13 sierpnia 2014 By GÓRY & ULTRA, Slider With 2881 Views

The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc coraz bliżej.

Dla zawodników biorących udział w jednym z najsłynniejszych biegów górskich na świecie zaczął się okres ostatnich przygotowań i odliczania do startu. 29 sierpnia wyruszą na 168-kilometrową trasę, której przebiegnięcie będzie prawdziwym testem wytrzymałości i charakteru.

Pokonanie trasy legendarnego The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc to marzenie niemalże każdego biegacza górskiego. 168 kilometrów, suma przewyższeń wynosząca 9600 metrów i kapryśna pogoda w rejonie najwyższych europejskich szczytów, to wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych zawodników.

Wśród 2300 zawodników, którzy staną na starcie 12. edycji The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc nie zabraknie również biegaczy i biegaczek z Polski. Z roku na rok jest ich coraz więcej, a dla wielu będzie to już kolejne spotkanie z trasą UTMB.

Witold Pawłowski

Witold Pawłowski (fot. The North Face/Alo Belluscio)

– Do Chamonix jeżdżę już od kilkunastu lat. Kiedyś częściej na wspinanie, ostatnio właśnie, by wziąć udział w jednym z biegów UTMB. Tegoroczny start będzie moim piątym. 29 sierpnia o godzinie 17.30 stawię się na starcie w Chamonix, z nadzieją iż wrócę w to samo miejsce o własnych siłach. Po wszystkim mam nadzieję spotkać się ze znajomymi biorącymi udział w zawodach przy dobrej kawce i creme brulee, który tam smakuje najlepiej. Pogoda pod koniec sierpnia zwykle jest kapryśna. Do tej pory miałem przyjemność doświadczać deszczu, chłodu, a nawet śniegu, w związku z czym również trasa była skrócona ze względu na konieczność zapewnienia bezpieczeństwa zawodnikom. Trzymam kciuki za to, że uda się zaliczyć legendarną trasę w klasycznej wersji – mówi Witold Pawłowski, który na swoim koncie ma ukończenie 100-kilometrowej trasy CCC (jeden z czterech biegów rozgrywanych w ramach The North Face Ultra Trail du Mont Blanc) oraz UTMB w wersji skróconej do ok. 100 kilometrów.

W UTMB wystartuje również Magdalena Ostrowska-Dołęgowska, jedna z najbardziej doświadczonych polskich zawodniczek. Jak mówi, dystans będzie dla niej wyzwaniem, ale czuje się dobrze przygotowana i jeżeli wszystko ułoży się po jej myśli liczy na dobry wynik. – UTMB będzie moim najdłuższym wyścigiem biegowym do tej pory. Nie mam pojęcia, czego się po sobie spodziewać choć jestem doświadczoną, zaprawioną w boju zawodniczką. W marcu tego roku dotarłam do mety The North Face Transgracanaria na bardzo dobrym, 7. miejscu. To było tylko i aż 125 km. Poradziłam sobie lepiej niż myślałam. Mam nadzieję, że będzie tak i tym razem. 19 lipca wygraliśmy z mężem trudne zawody w Rumunii, to dobry zwiastun. Ale 168 km po Alpach rządzi się swoimi prawami. Najważniejsze, że w tym roku mam już sporo godzin wybieganych w górach, a to najlepszy sposób przygotowania dla człowieka z nizin. Jadę na UTMB żeby powalczyć z dystansem i wierzę, że jeśli tylko skończę te zawody to wynik będzie dobry. Przyznaję, że jestem przejęta. To będzie wielkie wyzwanie.

Już 29 sierpnia ponad 7 000 zawodników z całego świata weźmie udział w największym świecie biegów górskich na świecie. Ponad 2 000 z nich stanie na starcie koronnego, 168-kilometrowego UTMB, inni zmierzą się z trasami od 53 przez 100, 120 aż do 306 kilometrów biegu drużynowego.

Relację z The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc będzie można oglądać na żywo na stronie: www.ultratrailmb.com, natomiast pełna relacja foto i video dostępna będzie pod adresem: www.thenorthface.eu.

Zdjęcia wykorzystane w materiale: The North Face/Alo Belluscio

Tags : , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *