15 kwietnia 2021 By RUNSTYLE, Slider, WYDARZENIA With 12496 Views

Polish Association of Ultrarunners. O nowopowstałej polskiej federacji biegów ultra rozmawiamy z jej prezesem – Patrycją Bereznowską.

Po wielu miesiącach pracy nad projektem, który ma na celu rozwój dyscypliny biegów ultra w Polsce, Patrycja Bereznowska została wyznaczona do podjęcia misji utworzenia polskiej federacji biegów ultra – Polish Association of Ultrarunners (PAU).


15.04.2021 r.

Po wielu miesiącach pracy nad projektem, który ma na celu rozwój dyscypliny biegów ultra w Polsce, na podstawie podpisanej umowy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki oraz potwierdzeniu przynależności do IAU – International Association of Ultrarunners, Patrycja Bereznowska została wyznaczona do podjęcia misji utworzenia polskiej federacji biegów ultra – Polish Association of Ultrarunners (PAU). Patrycja Bereznowska została wyznaczona do podjęcia misji utworzenia polskiej federacji biegów ultra – Polish Association of Ultrarunners (PAU). 

Jak narodził się pomysł powołania do życia polskiej federacji biegów ultra – Polish Association of Ultrarunners (PAU)?
Patrycja Bereznowska: Potrzeba uregulowania kwestii związanych z reprezentacją Polski w biegach ultra nie jest nowym tematem. Już w 2018 roku prowadziliśmy pierwsze rozmowy w środowisku biegaczy ultra oraz wśród osób z nimi związanych. Prace ruszyły w 2019 roku i naszym głównym celem było profesjonalne podejście do tego tematu.
Drugą kwestią było zorganizowanie tego w ramach nowo powstałego związku czy federacji tak, aby można było w pełni przejąć nie tylko kwestie organizacyjne reprezentacji z rąk PZLA, ale również kwestie finansowe, które się z tym wiążą. Pełnoprawna federacja będzie mogła decydować o tych wszystkich kwestiach i skoncentrować się na realizacji celów. Jak wspomniałam, głównie głosy zawodników i osób związanych z tą dyscypliną pokierowały nas do zajęcia się tym tematem.

Jaką rolę będzie pełniła Federacja? Czym dokładnie będzie się zajmować?
Patrycja Bereznowska: PAU będzie przede wszystkim zajmować się wszystkimi kwestiami związanymi z reprezentacją, czyli ustalanie norm, rekomendowanie i zatwierdzanie składu kadry na główne imprezy mistrzowskie (50 km, 100 km, 24H, Trail). Będziemy również opiekować się kadrą od strony logistycznej i sprzętowej. Od połowy 2020 roku jesteśmy już oficjalnym partnerem PZLA (okres przejściowy do 2022 roku) i współpracujemy z IAU w kwestiach związanych z reprezentacją.

Na czym będzie polegała Twoja rola w Polish Association of Ultrarunners (PAU)? Czy będzie Ci ktoś pomagał?
Patrycja Bereznowska: Pełnię funkcję Prezesa i współpracuję z kilkuosobową grupą ludzi. Jeśli chodzi o naszą organizację, to nasz zespół to przede wszystkim ludzie związani z biegami ultra, zawodnicy, trenerzy, działacze czy też organizatorzy biegów.

Kiedy możemy spodziewać się pierwszych efektów pracy?
Patrycja Bereznowska: Jeśli chodzi o samą pracę PAU to trwa ona już od wielu miesięcy, a na efekty nie będzie trzeba czekać długo. Jest to przede wszystkim związane z faktem zbliżających się mistrzostw, na które będziemy wysyłać nasze reprezentacje. Terminy zgłoszeń, powołania czy inne formalności wynikające z kalendarza IAU będą komunikowane na bieżąco i podawane do informacji. Mowa tu o mistrzostwach świata w biegu 24-godzinnym w Rumuni na początku października, na dystansie 50 km w Tajwanie pod koniec października i trailu w Tajlandii w listopadzie. Przed nami jeszcze dużo pracy, ale jesteśmy już na zaawansowanym etapie i co najważniejsze, niezbędne formalności zostały już zaadresowane na płaszczyźnie PAU – PZLA. Zachęcamy do śledzenia naszych poczynań zarówno na stronie, jak i mediach społecznościowych.

Zapraszamy na profil Polish Association of Ultrarunners na Facebooku.

 

Tags : , , ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *