywalizacja na dystansie 3 km (ok. 200 m+), która zadecyduje o rozstawieniu podczas czwartkowego startu I etapu. Na biegaczy czeka 4 dni zmagań, na łącznym dystansie 113 km/+6100 metrów.

  • ETAP 1 – 26 km / 1069 m+ / 1098 m-
  • ETAP 2 – 32 km / 1343 m+ / 1310 m-
  • ETAP 3 – 32 km / 2363 m+ /1137 m-
  • ETAP 4 – 36 km / 1453 m+/ 1518 m-

Pod koniec czterodniowych zawodów zostanie ustalony ranking ogólny, a Mistrzami Golden Trail będą mężczyźni i kobiety z najniższym łącznym czasem na wszystkich etapach.

—————————————————————-

Kto wystartuje?

Marcin Rzeszótko, Martyna Kantor, Bartek Przedwojewski / fot. fan page Buff Team Poland

Na starcie nie zabraknie biegowej elity, w tym oczywiście polskich zawodników. Złoty Bilet – o który walczono w tym roku podczas Golden Mountains Trail w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich – otrzymali Martyna Kantor oraz Marcin Rzeszótko, reprezentujący Buff Team Poland. Niestety, Martyna z powodu kontuzji pleców nie pojawi się na Azorach. Bezpośrednio złotą przepustkę otrzymał również Bartek Przedwojewski, zawodnik Salomon Suunto Team i to on jest typowany jako jeden z faworytów imprezy.  Na Azorach wystartuje również Mirosława „Miśka” Witkowska.

Wśród kobiet wystartują m.in.: Maude Mathys (Salomon) – rekordzistka Sierre-Zinal i Pikes Peak; Ruth Croft (Scott) – 1.miejsce w 2019 Mont-Blanc Marathon i GTWS 2018 Champion, Elisa Desco (Compressport-Scarpa) – 2. miejsce w Zegama w 2019 roku, Holly Page (Adidas Terrex) – 2. miejsce w Ring of Steall 2019, Średnia punktów ITRA dla 10 najlepszych kobiet w kategorii S wynosi 765. Głównymi nieobecnymi będą m.in. Judith Wyder, która niedawno urodziła dziecko, Amandine Ferrato, która zrezygnowała ze startów oraz Silvia Rampazzo i Yngvild Kaspersen z powodów osobistych.

Wśród kobiet najwięcej pkt ITRA ma pierwsza z wymienionych –  Maude Mathys, Szwajcarka z teamu Salomona, która na koncie ma 804 pkt.

Po każdym dziennym etapie liderzy poszczególnych sekcji (podbieg, zbieg, sprint, klasyfikacja generalna) otrzymają specjalny kolorowy numer startowy:  General Leader – żółty numer startowy | Uphill Leader – czerwony numer startowy | Downhill Leader – niebieski numer startowy | Sprint Leader – zielony numer startowy.

W skład męskiej drużyny wchodzą m.in.: David Magnini (Salomon), wicemistrz GTWS 2019 , Stian Angermund (Salomon), zwycięzca GTWS 2018 i zdobywca 3. miejsca w klasyfikacji generalnej w ubiegłym roku, Francesco Puppi (Nike), który jako ostatni zdobył Złoty Bilet na jednym z włoskich złotych segmentów, Rémi Bonnet (Salomon), Max King (Salomon), zwycięzca złotego segmentu na PNW w USA, także Nicolas Martin (Hoka One One), Ludovic Pommeret (Hola One One), Juan Carlos Carera (Buff), Pascal Egli (Dynafit). W ostatniej chwili swój udział potwierdził Jim Walmsley. Wśród wielkich nieobecnych znaleźli się m.in. Kilian Jornet czy też Marc Lauenstein, który nie może sobie pozwolić na żadne ryzyko ze względu na wykonywany zawód lekarza.

Wśród mężczyzn najwięcej pkt ITRA ma zawodnik, który jako ostatni potwierdził swój udział. Jest nim Jim Walmsley (Hoka One One) z USA z 924 pkt ITRA. Bartek Przedwojewski ma 902 pkt.

—————————————————————-

Golden Trail Championship w czasach Covid-19

fot. Jordi Saragossa

Głównym sponsorem imprezy jest marka Salomon. Od kilku miesięcy wspólnie z ekipą Azores Trail Run przedstawiciele marki pracowali nad tym, aby doprowadzić do finalizacji imprezy. Zastosowano wszystkie rygorystyczne środki sanitarne, wdrożono specjalne procedury podczas zawodów, zakwaterowania, spożywania posiłków czy nawet spędzania wolnego czasu. Zawodnicy przybywający na wyspy muszą między innymi poddać się testom na Covid-19 jeszcze w swoim kraju, a następnie powtórzyć testy już na miejscu.

—————————————————————-

Golden Trail Series

fot. Jordie Saragossa

Golden Trail Series to swego rodzaju biegowa Liga Mistrzów, która została stworzona przez markę Salomon i jest przez nią wspierana. Każdy z pięciu biegów – Zegama-Aizkorii, Mont Blanc Marathon, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon, Ring of Steall Skyrace i finałowy Otter Trail – wybrany został do serii ze względu na piękną scenerię, w której jest rozgrywany, skalę trudności, historię oraz atmosferę, którą tworzą nie tylko biegacze, ale i kibice.

O biegach w ramach Grab Trail Series mówi się, że:

  • Zegama Aizkorii – ma najlepszych fanów
  • Mont Blanc Marathon – organizowany jest w najpiękniejszej scenerii
  • Sierre-Zinal – jest najszybszym biegiem z serii
  • Pikes Pik – „najwyższym”
  • Ring of Steall – najbardziej technicznym

Każdą edycję imprezy kończy bieg finałowy. Na rok 2020 planowano finał w Argentynie. Niestety z powodu pandemii lokalizacji została zmieniona.

Golden Trail World Series to najbardziej prestiżowy cykl zawodów w biegach górskich na świecie, w którym rywalizują najlepsi biegacze. Pomysł marki Salomon został na tyle pozytywnie odebrany zarówno przez środowisko, jak i samych biegaczy, że w drugiej edycji imprezy zaczęły powstawać edycje narodowe ligi (Golden Trail National Series), których zwycięzcy automatycznie kwalifikowali się do startu w elicie w kolejnym roku. Finały zawodów odbywały się między innymi w RPA czy Himalajach. W 2020 roku za sprawą Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich do rywalizacji dołączyła Polska.

Opracowanie: Monika Bartnik

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *