19 stycznia 2016 By GÓRY & ULTRA, Slider With 7711 Views

Ultra Śledź Puszczy Knyszyńskiej. Co zwiedzać na trasie?

13 lutego odbędzie się pierwsza edycja Biegu Ultra Śledź Puszczy Knyszyńskiej. Na niecały miesiąc przed biegiem zabieramy was na wycieczkę po najciekawszych – zdaniem organizatorów – miejscach na trasie UltraŚledzia. Po Puszczy Knyszyńskiej oprowadza was Przemek Sajewski.

Góry Krzemienne

Rezerwat przyrody, charakteryzujący się dużym nagromadzeniem zalesionych wzgórz i pagórków, o naprawdę stromych zboczach, a wysokościach względnych często przekraczających 30 metrów, gdzie niektóre „szczyty” wyrastają ponad linię drzew. Część pasma nosi nazwę „Góry niedźwiedzie”, więc zaleca się szczególną uwagę, aby kogoś nie zbudzić 😉

Jezioro Komosa

W zasadzie jest to raczej staw, ale jezioro brzmi zdecydowanie poważniej. Tak naprawdę to oczywiście sztuczny zbiornik, który powstał pod koniec XIX na rzece Pilnicy. Rzeka ta stanowiła pod koniec XVIII wieku naturalną granicę między dobrami należącymi do klasztoru bazylianów w Supraślu a Hrabstwem Zabłudowskim Michała Radziwiłła, z tych Radziwiłłów. Droga leśna, którą będziecie biec tuż obok Komosy od setek lat nosi nazwę „drogi klasztornej”, ponieważ właśnie nią podróżowano z puszczańskich wsi do klasztoru w Supraślu.

Las Cieliczański

Las Cieliczański

Las Cieliczański

Kolejny rezerwat przyrody tym razem stanowi obszar chroniony z uwagi na cenne zbiorowisko leśne o charakterze naturalnym. Jest to teren podmokły, grądowy z rzadko występującym wiązem górskim. Jeżeli mróz dopisze – może być ślisko.

Królowy Most

Znany chociażby z serii filmów „U Pana Boga…”. Legenda mówi, że nazwa wzięła się stąd, iż w ciągu jednej nocy wybudowana tu most dla króla Zygmunta Augusta będącego w podróży do Wołkowyska. W miejscowości tej miały miejsce bitwy powstańcze w XIX wieku, tutaj krzyżują się też najbardziej znane szlaki turystyczne Puszczy Knyszyńskiej jak Szlak Wzgórz Świętojańskich czy Trakt Napoleoński.

Wzgórza Świętojańskie

Nazywane potocznie podlaskimi Bieszczadami. Pasmo wzgórz morenowych najwyższych na terenie Puszczy Knyszyńskiej o wysokości względnej dochodzącej do 80 metrów przy nachyleniu zboczy do 30 stopni. Najwyższe wzniesienia to Góra Kopna 211 m n.p.m. (nie mylić z Kopną Górą ), Góra Św. Jana 209 m n.p.m. i Góra Św. Anny 202 m n.p.m. Na szczycie tej pierwszej znajduje się wieża widokowa, z której roztacza się widok, aż po Białoruś i prawie cały obszar Puszczy Knyszyńskiej. Tuż obok trasy biegu znajduje się kamień pamiątkowy oraz krzyż, postawione ku pamięci w miejscu przypuszczalnej kaźni powstańców styczniowych.
W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na wysokie, smukłe sosny, których nazwa „masztowe” wzięła się stąd, iż w zamierzchłych czasach wykorzystywane były do budowy właśnie masztów okrętowych.
Jeśli chodzi o faunę to w okolicach wzgórz spotkać można jelenie, żubry, rysie, wilki, łosie, borsuki oraz wiele gatunków ptaków włączając w to chociażby orlika krzykliwego.
Puszcza Knyszyńska jest lasem o charakterze tajgowym, który skutecznie maskuje rzeźbę terenu, stąd patrząc z daleka ma się wrażenie jakby na wzgórzach rósł on na swoistych “tarasach”.

Trakt Napoleoński

Jest to szlak konno-rowerowy przecinający puszczę, aż do granicy z Białorusią. Nawiązuje on do poprowadzonej w 1812 roku na tych terenach – w części rzeczywiście pokrywa się z nią – drogi, którą ciągnęły niektóre pułki Wielkiej Armii Napoleona w kierunku Wołkowyska, a następnie Moskwy.
O tych wydarzeniach przypominają też niektóre nazwy jak np. “Rozkopanka” w miejscu, gdzie napoleońscy saperzy mieli rozkopać górę, aby ułatwić przejście ciężkiego sprzętu artyleryjskiego.
Niedobitki żołnierzy wracających z nieudanej kampanii rosyjskiej, znalazły miejsce wiecznego spoczynku w okolicach Królewo Mostu, osłaniając odwrót resztek wojsk napoleońskich i tocząc jedną z potyczek na Górze Żukowej, niedaleko miejsca głównego bufetu.

Lipowy Most

Tym razem coś innego, czyli nowoczesny hotel Lipowy Most Golf Park & SPA oraz jedyne pole golfowe w środku niemal pierwotnej puszczy. Tutaj w dworku znajdował się będzie kolejny punkt odżywczy. Jedną z nagród w ultramaratonie jest również weekendowy pobyt w hotelu dla dwóch osób.

Kopna Góra

Mieści się tutaj arboretum, które w swojej kolekcji posiada 500 gatunków i odmian drzew oraz krzewów zdolnych do rozwoju w surowych warunkach klimatu północnej Polski.
Jest to również kolejne miejsce związane z martyrologią mieszkańców tych terenów. Od lat miejscowe opowieści przekazywane z ust do ust mówiły o bitwie, która odbyła się w tym miejscu w czasie Powstania Styczniowego. Dopiero wykopaliska przeprowadzone w roku 2010 potwierdziły, że nie jest to tylko legenda – odkryto zbiorowa mogiłę 56 powstańców poległych jednak 30 lata wcześniej, czyli w Powstaniu Listopadowym.

Rezerwat Jałówka

Rezerwat Jałówka

Rezerwat Jałówka

Rezerwat leśny utworzony dla ochrony fragmentu Puszczy Knyszyńskiej odznaczającego się bogatą rzeźbą terenu, różnorodną roślinnością, a przede wszystkim wysokim stopniem naturalności oraz występowaniem źródlisk – naturalnych wypływów wody podziemnej.

Supraśl – miejsce startu i mety ultramaratonu

Monaster Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Monaster Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny

Historia tego miasta sięga 1501 roku, kiedy nad rzeką tej samej nazwie powstał prawosławny monaster zakonu bazylianów. Legenda mówi, że mnisi z odległego Gródka spławili rzeką krzyż z relikwiami prosząc Boga, aby zatrzymał go w miejscu najlepszym do pobudowania klasztoru.
Dzisiaj oczywiście Monaster Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny udostępniony jest zwiedzającym, szczególnie polecamy mieszczące się tam Muzeum Ikon.

Supraśl

Supraśl

W XIX wieku miasteczko było ośrodkiem włókienniczym, którego produkcja trafiała na cały rynek Imperium Rosyjskiego. W tym czasie powstały też dworki i pałace dawnych fabrykantów, a w jednym, który przetrwał do naszych czasów, mieści się Liceum Sztuk Plastycznych.
Obecnie Supraśl stanowi cichą i spokojną podbiałostocką miejscowość, wręcz sypialnię, ale z uwagi na swoje walory przyrodnicze posiada status uzdrowiska.

Cerkiewka w puszczy

Cerkiewka w puszczy

Jeżeli nie jesteście zainteresowani okładami borowinowymi, organizatorzy polecają wizytę w restauracjach oraz jadłodajniach serwujących miejscowe przysmaki jak kiszka czy babka ziemniaczana (dają moc większą niż niejedno danie serwowane w ramach pasta party) czy też specjalności kuchni tatarskiej.

Zapraszamy do przeczytania tekstu na temat biegu: TU
Zapraszamy na stronę biegu: Ultra Śledź Puszczy Knyszyńskiej
Zapraszamy na fan page biegu: TU

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *