31 maja 2019 By GÓRY & ULTRA, Slider With 1387 Views

Zegama is Zegama. Natalia Tomasiak i Bartek Przedwojewski startują w Zegama Aizkorri 2019

2 czerwca 2019 roku odbędzie się 18. edycja jednego z najbardziej emocjonujących biegów rozgrywanych w ramach cyklu Golden Trail Series – Zegama Aizkorri. Tegoroczna edycja zapowiada się szczególnie ekscytująco dla polskich kibiców. Na linii startu staną bowiem Natalia Tomasiak oraz Bartłomiej Przedwojewski.

Zegama-Aizkorri Mendi Maratoia to bieg rozgrywany w miejscowości Zegama (Gipuzkoa), położonej na wysokości 296 m n.p.m., w Kraju Basków. Biegacze mają do pokonania 42,195 km z łącznymi przewyższeniami 5472 m+. Na trasie czekają na nich cztery szczyty Kraju Basków, w tym najwyższy punkt – Aketegi (1551 m n.p.m.). Trasa jest niezwykle trudna technicznie, a limit na jej pokonanie wynosi 8 godzin. Na starcie pojawi się maksymalnie 500 zawodników – elita biegaczy oraz zawodnicy, którzy dostali się na listę startową w drodze losowania.

Zegama jako międzynarodowe wyścigi skyrunningowe po raz pierwszy odbyły się w 2002 roku. Od 2015 roku w ramach imprezy organizowany jest również Vertical Kilometr w ramach Skyrunner World Series.

Zegama 2018 / fot. materiały organizatora

Zegama jest również jednym z biegów rozgrywanych w ramach Golden Trail Series. I to właśnie od tych zawodów rozpoczyna się drugi sezon Golden Trail Series, czyli swego rodzaju biegowej Ligi Mistrzów, która została stworzona przez markę Salomon i jest przez nią wspierana. Każdy z pięciu biegów – Zegama-Aizkorii, Mont Blanc Marathon, Sierre-Zinal, Pikes Peak Marathon, Ring of Steall Skyrace i finałowy Annapurna Trail Marathon w Nepalu (w ubiegłym roku finałowe zawody odbyły się podczas Otter Africa Trail Run) – wybrany został do serii ze względu na piękną scenerię, w której jest rozgrywany, skalę trudności, historię oraz atmosferę, którą tworzą nie tylko biegacze, ale i kibice.

Tegoroczna edycja zapowiada się szczególnie ekscytująco dla polskich kibiców. Na linii startu staną bowiem Natalia Tomasiak oraz Bartłomiej Przedwojewski. Dla Natalii będzie to debiut na tych zawodach. Bartek debiutował w Zegamie w 2018 roku i zajął rewelacyjne 3. miejsce (3:56:18).

Co powiedzieli nam Natalia i Bartek przed biegiem?

Bartłomiej Przedwojewski i Natalia Tomasiak / fot. archiwum prywatne

Natalia Tomasiak
Nie ukrywam, że emocje są dość duże przed startem. Jestem ciekawa tego biegu. Nie ukrywam, że konkurencja jest bardzo duża i zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby pobiec jak najlepiej, a co z tego wyjdzie, to zobaczymy. Obawiam się dość mocno pogody. W Krakowie w tym roku mieliśmy bardzo mało słonecznych i ciepłych dni. Tam z kolei jest mega gorąco. Mam nadzieję, że przeskok pogodowy nie będzie straszny. Nie pozostaje już teraz nic innego jak się pakować i biec w niedzielę, ile sił w nogach. A przy okazji wszystkich proszę o mocne trzymanie kciuków.

Bartłomiej Przedwojewski
Zegama to dla mnie bardzo duże wydarzenie tego roku. Pierwszy bieg cyklu Golden Trail Series oraz sprawdzenie formy w rozpoczynającym się sezonie. Będzie to bardzo emocjonujący bieg, mocna obsada oraz dobre warunki pogodowe zapowiadają szybkie bieganie. Jest stres, ale taki pozytywny. Wiem, co mnie czeka. Teraz tylko dobrze się nastawić i walczyć.

Kilian Jornet na mecie Zegama / fot. materiały organizatora

Na trasie Zegamy zobaczymy również światową elitę biegaczy. Po dwóch latach przerwy wraca na trasę Kilian Jornet. Będzie to pierwsza z trzech imprez, na których pojawi się w tym roku. Wystartuje również w Sierre-Zinal oraz Pikes Peak Marathon. Kilian już po raz ósmy będzie próbował wygrać ten wyścig, tym bardziej, że podczas jego nieobecności Norweg Stian Angermund-Vik (Team Salomon) odebrał mu rekord trasy. Sitan wystartuje i w tym roku. Zegama jest jednym z ulubionych zawodów Kiliana Jorneta, ale musiał opuścić ubiegłoroczny wyścig z powodu kontuzji, a rok wcześniej z powodu wspinaczki na Everest.

Stian Angermund-Vik / rekordzista trasy / fot. Salomon

Swojego tytułu będzie również bronił ubiegłoroczny zwycięzca – Szwajcar Remi Bonnet (Team Salomon). Na Zegamie pojawią się również Hiszpan – Oriol Cardona, Francuz – Alexis Sevennec (Team Scott) oraz lokalny baskijski biegacz Aritz Egea (Team Salomon), który zawsze jest zagrożeniem na podium, niezależnie od tego, gdzie biegnie. Wśród światowej elity biegaczy wymieniany jest oczywiście również i Bartek Przedwojewski.

Na Zegamie pojawi się Amerykanka Megan Kimmel, która zajęła 2. miejsce w 2016 roku, Hiszpanka – Maite Maiora (Team Raidlight), Eli Gordon (Team Salomon) i Oihana Azkorbebeitia, a także Vic Wilkinson z Wielkiej Brytanii (Team INOV-8). Niestety z powodu kontuzji nie wystartuje Szwedka – Ida Nilsson.

Rekord trasy:
3:45:08 / Stian Angermund / Norwegia– 2017 r.
4:34:27 / Maite Maiora Elizondo . Hiszpania– 2017 r.

Wyniki Zegama Aizkorri Maraton 2018
1. Remi Bonnet (Szwajcaria) / 3:53:56
2. Stian Angermund-Vik (Norwegia) / 3:55:26
3. Bartłomiej Przedwojewski (Polska) / 3:56:18

1. Ida Nilsson (Szwecja) / 4:38:38
2. Laura Orgue Vila / 4:45:46
3. Ruth Croft (Nowa Zelandia) /4:48:41

Laura Orgue Vila / Ida Nilsson / Ruth Croft na mecie Zegama 2018 / fot. Scott

Zdjęcie „otwarciowe”: Bartek Przedwojewski na mecie Zegama 2018 / fot. Fotoiosu photography

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *