Planujesz start w Stubai Ultratrail w Austrii? Sprawdź, co przy okazji wyjazdu na bieg warto zobaczyć w stolicy Tyrolu – Innsbrucku.
29.07.2024 r.
Innsbruck, malowniczo położone miasto w sercu Tyrolu, stanowi idealną bazę dla miłośników górskich wypraw – zarówno trekkingowych, jak i biegowych. Jedną z głównych atrakcji sportowych w regionie jest bieg Stubai Ultratrail, który przyciąga biegaczy z całego świata. Przy okazji tej wyjątkowej imprezy warto odkryć uroki stolicy Tyrolu.
Jakie miejsca warto odwiedzić w Innsbrucku?
Złoty Dach (niem. Goldenes Dachl) to symbol Innsbrucka. Złoty Dach to późnogotycki wykusz (który pokryty jest 2657 pozłacanymi dachówkami) pałacu Neuer Hof z XV wieku. Znajdziecie go na Starym Mieście.
Budynek Neuer Hof pierwotnie był pałacem księcia Fryderyka IV Habsburga. Złoty Dach powstał w latach 90. XV wieku. Projekt przypisuje się Jörgowi Köldererowi, autorstwo rzeźb Nikolausowi Türingowi (zm. 1517) oraz Gregorowi Türingowi (ur. około 1475, zm. 1543). Rzeźby wykonano z piaskowca z Mittenwaldu. Złoty Dach powstał dla cesarza Maksymiliana I, aby uczcić jego ślub z Biancą Marią Sforzą. Cesarz i jego żona korzystali z balkonu, aby obserwować festiwale, turnieje i inne wydarzenia, które odbywały się na placu poniżej. Dzisiaj w budynku pałacu znajduje się muzeum.
Pałac Cesarski (niem. Hofburg). Pałac (pierwotnie zamek) cesarski z XV wieku (kilkakrotnie przebudowywany i rozbudowywany). To dawna rezydencja Habsburgów i jedna z głównych historycznych atrakcji turystycznych miasta.
Współcześnie pałac należy do skarbu państwa Austrii. Mieści różne instytucje, m.in. Medienzentrum, Verwaltung der Hofburg – Burghauptmannschaft oraz apartamenty. Na pierwszym piętrze pałacu znajduje się Alpenverein-Museum. Dla zwiedzających dostępnych jest 27 sal apartamentów cesarskich (m.in. cesarska jadalnia), wyposażonych w meble z XVII–XIX wieku.
Katedra św. Jakuba (niem. Dom zu St. Jakob). Piękny barokowy kościół z wspaniałymi freskami i dziełami sztuki sakralnej.
Zamek Ambras. Jeden z najważniejszych i najpiękniejszych tyrolskich zabytków. Jego historia sięga X/XI wieku. Swój rozkwit przeżywał za panowania Ferdynanda II Habsburga, który przeistoczył średniowieczną twierdzę w prawdziwą renesansową perłę otoczoną rozległym parkiem. Budynek zamku Ambras zaskakuje pięknymi kasetonowymi sufitami i obrazami Rubensa, Van Dycka czy Velázqueza.
Maria-Theresien-Straße. Główna ulica handlowa miasta, pełna sklepów, kawiarni i zabytkowych kamienic.
Muzeum Tyrolskie Ferdinandeum (niem. Tiroler Landesmuseum Ferdinandeum). Muzeum prezentujące historię, sztukę i kulturę Tyrolu od czasów prehistorycznych po współczesność. Założone w 1823 roku Ferdinandeum jest trzecim najstarszym „muzeum narodowym” w monarchii austro-węgierskiej po muzeach w Budapeszcie i Grazu. Więcej informacji o Muzeum znajdziesz w linku https://www.tirol.at/reisefuehrer/ausflugstipps/ausflugsziele/a-ferdinandeum
Alpenzoo Innsbruck. Najwyżej położone ZOO w Europie, gdzie można zobaczyć ponad 2000 zwierząt reprezentujących alpejską faunę. Więcej informacji o ZOO znajdziesz w linku >>> https://www.innsbruck.info/en/sightseeing/highlights/alpine-zoo.html
Bergisel. Skocznia narciarska skonstruowana w 1927 roku. Ostatniej przebudowy dokonała w latach 1999–2001 projektantka z Iraku – Zaha Hadid.
Kolejka Nordkette. Kolejka linowa Nordkette to kolejka gondolowa z Innsbrucka do Nordkette, najbardziej wysuniętego na południe łańcucha górskiego Karwendel. Kursuje w dwóch odcinkach, od dzielnicy Innsbruck w Hungerburgu przez stację Seegrube do górnej stacji Hafelekar (2334 m n.p.m.). Na szczycie rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Alpy. Więcej informacji o kolejce znajdziesz w linku >>> https://www.tyrol.pl/atrakcje-turystyczne/warto-zobaczyc/a-nordkette-innsbruck
Ottoburg to zabytkowy budynek w samym sercu Innsbrucka, w którym dzisiaj znajduje się typowa tyrolska restauracja. Pierwotnie Ottoburg pełnił funkcję wieży obronnej, o czym do dziś przypominają nam blanki na drugim piętrze budynku.
Przeczytaj również
- W dniach 29-30 czerwca 2024 roku odbyła się kolejna edycja austriackiego biegu w malowniczej dolinie Stubai — Stubai Ultratrail. Dzięki zaproszeniu Stubai Tirol Tourist Board, redakcja Runandtravel.pl miała wyjątkową okazję przyglądać się z bliska temu wydarzeniu. Przeczytajcie naszą relację!
- Od 2025 roku Stubai Ultratrail zmienia swoją formułę. „Epickie szlaki. Epicka dolina” to motto nowej odsłony znanego austriackiego biegu odbywającego się w dolinie Stubai. Przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach 27-28 czerwca. O Stubai Ultra Trail 2025 przeczytasz na Runandtravel.pl.