Festiwal Biegów Alpejskich 2015 w Zawoi

W dniach 26-27 września 2015 r. w Zawoi odbędzie się Festiwal Biegów Alpejskich. Portal www.runandtravel.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia. 

W ramach Festiwalu można będzie wystartować w Etapowym Maratonie Biegów Alpejskich /7 biegów/ lub w pojedynczych biegach: w Chaszczoku, w Biegu na Małą Babią lub Biegu na Babią Górę przez Perć Akademików.

Bieg główny Chaszczok – Bieg na Babią Górę będzie Mistrzostwami Polski Seniorów w Biegu Alpejskim oraz finałem Pucharu Polski Skyrunning.

Etapowy Maraton Biegów Alpejskich /7 biegów/
W 30 godzin do przebiegnięcia będzie 7 biegów. Cały Cykl zaczyna IV Chaszczok – Bieg na Babią Gorę, Zawoja 2015 (zdobywca Złotej Kozicy 2014). W ramach tych zawodów rozegraną zostaną Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Alpejskim. Dodatkowo, bieg ten zaliczany jest do Pucharu Polski Skyrunning.

fot. Krzysztof Nagacz

fot. Krzysztof Nagacz

Etap 1 Chaszczok – Bieg na Babią Gorę, Mistrzostwa Polski Seniorów w Biegu Alpejskim, Puchar Polski Skyrunning (odrębna klasyfikacja i możliwość zapisu)
Dystans 10 km
Przewyższenie 1250 m
Limit czasu 2 h
Krótki opis trasy
Początek trasy – asfalt. Trasa terenowa zaczyna się podmokłym fragmentem i bardzo ostrym krótkim podbiegiem. Następne przez polany z krótkimi ostrymi podbiegami dociera do granicy BPN. Czarnym szlakiem do Schroniska Markowe Szczawiny. Następnie ostro do góry po kamiennych stopniach na przełęcz Brona i dalej grzbietem na szczyt Babiej Diablak.

Etap 2 Bieg na Babią Górę – Perć Akademików (odrębna klasyfikacja i możliwość zapisu)
Dystans 7 km
Przewyższenie 1000 m
Limit czasu 1 h 45 mim
Krótki opis trasy
Niebieskim szlakiem (krótki ostry podbieg) w kierunku Polany Stonów. Zbaczamy ze szlaku niebieskiego. Po minięciu Polany wbiegamy do na długi ostry podbieg. Mijamy Dolny Płaj i w kierunku Górnego Płaju nadal pniemy coraz mocniejszym podbiegiem w górę. Po dotarciu do Górnego Płaju trasa skręca w prawo. Płajem (jedyny płaski fragment trasy) dobiegamy do żółtego szlaku – Perć Akademików. Skręcamy w lewo i po stromych stopniach rozpoczynamy ostatni, najtrudniejszy fragment tej trasy. Ostro pod górę przez las. Ostatni fragment ponad linia lasu to wspinaczka po skałach, półkach skalnych, fragmenty z klamrami i łańcuchami. Najtrudniejsze odcinki dodatkowo zabezpieczone zostaną linami. Ten fragment sprawia, że jest to najtrudniejszy ale i najbardziej niebezpieczny bieg alpejski w Polsce. Polecamy tylko najbardziej doświadczonym biegaczom.

fot. Krzysztof Nagacz

fot. Krzysztof Nagacz

Etap 3 Bieg na Babią Górę – Granica
Dystans 4 km
Przewyższenie 850 m
Limit czasu 1 h 15 min
Krótki opis trasy
Trasa za wyjątkiem krótkiego fragmentu zaraz po starcie w całości przebiega wzdłuż granicy państwa na szczyt Babiej Góry – Diablak. Równomierny bardzo stromy podbieg ze średnim przewyższeniem ponad 200m na każdy km.

Etap 4 Nocny Bieg na Police
Dystans 4 km
Przewyższenie 600 m
Limit czasu 1 h
Krótki opis trasy
Bieg w stylu alpejskim. Trasa przebiega pod wyciągiem krzesełkowym na Mosorny Groń. Następnie w prawo żółtym szlakiem do mety – Cyl Hali Śmietanowej

fot. Robert Szwajka

fot. Robert Szwajka

Etap 5 Bieg na Mokry Kozub
Dystans 1 km
Przewyższenie 100 m
Limit czasu: 15 min
Krótki opis trasy
Krótki, intensywny bieg ścieżką dydaktyczną na szczyt wzgórza Mokry Kozub

Etap 6 Bieg na Małą Babią (odrębna klasyfikacja i możliwość zapisu)
Dystans 6,9 km
Przewyższenie 880 m
Limit czasu 1 h 30 min
Krótki opis trasy
Czarnym szlakiem w kierunku Przełęczy Jałowieckiej, następnie w lewo niebieskim/zielonym na szczyt Małej Babiej Góry

Etap 7 Bieg na Mosorny Groń – Finał na dochodzenie
Dystans 1,4 km
Przewyższenie 330 m
Krótki opis trasy
Trasa przebiega po stoku narciarskim Mosorny Groń

Zapraszamy na stronę Festiwalu

Fan page Festiwalu Biegów Alpejskich

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *