19 listopada 2018 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1634 Views

Udane zakończenie sezonu Magdaleny Łączak i Pawła Dybka.

W miniony weekend Magdalena Łączak i Paweł Dybek rywalizowali na trasie ultramaratonu Haria Extreme Lanzarote (94 km/+3050) na Wyspach Kanaryjskich. Magda zajęła 2. miejsce, ustępując jedynie faworytce gospodarzy – Gemmie Arenas. Paweł był siódmy, choć jeszcze kilkanaście kilometrów przed metą zajmował trzecią pozycję. Niestety na ostatnich kilometrach pokonały go skurcze.

19.11.2018 r.

Start w ultramaratonie Haria Extreme Lanzarote na dystansie 94 km/+3050 m+ był ostatnim startem zawodników Salomon Suunto Team w tym sezonie. Sezonie bardzo długim, męczącym, ale też niezwykle udanym. Przed startem, nasza eksportowa para, jak zawsze zapowiadała walkę o najwyższe lokaty. Co więcej, stawką zawodów nie była tylko wygrana w biegu, ale także Puchar Hiszpanii w biegach ultra.

Paweł Dybek /Salomon Suunto Team

Wiadomo było, że największa rywalka Magdy – Gemma Arenas – jest bardzo dobrze przygotowana i od początku będzie chciała wypracować nad Magdą przewagę, tak, aby spokojnie kontrolować bieg w drugiej, bardziej górskiej części dystansu. Tak też się stało. Hiszpanka ruszyła bardzo mocno, wypracowując sobie w pierwszej części dystansu około 20 minutowe prowadzenie. Pomimo zmiany profilu trasy na bardziej techniczny, w miarę upływu kilometrów, Arenas zdołała obronić swoją przewagę i wpadła na metę wygrywając bezapelacyjnie i zajmując jednocześnie czwartą lokatę w klasyfikacji Open. Magda ostatecznie straciła do Hiszpanki niewiele ponad 30 minut.

Magdalena Łączak / Salomon Suunto Team

Bardzo dobrze zaprezentował się Paweł Dybek, który od samego początku świetnie wszedł w bieg. Od startu biegł bardzo rozważnie, będąc w czołowej grupie, a w miarę upływu dystansu utrzymywał swoje wysokie tempo, przesuwając się w klasyfikacji generalnej. Kiedy na ostatnim punkcie pomiarowym zameldował się na trzeciej pozycji z niewielką stratą do wicelidera, wydawało się, że szanse na podium są naprawdę duże. Niestety, kłopoty ze skurczami w ostatniej fazie biegu spowodowały kilka przymusowych zatrzymań, co przełożyło się na spadek o kilka lokat i ostatecznie siódme miejsce w klasyfikacji.

Magdalena Łączak / Salomon Suunto Team

A tak podsumowali swój występ sami zawodnicy:

Wystartowaliśmy bez śniadania eksperymentalnie i to był eksperyment, który się udał. Plan był taki, że oboje musimy ruszyć spokojnie, ale każde w „swoim spokojnym tempie”. Właściwie całe zawody biegło mi się dobrze, bez żadnych wielkich wzlotów i upadków, może trochę zbyt spokojnie, ale bardzo się bałam tak długiego płaskiego odcinka. Nie miałam odwagi zaryzykować, bojąc się nieukończenia zawodów. Ostatecznie pierwsze 49 km Paweł przebiegł w równe 4 godziny, a ja w 4:17. Pogoda nam sprzyjała. Prognozowany deszcz Pawła ominął zupełnie, a mnie dopadł na ostatnim zbiegu na około 10 minut. W Polsce to byłby niezauważalny opad. Tutaj był sensacją i z jego powodu nie wszystkich zawodników wypuszczono na ostatni etap zawodów. Dziś na Lanzarote wyjątkowo zielono, a to za sprawą wcześniej wspominanego wczorajszego deszczu. Dzięki temu dzisiaj oglądaliśmy wyjątkowo soczystozieloną roślinność – nawet na zakończeniu była o tym mowa, bo na wszystkich zrobiło to duże wrażenie. To był dla nas bardzo dobry sezon i jego zakończenie też jest ok, chociaż u Pawła spory niedosyt pozostał. Kłamstwem byłoby udawanie, że nie odbiło się to wczoraj na jego humorze i samopoczuciu. Dziś już pogodzony z faktem, kmini co się stało, że problem wrócił z taką siłą. Ale, ale wracamy z drugim i siódmym miejscem! Punktowaliśmy w Spain Ultra Cup w trzech biegach Transgrancanaria, Ultra Sierra Nevada i Haria Extreme Lanzarote. Fajną sprawą była możliwość udziału w Pucharze. Na zakończenie Pucharu wręczać statuetki przyjechali organizatorzy wszystkich biegów.

Wyniki
Kobiety
1. Gemma Arenas Alcazar (ESP) – 9:32:24
2. Magdalena Łączak (POL) – 10:03:52
3. Leticia Bullido Ventura (ESP) – 11:09:54

Mężczyźni
1. José David Lutzardo Barroso (ESP) – 8:48:46
2. Mathew Hart (GB) – 9:27:01
3. Gilles Klipfel (FRA) – 9:31:13
7. Paweł Dybek (POL) – 9:44:32

PEŁNE WYNIKI >>> TU

Tekst: Przemysław Ząbecki
Foto: Patrycja Łączak / materiały organizatora

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *